خانه / سیاسی / پروژه ی استقلال اسکاتلند و مساله ی کُردها در سه کشور 

پروژه ی استقلال اسکاتلند و مساله ی کُردها در سه کشور 

تحلیل گران سیاسی ترکیه بر این باورند که استقلال کردها در سه کشور سوریه، عراق و ترکیه و الحاق آنها به همدیگر، پیش از هر چیز در حوزه ی اقتصادی محکوم به شکست است

به گزارش خبرگزاری کردپرس، با اعلام رسمی نتایج همه پرسی صورت گرفته در انگلستان، مشخص شد که ۵۵ درصد از اسکاتلندی ها با جدایی از انگلیس مخالف هستند و می خواهند در کنار انگلیس، بمانند.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با ارسال پیام تبریک بری رئیس کمپین مخالفت با استقلال اسکاتلند، از نتایج به دست آمده ابراز خوشحالی کرد.
در همین حال اغلب شبکه های تلویزیونی ترکیه در بررسی مساله ی اسکاتلند، تلاش کردند تا آن را با مسائل کردهای این کشور تطبیق دهند. پروفسور امید اُزداغ ار دانشگاهیان و تحلیل گران سیاسی ترکیه که شناخت عمیقی از مسائل کردها و تاریخ پ.ک.ک دارد و در عین حال به عنوان یکی از نویسندگان ملی گرای ترکیه شناخته می شود، اعلام کرد:«اگر چه تفاوت های عمیقی بین نظام های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اروپا و خاورمیانه وجود دارد. با این حال مطمئنا کردها به دنبال آن هستند تا در صورت اعلام استقلال اسکاتلند، این مساله را برجسته نموده و اعلام کنند که چنین چیزی باید در خاورمیانه نیز روی دهد. قاعدتا پ.ک.ک نیز در این مورد نظریات خاص خود را دارد و به دنبال مصادره به مطلوب از این مساله است».
در ادامه ی این تحلیل آمده است:«صرف نظر از نتایج همه پرسی اسکاتلند، پروژه ی جدایی کردها از ترکیه، عراق و سوریه، و الحاق خاک آنها به همدیگر، منطقی نیست و یکی از ساده ترین موانع این پروژه تنگناهای اقتصادی است. حتی اکر کل نفت کرکوک هم به نفت و گاز شمال عراق افزوده شود، باز هم فاکتور رشد جمعیت و معادلات حزبی مانع از آن می شود که کردها بتوانند خود را سیر کنند و سقوط اقتصادی آنان بسیار دردناک و دارای هزینه های سنگین خواهد بود».
گفتنی است سه میلیون و ششصد و بیست هزار نفر از مردم اسکاتلند در ۳۲ منطقه آرای خود را به صندوق انداختند و نتایج نهایی این همه پرسی بازتاب گسترده ای در رسانه های اروپا و جهان پیدا کرد.

شناسه خبر : 17645

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =