خانه / سیاسی / وزیر نیرو: ظرفیت نصب شده برق ایران پس از انقلاب ۱۱.۵ برابر شد

وزیر نیرو: ظرفیت نصب شده برق ایران پس از انقلاب ۱۱.۵ برابر شد

وزیر نیرو گفت: چهل سال پیش فقط حدود ۷ هزار مگاوات برق ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده یعنی ۱۱ و نیم برابر شده است.


صدا و سیما، رضا اردکانیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود:​ تا ساعت ۱۸ و سی دقیقه ۱۳ بهمن در سال آبی ۹۷-۹۸ که از اول مهر آغاز شده ۱۴۱ میلیمتر بارش در سطح کشور داشتیم و با توجه به اینکه میانگین بلند مدت ۵۰ ساله در همین بازه زمانی ۱۱۶ میلیمتر بوده حاکی از این است که تاکنون میزان بارش خیلی خوب بوده است .

وی با اشاره به اینکه کشوری هستیم که از توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش ها برخورداریم، گفت: اکنون بارش ها از میزان متوسط بلند مدت هم بیشتر است اما به این معنا نیست که همه استان های ما از این بارش ها بهره مند شدند.

اردکانیان اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان از نظر بارش در وضعیت نامطلوبی به سر می برد و در بلندمدت تاکنون به طور میانگین حدود ۵۶ میلیمتر بارش در این استان داشتیم ولی سال گذشته حدود ۲ و دو دهم میلیمتر بوده است و امسال حدود ۳ و دو دهم میلیمتر بوده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه منطقه تحت تنش آبی به این معناست که میزان و منابع و مصارف آب، سر به سر می شود،گفت: ۳۴۰ شهر تحت تنش از نظر آب شرب در تابستان ۹۷ داشتیم که در این زمینه برنامه سه ساله تدوین کردیم که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰ ، شهر تحت تنش آب شرب نداشته باشیم.

اردکانیان افزود: شهرها را درجه بندی و طرح ها را آماده و سعی کردیم با کمک دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ این موضوع در نظر گرفته شود تا مردم، تابستان ۹۸ را با مشکلات آبی کمتر سپری کنند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تعداد قابل توجهی سال خشک را پشت سر گذاشتیم حتی اگر وارد چرخه ترسالی هم شویم به این زودی اثر بارش ها را در میزان روان آب ها در همه جا نمی بینیم زیرا خاک ابتدا باید اشباع شود.

اردکانیان گفت: شاخص ها در عملکرد ۴ دهه ما در آب شرب نه تنها در منطقه ما و در کشورها در حال توسعه بلکه با کشورهای توسعه یافته قابل برابری است.
وی افزود:​چهار دهه پیش با اینکه جمعیت ما بسیار کمتر بود، درصد تحت پوشش آب شهری ما حدود ۷۵ درصد بود و جمعیت شهری ما سه و نیم برابر شده و اکنون حدود ۱۰۰ درصد، تحت پوشش شبکه های آب سالم هستند.

اردکانیان ادامه داد: تصفیه خانه های آب شهری ما از ۲۷ به ۱۴۰ تصفیه خانه رسیده است و در بخش روستا هم تحول بزرگی رخ داده است که از نظر سازمان ملل متحد هم عملکرد ما در این زمینه بسیار خوب است. اکنون ۷۵ درصد جمعیت روستایی ما تحت پوشش شبکه های آب مطمئن و پایدار هستند در حالی که این رقم در ۴ دهه پیش حدود ۱۲ درصد بود.

وزیر نیرو گفت:​ فقط در دوره ۵ نیم و ساله دولت تدبیر و امید بالغ بر ۶ میلیون نفر جمعیت روستایی از آب شرب بهره مند شدند.

اردکانیان با بیان اینکه در شبکه های فاضلاب هم پیشرفت چشمگیری داشتیم، افزود:​اوایل انقلاب تعداد کل تصفیه خانه های فاضلاب شهری ما ۴ تصفیه خانه بود اما اکنون ۲۱۷ تصفیه خانه فاضلاب در مدار بهره برداری هستند و جمعیت ۵۰ درصدی تحت پوشش آن هستند.

وی اضافه کرد:​ صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند همکاری همه دستگاه ها و دولت است.

وزیر نیرو درباره چاه های غیر مجاز هم گفت: در این زمینه نباید نگاه بخشی داشته باشیم. منابع مالی نقش مهمی در این زمینه دارد اما کار هماهنگی دستگاهی از جمله تجهیزات لازم هم مورد نیاز است.

اردکانیان افزود: درباره منابع آبی یزد و اصفهان و همه مناطقی که از حوزه آبریز زاینده رود بهره مند هستند حق ابه ها و تخصیص های داده شده محترم است. در عین حال شرایط اقلیمی هم نقش دارد همه این نقسیم بندی ها برای شرایط طبیعی و نرمال است در زمانی که با محدویت منابع آبی مواجه هستیم این بخش ها هم متاثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد نیازمند آب زاینده رود هستند و تقسیم بندی های لازم انجام شده است.

وزیر نیرو گفت: اخیراً دولت تصمیم گرفت شورای عالی آب موظف شود کارگروهی برای احیای زاینده رود تشکیل شود و مقدمات این کار در حال انجام است و کارگروهی هم برای ساماندهی کمی و کیفی رودخانه کارون تشکیل شده است.

اردکانیان با اشاره به مزایای سدسازی در کشور گفت: ۴۷ هزار سد بزرگ در جهان در حال بهره برداری است که نیمی از آن در کشور چین و نیمی دیگر در کشورهای توسعه یافته است و تعداد سدهای ما در مقایسه با سدهای جهان، ناچیز است.

وی ادامه داد: تعداد سدهای ملی در حال بهره برداری ما در زمان انقلاب ۱۹ عدد بود اما اکنون ۱۷۲ سد بزرگ در حال بهره برداری داریم و حجم مخازن سدهای ما در ۴ دهه پیش حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب بود که اکنون حدود ۵۲ میلیارد متر مکعب است.

اردکانیان اضافه کرد: برق تولیدی از نیروگاه های برق آبی حدود ۱۸۰۰ مگاوات بود که این رقم اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است و شبکه های اصلی آبیاری زهکشی ۵۵۲ هزار هکتار بود اما اکنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است که فقط در دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود ۲۳۰ هزار هکتار آماده شده است.

وی افزود: اکنون ۷۳ طرح تاسیسات آب شیرین کن در کشور داریم که ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال ظرفیت آن است که بیشتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان،​مازندران، سمنان، البرز،گلستان، اصفهان،​کرمان و ایلام منعقد شده است و ۹۰ درصد آن در استان های حاشیه نشین خلیج فارس و دریای عمان است و از ۷۳ طرح ۴۰ طرح در دولت تدبیر و امید ساخته شده است که ظرفیت حدود ۲۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز را دارد.

وی گفت:​ برنامه وزارت نیرو این است که در جنوب کشور در نواری به عرض ۱۰۰ کیلومتر، روی نمکزدایی و شیرین کردن آب دریا متمرکز شویم و سعی کنیم مصارف شرب را از این محل تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: در زمینه برق، برنامه تفصیلی را تدارک دیدیم که امیدواریم به کمک مردم، تابستان ۹۸ را بدون مشکل سپری کنیم. ۲۷ طرح بزرگ احداث نیروگاه های سیلکل ترکیبی در دستور کار ما وجود دارد و طرح هایی هم در دست انجام است که در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسند.

اردکانیان با اشاره به اینکه در صنعت برق پس از انقلاب بسیار خوب عمل کردیم، افزود: در ۴ دهه پیش فقط حدود ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده است یعنی ۱۱ و نیم برابر شده است و مشترکان از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار به ۳۶۰ میلیون مشترک رسیدیم. همه شهرها و همه روستاهای ۱۰ خانوار به بالا از نعمت برق برخوردارند.

وی اضافه کرد: با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی را فراهم کردیم و با پاکستان، افغانستان، ترکمنستان،آذربایجان، ارمنستان،ترکیه و عراق، بیش از سه هزارمگاوات امکان تبادل انرژی داریم.

وزیر نیرو گفت: در صدد آنیم که به عنوان هاب انرژی در منطقه ظاهر شویم و برق منبع ارز آور برای کشورمان باشد.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت های بخش خصوصی گفت: شرکت های سازنده تجهیزات برق در ۴ دهه اخیر از ۶۵ شرکت به ۸۷۵ شرکت رسید.

وی افزود: در سفر هفته پیش که برای امضای سند راهبردی همکاری های اقتصادی به کشور سوریه داشتیم کلنگ ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۵۲۶ مگاوات در لاذقیه به زمین زده شد که توسط شرکت های سازنده ایرانی ساخته می شود و منابع آن مشترک است.

اردکانیان با بیان اینکه صنعت برق یکی از عرصه های اشتغالزایی در کشور است، اضافه کرد:​ اکنون شرکت های پیمانکاری و مهندسین مشاور صنعت برق کشورمان در بخش خصوصی بالغ بر ۳ هزار و ۴۵۰ شرکت است که ۴۰ هزار میلیارد تومان به آن ها بدهکاریم.

وی ادامه داد: با کشور عراق از حدود ۱۵ سال پیش حدود ۶ میلیارد دلار برق صادر کردیم که حدود ۵ میلیارد دلار آن دریافت شده و بقیه هم در حال دریافت است.

وزیر نیرو گفت: قیمت آب و برق جزو اختیارات دولت است و در سال ۹۷ فقط ۷ درصد افزایش قیمت داشتیم.

اردکانیان افزود: به محض تصویب و ابلاغ تعرفه های جدید قیمت برق، نرم افزارهایی را طراحی کرده ایم که مردم بر روی موبایل هایشان نصب می کنند و مردم از طریق آن متوجه می شوند که چه زمانی وسایل برقی خود را روشن کنند تا برق مصرفی آن ها در حد مجاز باشد.

وی اضافه کرد: وضعیت تولید برق آبی ها در مقایسه با سال پیش بهتر خواهد شد. از نظر انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی را در کشور داریم. براساس مطالعات اولیه تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت ساخت نیروگاه های بادی را داریم و روزهای آفتابی و شدت تابش خوبی داریم.

اردکانیان گفت: ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق را با سرمایه گذاران منعقد کردیم و اکنون حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده داریم که تا پایان سال به ۸۰۰ مگاوات می رسد و سعی می کنیم تعهدمان در رسیدن به ۴ هزار مگاوات را تا پایان دولت دوازدهم ، عملی کنیم.

وزیر نیرو افزود: تغییر نرخ ارز موجب شد قیمت تمام شده کاهش یابد که موجب شد سودآوری و جذابیت نیروگاه های تجدیدپذیر باقی بماند و مجلس هم به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و رقم های بیشتر ریالی را برای ما در سال ۹۸ پیش بینی کرد که بر اساس آن می توانیم خرید تضمینی انجام دهیم.

وی ادامه داد: جهت گیری ما به سمت نیروگاه های خرد با ظرفیت های کمتر اما تعداد بیشتر است که علاوه بر تولید انرژی اهداف دیگری از جمله معیشت جایگزین برای مردم مناطق خشک و کم آب کشور داریم.

شناسه خبر : 22531

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دوازده =