خانه / سیاسی / ١٥٠ پیشمرگ اقلیم کردستان توسط آلمان آموزش تسلیحاتی می‌بینند

١٥٠ پیشمرگ اقلیم کردستان توسط آلمان آموزش تسلیحاتی می‌بینند

ارتش آلمان از آموزش تسلیحاتی نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق را شروع می‌کند و به ۱۵۰ نفر از افسران و گروهبان‌های پیشمرگ‌، نحوه کار با موشک‌اندازها و سلاح‌های ارسالی آلمانی آموزش داده می‌شود

 بە نقل از خبرگزاری آلمان: پیشمرگ های اقلیم کردستان عراق از دوشنبه (۲۹ سپتامبر/۷ مهر) فراگیری کار با سلاح‌های آلمانی را شروع می‌کنند.
وبسایت “اشپیگل آنلاین” گزارش داد کە قرار است۱۵۰ افسر و گروهبان پیشمرگ آموزش استفاده از ژ۳، ام‌ژ۳، ژ۳۶ و موشک‌ضد تانک را طی دو ماه بیاموزند.
روند آموزش در مراحل مختلف تا آخر نوامبر ادامه خواهد داشت. قرار است پیشمرگ ‌هایی که این دوره را طی می‌کنند، آموخته‌های خود را به گروه‌های بعدی انتقال دهند.
کمک تسلیحاتی آلمان به کردستان عراق در چارچوب کارزار مقابله با تروریست‌های “دولت اسلامی” انجام می‌گیرد.
نخستین محموله سلاح‌های آلمانی به مقصد اربیل روز پنجشنبه ۲۵ سپتامبر ارسال شدند.
 پنج کادر آموزشی و یک پیراپزشک نیز هم‌زمان به پایتخت کردستان عراق رفته‌اند.
قرار است در مجموع ۱۰ هزار پیشمرگ کرد عراقی به سلاح‌های آلمانی به ارزش ۷۰ میلیون یورو مجهز شوند.
در همین روز وزیر دفاع آلمان به اربیل رفت و با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان ملاقات کرد.
 بارزانی در این ملاقات گفته بود که کردستان عراق نیازمند سلاح‌های پیشرفته و مدرن است و مقدار و کیفیت سلاح‌های آلمانی می‌تواند بهتر از این باشد.
 وزیر دفاع آلمان وعدە داد کشورش در جنگ علیه “دولت اسلامی” کمک نظامی بیشتری به کردها بکند.
 آلمان با ارسال تجهیزات نظامی مدرن‌تر از جمله دستگاه‌های مین‌یاب برای کردهای شمال عراق موافقت کرد.
سلاح‌های ارسالی شامل تعدادی موشک‌انداز و هزاران مسلسل و تیربار هستند.
 تجهیزات نظامی دیگری از جمله دوربین‌های دید در شب، جلیقه‌های ضد گلوله یا کلاه‌خود نیز در میان اقلام ارسالی هستند.
آلمان هم‌‌چنین ۵۰ موشک ضد تانک “میلان” نیز در اختیار کردهای عراقی قرار داده اما آموزش کار با این موشک ها در ایالت بایرن انجام می‌گیرد. به همین منظور ۳۰ نفر از پیشمرگ ‌های کرد به بایرن اعزام شده‌اند. این موشک می‌تواند تانک‌های “دولت اسلامی” را از فاصله دو کیلومتری هدف دهد.
بعد از ظهر شنبه (۲۷ سپتامبر/۵ مهر) یک محموله دیگر از تسلیحات آلمانی به شمال عراق ارسال شد. هواپیمای حامل این محموله از لایپزیک پرواز کرد و پس از بازرسی در بغداد رهسپار اربیل شد.
تصمیم  ارسال سلاح آلمانی بە اقلیم کردستان عراق در میانه ماه اوت و پس از موافقت نمایندگان اتحادیه اروپا در کمک تسلیحاتی به پیشمرگ ‌های اقلیم کردستان گرفته شد.
اتحادیه اروپا در نشست اضطراری خود در ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) اعلام کرد که ارسال سلاح به شمال عراق با هماهنگی و مجوز دولت مرکزی عراق مانعی ندارد.
بحث بر سر این تصمیم در بوندستاگ، مجلس فدرال آلمان، مدتی طول کشید. طبق قوانین آلمان، ارسال سلاح به مناطق بحرانی مجاز نیست اما صدراعظم آلمان در نشستی با نمایندگان فراکسیون‌‌های احزاب این کشور در مجلس در روز یکشنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور) تصمیم حمایت تسلیحاتی از کردهای شمال عراق در مقابله با “دولت اسلامی” را اعلام کرد.
در این میان، مارتین هایم‌بوشر، رئیس کلیساهای پروتستان آلمان از تصمیم به ارسال سلاح به شمال عراق انتقاد کرده است. هایم‌بوشر در یک بیانیه تاکید کرده که نمی‌توان تماشاگر نسل‌کشی بود و کاری نکرد، اما «اقدام نظامی آخرین راه برای متوقف کردن یا محدود کردن وحشتی است که “دولت اسلامی” ایجاد کرده است.»
مارتین هایم‌بوشر گفته که آلمان با ارسال تسلیحات به کردستان عراق، مسئولیتی سیاسی و اخلاقی را هم در آینده در قبال مردم خاورمیانه به دوش خواهد داشت؛ حال آن که بهتر است هزینه چنین کاری صرف کمک‌های انساندوستانه و ثبات سیاسی کشورهای مربوطه شود.
 
 
کد مطلب: ۷۰۷۸۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۶  |  ساعت: ۱۷ : ۶

شناسه خبر : 17585

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =