خانه / اجتماعی / پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان از ارسال پیش‌نویس پرونده جامع ثبت جهانی منطقه هورامان به سازمان جهانی یونسکو خبر داد.


پویا طالب‌نیا با اشاره به ارسال پیش‌نویس پرونده ثبت جهانی هورامان به دفتر یونسکو اظهار کرد: با تکمیل کارهای مطالعاتی ثبت جهانی به همت کارشناسان پایگاه و دفتر ثبت جهانی وزارت میراث و بر اساس فرم‌های استاندار جهانی پرونده هورامان برای بررسی و انجام مقدمات ثبت جهانی ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ کارشناس و متخصص در حوزه‌های مختلف کار جمع‌آوری این پرونده را انجام دادند، اظهار داشت: این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی و تاریخ، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی و در سایر زمینه‌های مرتبط با پرونده انجام شده است.

وی گفت: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه منطقه غرب است و بدون تردید با این اقدام، هورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره‌مند می‌شود.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان با تاکید بر لزوم انجام حمایت‌های بیشتر مدیران استان‌های کردستان و کرمانشاه در روند نهایی شدن ثبت جهانی، تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی بافت‌های با ارزش و همراهی مردم و رسانه‌ها را در این میان تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: مدیران کل میراث فرهنگی استان‌های کردستان و کرمانشاه همراهی و حمایت مستمری در این خصوص داشته‌اند.

طالب‌نیا با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی هورامان، از لزوم همراهی مدیران استانی برای تحقق این مهم خبر داد.

وی با بیان اینکه ارسال پیش‌نویس هیچ ضمانتی برای ارسال کل پرونده در بهمن‌ماه ایجاد نمی‌کند، بیان کرد: تکمیل نهایی پرونده مستلزم حمایت مدیران ارشد کشوری و استانی از موضوع ثبت جهانی هورامان است.

شناسه خبر : 23331

این خبر رو هم ببینید

امام جمعه شهرستان پاوه: رسالت پیامبر اسلام مبارزه با فاسدان و اصلاح آنها بود

امام جمعه شهرستان پاوه در خطبه های نماز جمعه این هفته که بصورت مجازی برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =