خانه / سیاسی / پست های کلیدی اقلیم کردستان عراق در دست جوانان

پست های کلیدی اقلیم کردستان عراق در دست جوانان

در چند سال اخیر پست های کلیدی اقلیم کردستان در اختیار شماری از جوانان قرار گرفت که تفاوت سنی چندانی با یکدیگر ندارند

به گزارش کردپرس، دکتر یوسف محمد صادق، رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق متولد سال ۱۹۷۸ میلادی است. وی مدتی ریاست بخش علوم سیاسی دانشگاه سلیمانیه را بر عهده داشته است. یوسف محمد صادق توانست به عنوان نامزد جنبش تغییر در انتخابات پارلمان اقلیم کردستان ۳۹ هزار و ۹۲۲ رأی را از آن خود کند و اکنون در سن ۳۶ سالگی رئیس پارلمان اقلیم کُردستان است.
 
قباد جلال حسام الدین طالبانی، فرزند کوچک جلال طالبانی در ۲۱ جولای سال ۱۹۷۷ در دمشق پایتخت سوریه متولد شد. وی دارای مدرک لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه کینگستون انگلستان است. قباد طالبانی در سال ۲۰۰۰ در سمت دستیار برهم صالح نماینده (اتحادیه میهنی) به فعالیت مشغول شد و در سال ۲۰۰۴ به عنوان نماینده اتحادیه میهنی در واشنگتن انتخاب گردید.
 
قباد طالبانی، در سال ۲۰۰۶ به عنوان نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در آمریکا بر سر کار آمد و سپس در کابینه گذشته به عنوان رئیس دفتر هماهنگی و پیگیری در کابینه دولت نیچروان بارزانی انتخاب شد. وی در نشست دیروز دفتر سیاسی اتحادیه میهنی برای تصدی پست معاونت نخست وزیری دولت جدید اقلیم کردستان عراق انتخاب شد.
 
نیچروان بارزانی ۴۸ ساله هرچند نسبت به افراد مذکور سنش بالاتر است اما هنوز بسیاری وی را در زمره یکی از جوانان سیاستمدار اقلیم کردستان عراق قلمداد می کنند. نیچروان ادریس مصطفی بارزانی متولد سال ۱۹۶۶ ، مدرک لیسانس علوم سیاسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.
 
وی در سال ۱۹۸۹ در کنگره حزب دموکرات کردستان عراق به عضویت دفتر سیاسی این حزب درآمد. در سال ۱۹۹۶ به عنوان معاون رئیس دولت در اربیل و سپس مسئول هماهنگی ادارات اربیل و سلیمانیه و سپس به عنوان رئیس دولت اقلیم کردستان عراق انتخاب شد.
 
نیچروان بارزانی در سال ۲۰۱۲ به ریاست کابینه هفتم اقلیم کردستان برگزیده شد و در حال حاضر نامزد حزب دموکرات کردستان عراق برای تصدی ریاست کابینه جدید اقلیم کردستان عراق است.
 
تعدای از نمایندگان دوره جدید پارلمان اقلیم کُردستان نیز متولد دهه ۷۰ میلادی هستند. از جمله آنان می توان به گوران آزاد، نماینده اتحادیه میهنی متولد ۱۹۸۷٫۸٫۵ اشاره کرد که توانست در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که سال گذشته برگزار شد با کسب ۷۷۱۱ رأی انتخاب شود. وی قرار است نائب رئیس پارلمان جدید اقلیم کردستان شود.
 
فرصت صوفی، نماینده حزب دموکرات کردستان عراق، به عنوان منشی پارلمان اقلیم کردستان متولد سال ۱۹۷۸٫۵٫۲۱ در چومان است.
 
مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان در سال ۱۹۶۹ در منطقه بالکایتی متولد شد. وی پسر بزرگ مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق است. مدرک دیپلم خود را در ایران اخذ کرده است. وی در سال ۱۹۹۴ برای ادامه تحصیل به لندن و سپس به آمریکا رفت و در آنجا موفق به اخذ مدرک لیسانس در علوم سیاسی و روابط بین الملل شده است.
 
مسرور بارزانی مدرک فوق لیسانس خود را در حوزه (صلح و حل بحرانها) اخذ کرد و در دوازهمین کنگره حزب دموکرات به عنوان عضو شورای رهبری و بعداً دفتر سیاسی انتخاب شد.
 
وی در سال ۲۰۰۰  به عنوان مسئول دستگاه حفاظت اقلیم کردستان(پاراستن) انتخاب شد و در سال ۲۰۱۱ به عنوان رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان مشغول به کار شد.
 
 منبع: روزنامه روداو
 
 
 
کد مطلب: ۶۳۳۳۱  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۹  |  ساعت: ۱۴ : ۱۰

شناسه خبر : 19285

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 1 =