خانه / اجتماعی / وزیر ارتباطات در سنندج: افتتاح ۴۲پروژه ارتباطی/وضعیت زیرساخت های روستایی کردستان خوب نیست

وزیر ارتباطات در سنندج: افتتاح ۴۲پروژه ارتباطی/وضعیت زیرساخت های روستایی کردستان خوب نیست

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح و بهره برداری از ۴۲ پروژه اجرا شده در طول یک سال اخیر در حوزه های مرتبط با ارتباطات در استان کردستان خبر داد.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني کردنور به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی چهارشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی در شبکه استانی کردستان اظهار داشت: در سفر امروز من به کردستان در مجموع ۴۲ پروژه مرتبط با حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در طول یک سال اخیر راه اندازی شده بود، مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: برای احداث و راه اندازی این تعداد پروژه در استان کردستان در مجموع ۲۲۲ میلیارد تومان اعتبار از سوی شرکت های دولتی و بخش خصوصی مرتبط با وزارت اطلاعات و ارتباطات سرمایه گذاری شده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: ایجاد اتصال کردستان به شبکه ملی اطلاعات، دسترسی بهتر به اینترنت با سرعت بالاتر در مناطق شهری، نوسازی و توسعه و تقویت ارتباطات روستایی و همچنین نوسازی زیرساخت های ارتباطی استان از جمله مهمترین پروژه های بود که مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با اشاره به وضعیت استان کردستان در حوزه ارتباطی، گفت: خوشبختانه در بخش شهری استان کردستان وضعیت مناسبی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد ولی این وضعیت در مناطق روستایی به هیچ عنوان مورد رضایت ما نیست.

آذری جهرمی عنوان کرد: وضعیت استان در بخش مناطق شهری همراه و همسان با دیگر مناطق شهری در کشور است و در حوزه بهره مندی از تکنولوژی های روز نیز اقدامات خوبی در این استان صورت گرفته است و دسترسی به موبایل نسل سوم و چهارم در تمامی شهرهای استان کردستان ممکن شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به وضعیت زیرساخت های ارتباطی کردستان در بخش روستایی، افزود: وضعیت ارتباطات روستایی در کردستان باعث تاسف ماست و متاسفانه در این بخش کردستان با کمبودهای جدی مواجه است.

آذری جهرمی با اشاره به دلیل عقب ماندگی های مناطق روستایی استان کردستان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یادآور شد: به دو دلیل وضعیت توپوگرافی و همچنین نبود زیرساخت های اولیه کردستان در بخش روستایی با کمبودهای جدی مواجه است.

وی افزود: در حال حاضر برای هر روستای استان کردستان به دلیل شرایط خاص منطقه باید یک دکل راه اندازی شود که این مهم نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است در حالی که این وضعیت در بعضی از دیگر استانهای کشور به این شکل نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: همچنین زیرساخت های مناسبی از گذشته برای توسعه ارتباطات در مناطق روستایی استان کردستان ایجاد نشده است و این مهم نیز در مسیر توسعه این ظرفیت در روستاها موثر بوده است.

آذری جهرمی گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و بر اساس تعهد شرکت های دولتی و بخش خصوصی یک برنامه شش ماه در راستای توسعه و تقویت زیرساخت های ارتباطی در مناطق روستایی استان کردستان تدوین شده است.

وی افزود: انتظار می رود که با توجه به اختصاص اعتبار مورد نیاز و با عنایت به برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین بر اساس یک شتاب مناسب در آینده نزدیک بخش زیادی از کمبودها در مناطق روستایی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جبران شود.

وی با بیان اینکه قرار است که ۱۰۰ دکل مخابراتی در مدت زمان کمتر از شش ماه از سوی یکی از شرکت های بخش خصوصی مخابرات راه اندازی شود، اظهار داشت: با راه اندازی این مهم بیش از ۲۰۰ روستای استان کردستان از نسل جدید شبکه های ارتباطی و اینترنت بهره مند می شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همچنین در مدت زمان کمتر از دو هفته اخیر در مجموع ۳۰ دکل مخابراتی از سوی شرکت های بخش خصوصی اجرا شده است و به همین دلیل ۱۱۸ روستای استان کردستان از ظرفیت های جدید ارتباطی بهره مند شده است.

وی از اجرای ۱۹۵ کیلومتر فیبر نوری خبر داد و گفت: همزمان با این مهم چندین طرح و برنامه توسعه ای دیگر نیز در بخش ارتباطات در دستور کار قرار گرفته و انتظار می رود که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته به موقع اجرا شود که در صورت اجرایی کردن این مهم بخش زیادی از کمبودها و کاستی های حوزه ارتباطات روستایی در استان کردستان جبران می شود.

 

 

شناسه خبر : 23075

این خبر رو هم ببینید

نویسنده و ناظر سیاسی مسایل کردهای سوریه در گفتگو با کردپرس تشریح کرد: واقعیت های حمله ترکیه به کردهای سوریه

آنتونی دوبوسون معتقد است که آمریکا تحت فشار ترکیه، کردهای سوریه را رها کرده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =