خانه / اجتماعی / واکنش ها به معرفی ایلام به عنوان استان جرم خیز کشور

واکنش ها به معرفی ایلام به عنوان استان جرم خیز کشور

ایلام- در سالهای اخیر متأسفانه به دلایل گوناگون نام استان ایلام در میان برخی فهرستها و یا شاخصهای منفی در کشور به نوعی تأمل برانگیز بوده است

به گزارش خبرگزاری کردپرس این استان در سالهای اخیر از نظر برخی آسیبهای اجتماعی همانند خودکشی، خودسوزی، بیکاری و برخی شاخص های منفی دیگر در صدر فهرست دیگر استانهای کشور بوده است که البته می توان ارتباط بسیار نزدیکی را بین این اسیبها و بیکاری جوانان پیدا کرد.
در تازه ترین خبرهای اجتماعی در این زمینه چندی پیش رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه بر مبنای یک ارزیابی انجام گرفته از نظر میزان جرم در استانهای کشور از استان ایلام به عنوان جرم خیز بودن استان کشور نام برد که نوع ارزیابی به عمل آمده در این زمینه شاید تأمل برانگیز بوده است .
ایلام مجرم ترین و سیستان و بلوستان کم جرم ترین استانهای کشور!
شهریاری در ادامه این نشست خبری با اشاره به ورود ۳ میلیون و ۴۱۱ پرونده به شوراهای حل اختلاف گفت: ما در سال ۹۳،‌96 پرونده وارده به شعب تشخیص دیوان عدالت اداری داشتیم که این رقم نسبت به سال گذشته ۹۷ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی بالاترین استان‌ها از لحاظ ورودی و خروجی پرونده‌ها را مازندران با ۷ هزار و ۷۳۵ پرونده، چهارمحال و بختیاری با ۷ هزار و ۴۲۶ پرونده و گیلان با ۷ هزار و ۲۰۰ پرونده عنوان کرد و گفت:‌استان‌های سیستان و بلوچستان با ۲ هزار و ۴۲۲ پرونده، هرمزگان با ۳ هزار و ۹۲۹ پرونده و کرمان با ۴ هزار و ۴۱۵ پرونده به ترتیب کم پرونده‌ترین استان‌های کشور بودند.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تصریح کرد: همچنین ایلام با ۸ هزار و ۲۰۰ پرونده، یزد با ۶ هزار و ۷۸۰ پرونده و تهران با ۶ هزار و ۱۰۹ پرونده سه استان جرم‌خیز کشور هستند این در حالی است که سیستان و بلوچستان با ۲ هزار و ۹۴۸ پرونده، قم با ۳ هزار و ۹۵ پرونده و زنجان با ۳ هزار و ۵۵۹ پرونده جزء کم‌جرم‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شوند.
اعلام چنین آماری از سوی قوه قضائیه و مطرح کردن نام ایلام در این زمینه واکنش های مختلفی را در این استان در پی داشته است.
تشکیل پرونده قضایی دلیلی برای جرم خیز بودن ایلام نیست
در این ارتباط مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام با اشاره به آمارهای قوه قضائیه در خصوص میزان جرائم استانهای کشور و اینکه ایلام جرم خیزترین استان کشور است، گفت: تشکیل پرونده های قضایی دلیلی بر جرم خیز بودن این استان نیست.
علی مهرعلیزاده افزود: مبنا قرار دادن تعداد پرونده های تشکیل شده برای اثبات جرم خیز بودن استان ایلام صحیح نیست، چرا که عمده افراد در دادگاه ها و محاکم قضایی تبرئه می شوند.
وی تصریح کرد: این در حالی است که مجرم و متهم از نظر حقوقی تفاوت های زیادی دارند و مجرم به کسی اطلاق می شود که جرم وی در محاکم قضایی اثبات شده باشد.
جرائم سازمان یافته در ایلام وجود ندارد، تشکیل پرونده نشان از قانون گرایی است
مدیرکل اجتماعی استانداری ایلام یادآور شد: جرایم سازمان یافته و خشن به هیچ عنوان در استان ایلام وجود ندارد و عمده پرونده های تشکیل شده حقوقی بوده و مربوط به اختلافات ملکی است.
مهرعلیزاده تاکید کرد: زیاد بودن پرونده های ورودی استان ایلام با وجود جمعیت کم به دلیل اختلافات بین مردم بر سر مالکیت زمین و موارد دیگر است و جنبه کیفری ندارد.
وی ادامه داد: تشکیل پرونده جنبه های مثبت نیز دارد و نشان از قانون گرایی مردم این استان است.
ایلام دومین استان امن و دارای احساس امنیت در کشور است
مدیرکل اجتماعی استانداری ایلام در ادامه گفت: اتفاً آمارهایی که قبلا از سوی مسئولین امنیتی و انتظامی کشور منتشر شده است استان ایلام را در صدر فهرست استانهای امن کشور معرفی کرده اند.
مهرعلیزاده تصریح کرد: به عنوان مثال در پیمایش وزارت کشور ایلام رتبه دوم وجود امنیت و احساس امنیت در کشور را کسب کرده است و جزو امن ترین استان های کشور محسوب می شود.
وی اضافه کرد: این مساله به هیچ عنوان واقعیت ندارد و تبعات منفی بسیاری برای استان شیعه نشین و شهیدپرور ایلام خواهد داشت.
از آنجایی که اعلام چنین آمارهایی از سوی مسئولین کشور که گاها هم مبنای علمی واقعی ندارند از حساسیت های بسیار بالایی برای مردم برخوردار بوده لازم است با در نظر گرفتن چنین حساسیت هایی همه جوانب چنین مسائلی در نظر گرفته شود.

شناسه خبر : 7533

این خبر رو هم ببینید

هیچ موردی از کرونا در کردستان وجود ندارد/ کمبود ماسک نداریم

ایسنا/کردستان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ضمن تکذیب خبر مشاهده ویروس کرونا در استان، گفت: خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =