خانه / سیاسی /  واکاوی اعزام نیرو توسط ارتش ترکیه به مرزهای عراق

 واکاوی اعزام نیرو توسط ارتش ترکیه به مرزهای عراق

سرویس ترکیه- سیلوپی در ۱۹۰ کیلومتری تلعفر در واقع نزدیکترین جایگاه از داخل ترکیه به این شهر شمال عراق است. آنکارا نسبت به ورود نیروهای حشد شعبی به تلعفر ترکمن نشین بسیار حساس بوده و مخالفت شدید خود را بارها اعلام کرده است.

به گزارش کردپرس، بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع نظامی ترکیه، نیروهای مسلح ترکیه (TSK) اقدام به اعزام جنگ افزاهای سنگین از جمله تانک و خودروهای زرهی از مرکز ترکیه به شهر سیلوپی استان شرناخ در مرزهای عراق کرده است. بر اساس اطلاعات کسب شده، ارتش ترکیه تانک های بسیاری را از تیپ مکانیزه پیاده ۲۸ آنکارا (معروف به نیروهای صلح ارتش ترکیه که در عملیات های برون مرزی زیادی نیز شرکت کرده اند و مهترین این عملیات های برون مرزی در افغانستان بود) به همراه پرسنل خود به شرناخ، در جنوب شرق ترکیه اعزام کرده است. همچنین در کنار این تانک ها، خودروهای زرهی ارتش ترکیه نیز از پایگاه نظامی ارتش در چانقیری به سمت سیلوپی اعزام شده اند.
چیزی که در این اقدام ارتش ترکیه جالب توجه بوده و نظر رسانه های مختلف را به خود جلب کرده است اعزام تانک های Sabra M-60 است که توسط ارتش اسرائیل طراحی شده و یکی از پیشرفته ترین تانک های ارتش ترکیه به حساب می آید. منابع وابسته به ارتش تعداد دقیق این تانک ها و خودروهای نظامی منتقل شده به سیلوپی را اعلام نکرده اند. هرچند ارتش ترکیه دلیل این اعزام نیرو به سیلوپی را مشخصا اعلام نکرده ولی با نگاهی دقیق به تحولات اخیر در خاک عراق و حساسیت های ترکیه بر سر مسئله تلعفر و با توجه به این موضوع که سیلوپی دقیقا در مقابل تعلفر واقع شده است می توان پی برد که دلیل این اعزام نیرو و جنگ افزارهای نظامی به جنوب شرق ترکیه و مرزهای عراق مسئله تلعفر است.
آنکارا نسبت به ورود نیروهای حشد شعبی به تلعفر ترکمن نشین بسیار حساس بوده و مخالفت شدید خود را بارها اعلام کرده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع وابسته به ارتش ترکیه در صورت آزادسازی تلعفر از اشغال تروریست های داعشی و در صورت ورود گروه نظامی شیعه حشد شعبی به این شهر، نیروهای مسلح ترکیه مستقر شده در سیلوپی دست به عملیات نظامی برون مرزی خواهند زد. قرار گرفتن سیلوپی در ۱۹۰ کیلومتری تلعفر در واقع نزدیکترین جایگاه از داخل ترکیه به این شهر شمال عراق است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۶ (۲ روز قبل از آغاز اعزام نیرو به سیلوپی) در اظهاراتی عنوان کرده بود: «مسئله تلعفر برای ما یک مسئله حساس است. ورود گروه های نظامی شیعه به آن منطقه را صحیح نمی دانیم. تلعفر تماماً ترکمن نشین است، نصف این جمعیت شیعه و نصف دیگر نیز سنی مذهب هستند. اگر حشد شعبی در این منطقه عملیات های نظامی انجام دهد واکنش ما بسیار متفاوت خواهد بود. نیروهای نظامی ما در حال حاضر در دوغوک مستقر شده اند. نیروهای پشتیبانی نیز در سیلوپی حاضر هستند. این نیروهای پشتیبانی را تقویت خواهیم کرد. در حال حاضر تلعفر و شنگال برای ما هدف های حساسی هستند. در این خصوص با باراک اوباما نیز گفتگوهایی داشتیم».
بعد از گذشت 2 روز از این اظهارات، نیروهای مسلح ترکیه اعزام تانک و خودروهای زرهی به سیلوپی را دقیقا همانگونه که اردوغان خبر داده بود آغاز کردند. حتی در لابلای سخنان اردوغان مشخص است که این انتقال نیرو با هماهنگی آمریکا صورت گرفته است. زیرا اردوغان در سخنان ۲۹ اکتبر خود در آغاز و پایان سخنانش دوبار بر گفتگو با آمریکا در این خصوص تاکید کرد و اشاره مستقیمی به آن داشت که با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شخصا صحبت کرده است.
عبدالله آغار، از متخصصین امنیتی ترکیه دلایل این اعزام نیرو به سیلوپی را چنین عنوان می کند: ۱) حشد شعبی حرکت به سوی تلعفر را به صورت علنی اعلام کرده است، حساسیت های ترکیه در خصوص تلعفر برای همگان آشکار است پس یکی از دلایل اصلی این اقدام مسئله تلعفر است. ۲) دومین هدف بعشیقه است. زیرا ادعاهایی مبنی بر تحرکات نیروهای حشد شعبی در بعشیقه منتشر شده بود. این انتقال نیرو هر گونه مداخله در صورت نیاز به بعشیقه توسط ارتش ترکیه را آسانتر می کند. ۳) سومین هدف موصل است. در صورت هر گونه رخداد احتمالی برخلاف میل ترکیه در موصل می تواند مداخله نظامی این کشور در موصل را به همراه داشته باشد. ۴) آخرین هدف پ.ک.ک است. تحرکات پ.ک.ک در شنگال شدت گرفته است. ترکیه بارها تاکید کرده است که این موضوع را نمی پذیرد.
 
منابع: روزنامه حریت، Haber7، CNNturk، روزنامه ملت، روزنامه ینی آکیت
کد مطلب: ۱۱۷۴۸۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۲

شناسه خبر : 12651

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =