خانه / اجتماعی / وجود ۱۵۰۰ موقوفه در کردستان/ موقوفات قرآنی نیازمند فرهنگ سازی مناسب است  

وجود ۱۵۰۰ موقوفه در کردستان/ موقوفات قرآنی نیازمند فرهنگ سازی مناسب است  

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: در حال حاضر هزار و ۵۰۰ موقوفه و ۱۶ هزار رقبه در کردستان وجود دارد.
 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: در حال حاضر هزار و ۵۰۰ موقوفه و ۱۶ هزار رقبه در کردستان وجود دارد.
سلمان روحی در جمع اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان اظهار داشت: همچنین ۴۶ بقاع متبرکه داریم که ۵۷ نفر از امامزادگان لازم و تعظیم در آن مدفون هستند.
وی افزود: در حال حاضر چهار بقاع متبرکه در سنندج و مابقیه در شهرستان های هستند و انتظار می رود با برنامه ریزی مناسب و جذب اعتبارات ویژه در کمترین زمان ممکن ساماندهی شوند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان بیان کرد: خوشبختانه و به یاری خداوند متعال در ۹ ماهه اول سال جاریدر کردستان بیش از ۲۵ مورد وقف جدید انجام شده که این امر نشان از فرهنگ سازی مناسب و دین مداری مردم استان است.
روحی با بیان این مطلب که درآمد موقوفات در سال جاری بالغ بر چهار میلیارد تومان بوده است، یادآور شد: در سال جاری ۱۱ وقف جدید با ارزشی بالغ بر سه میلیارد تومان در کردستان صورت گرفت که موقوفات حاج شیخ محمد در سنندج و موقوفه میر محمد در قروه شامل آنها بوده است.
وی با اشاره به این مطلب که ابتدای انقلاب تا سال ۸۹ تنها ۲۰۰ وقف داشته ایم، ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی های مناسب و تاکیدات مقام معظم رهبری تنها در سال ۸۹ ، ۹۰۰ وقف در کشور انجام شد و این نشان از ولایت مداری مردم ایران اسلامی است.
موقوفات قرآنی نیازمند فرهنگ سازی مناسب است
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: متاسفانه در حال حاضر با توجه به اینکه کردستان استانی قرآن محور است در بحث موقوفات قرآنی با مشکل رو به رو است و در سال جاری تنها دو مورد وقف قرآنی داشته ایم.
روحی اظهار داشت: ترویج و فرهنک سازی در این زمینه ضروری است و متاسفانه برای تربیت حافضان قرآنی پشتوانه ای مناسبی نداریم و این زیبنده استان فرهنگی و معنوی کردستان نیست.
وی افزود: با برنامه ریزی های که انجام گرفته انتظار می رود در سال آینده پروژه دارالقرآن بین المللی هاجر خاتون در کردستان به بهره برداری برسد و تا حدی مشکلات حوزه قرآنی در کردستان حل شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان بیان کرد: همچنین طرح گردشگری مذهبی در دست بررسی است و با آستان قدس رضوی هماهنگی های لازم صورت گرفته و انتظار می رود با تامین اعتبارات، ارزیابی ها و برنامه ریزی های لازم هاجر خاتون نیز مرمت، گسترش و به دنیا معرفی شود.
روحی با اشاره به این مطلب که وقف سنت حسنه است، یادآور شد: ترویج و اطلاع رسانی این سنت جاری در بین مردم ضروری است و معنویت اخروی و دنیوی را به دنبال دارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان ادامه داد: امسال برنامه ریزی های اداره کل اوقاف به این شکل است که افرادی که مایلند که در سنت حسنه وقف شرکت کنند ولی توانایی مالی ندارند به صورت دسته جمعی در این امر شرکت کنند.
روحی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌ های هفته وقف بیان کرد: روز اول هفته با نام وقف، قرآن ولایت و بصیرت دینی همایش واقفین و بانوان برگزار می ‌شود.
وی افزود: در روز دوم برنامه های این اداره با نام وقف، سنت نبوی، سیره ائمه اطهار، روز سوم با نام وقف، نهاد ممتاز دینی و نقش نظام اسلامی، روز چهارم وقف، تجلی مودت اهل بیت(ع) با تکریم امامزادگان برنامه‌ های انجام می شود.
روحی گفت: همچنین در روز پنجم نیز وقف، عمل به واقفین و رفع نیازهای جامعه، روز ششم وقف، بانوان واقف و توسعه مشارکت‌ های مردمی و در نهایت در روز هفتم وقف، حماسه اقتصادی و ارتقاء بهره‌ وری موقوفات دنبال می شود.
 
 

شناسه خبر : 9945

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =