خانه / اجتماعی / وکیل دانش آموزان شین آباد: دیه کامل تعدادی از دانش آموزان حادثه شین آباد پرداخت می شود/ سالگرد حادثه شین آباد با حضور شوالیه موسیقی ایران برگزار می شود

وکیل دانش آموزان شین آباد: دیه کامل تعدادی از دانش آموزان حادثه شین آباد پرداخت می شود/ سالگرد حادثه شین آباد با حضور شوالیه موسیقی ایران برگزار می شود

یکی از وکلاء دانش آموزان حادثه آتش سوزی در مدرسه شین آباد پیرانشهر از پرداخت دیه کامل هشت دانش آموزصدمه دیده در این حادثه و از برگزای دومین سالگرد این حادثه با حضور ” شهرام ناظری” معروف به شوالیه موسیقی ایران خبر داد

“عثمان مزین” امروز شنبه (۸آذر) در گفت گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت:۲۶ دانش آموز در حادثه شین آباد پیرانشهر دچار سوختگی شدند، که جراحات ۱۵دانش آموز بالای یک سوم بوده است و دیه کامل آنها پرداخت نمی شد.
وی افزود: طبق مقررات فقهی و جزایی حاکم، در صورتی که دیه دختر بیش از ثلث دیه کامل باشد دیه دختر نصف خواهد شد که به استناد این مقرره قانونی شرکت بیمه گر دیه ۱۱ نفر از دختران که کمتر از ثلث دیه بوده را به طور کامل پرداخت کرده. اما دیه دو دختر متوفی و ۱۵ دختر دیگر که بیش از ثلث بود تنصیف گردیده و شرکت بیمه گر حاضر به پرداخت دیه کامل آنان که بیشترین جراحات و صدمات را هم متحمل گردیده، نبود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر تنصیف میزان دیه، در مورد دخترانی که دارای نقص عضو فراوان بوده و میزان دیه بیش از دیه کامل می شد شرکت بیمه گر حاضر به پرداخت همان نصف دیه درصورتیکه مازاد بر میزان دیه کامل مرد می شد نبود؛ چون تعهدات شرکت بیمه دارای سقف تعریف شده است. سقف تعهد شرکت بیمه تا دیه کامل مرد مسلمان بوده.
مزین افزود: با تمسک به ضرورت برابری همه شهروندان و دختران در برابر قانون و در مورد نحوه میزان دیه و اینکه این وضعیت موجب تبعیض در مورد دانش آموزانی که دارای بیشترین صدمات بود می شد و وضعیت ناخوشایندی را ایجاد می کردبا پیگیرهای بنده و “حسین احمدی نیاز”به عنوان وکیل های این دانش آموزان، شرکت بیمه گر قبول کرد که دیه متعلقه حتی اگر بیش از دیه کامل مرد مسلمان هم باشد توسط آن شرکت پرداخت شود.
وی در ادامه از پرداخت دیه کامل هشت دانش آموز  و دو دختر فوت شده حادثه شین آباددر هفته آینده خبر داد و تاکید کرد: هفت دانش آموزدیگر به علت ناآگاهی به قانون و عدم همکاری مسئولان نصف دیه خود را دریافت کرده اند که ما برای احقاق حق این عزیزان اقامه دعوا خواهیم کرد.
وکیل دانش آموزان شین آباد در ادامه ازبرگزاری دومین سالگرد حادثه شین آباد در تالار وحدت تهران خبر داد و افزود: در این مراسم که عصر روز ۱۵آذرماه برگزار می شود هنرمندانی چون “شهرام ناظری”،”حسام الدین سراج”، “سهیل محمودی”، “علیرضا قربانی” و به احتمال زیاد “شهاب حسینی” نیز حضور خواهند داشت.
وی افزود: در این مراسم ضمن تقدیراز کسانی که به شیوه های مختلف به دانش آموزان شین آباد کمک کرده اند ، بهانه ای است تا از وزیر آموزش و پرورش درخواست کنیم به منظور تامین امنیت همه دانش آموزان کشور، این روز به عنوان روز «استانداردسازی مدارس» در تقویم آموزش وپرورش ثبت شود.
وی درپایان خاطرنشان کرد: حادثه ای که در شین آباد اتفاق افتاد بسیار تلخ بود و با استانداردسازی مدارس کشور امیدواریم دیگر شاهد چنین وقایع دردناکی نباشیم و کودکانمان در امنیت با آرامش خاطر بتوانند ادامه تحصیل دهند.
 
کد مطلب: ۷۴۱۸۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۸  |  ساعت: ۱۲ : ۸

شناسه خبر : 8227

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =