خانه / اجتماعی / پنجم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

پنجم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز سه شنبه برابر با پنجم فروردین ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، بیست و سوم جمادی الاولی ۱۴۳۵ هجری قمری و بیست و پنجم مارس ۲۰۱۴ میلادی است. ۴۲ سال پیش در چنین روزی، سقوط بزرگ ترین بهمن جهان در جاده هراز واقع در شمال ایران، اتفاق افتاد

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
 
۵ فروردین ۱۳۶۹
وزارت امور خارجه ایران پیروزی جنبش سوآپو بر رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و ایجاد کشور نامیبیا را یک پیروزی برای ملت این کشور و گامی بزرگ برای محو آپارتاید خواند.
 
۵ فروردین ۱۳۵۸
امام خمینی در پیامی فرمود: اینجانب بیش از ۱۵ سال است که خطر اسرائیل را گوشزد کرده ام و به دول و ملت عرب این حقیقت را اعلام نموده ام. اکنون با طرح استعماری صلح مصر و اسرائیل، این خطر بیشتر، نزدیک تر و جدی تر شده است.
 
۵ فروردین ۱۳۵۱
سقوط بزرگ ترین بهمن جهان با ۳۰ متر ارتفاع و ۵۰۰ متر طول، صدها اتومبیل را در جاده هراز واقع در شمال ایران، دفن کرد.
 
۵ فروردین ۱۳۴۹
نیکلای پادگورنی رییس جمهوری شوروی برای دیدار رسمی ۶ روزه از ایران، وارد تهران شد.
 
۵ فروردین ۱۳۴۲
در پی حمله ی مأموران رژیم پهلوی به مدرسه ی فیضیه و کشتار طلاب و روحانیون، جامعه روحانیت تهران مردم را به اعتصاب عمومی فرا خواند.
۵ فروردین ۱۳۳۳
زلزله شدیدی در روستای جزنیان طالقان به وقوع پیوست. این زلزله، موجب رانش و شکاف برداشتن زمین در این منطقه و در نتیجه فرو رفتن خانه ها و تلفات بسیار در این روستا شد.
 
۵ فروردین ۱۳۳۰
همزمان با تصویب طرح ملی شدن صنعت نفت ایران، به وسیله ی ۲ مجلس شورا و سنا، به منظور جلوگیری از اخلال گری دولت انگلیس، در خوزستان حکومت نظامی اعلام شد. شرکت نفت ایران و انگلیس به منظور ایجاد جوی ناآرام در مکان های نفت خیز، از پرداخت ۳۰ درصد دستمزد کارگران نفت بندر معشور، آغاجاری، لالی و نفت سفید خودداری کرد که این امر موجب اعتصاب کارگران شد.
 
۵ فروردین ۱۳۲۵
دولت اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد که مسکو عملیات خروج نیروهایش را از خاک ایران آغاز کرده است. این اعلام چهار روز پس از اولتیماتوم ترومن به استالین درباره ی ضرورت خروج نظامیان روس از ایران منتشر شد.
 
۵ فروردین ۱۳۰۱
نمایندگی سیاسی ایران در مصر به سطح سفارت ارتقا یافت و میرزا فتح الله خان امیرارفع که پیش از این سرکنسول بود، به عنوان نخستین وزیر مختار ایران در مصر انتخاب شد.
 
۵ فروردین ۱۳۰۰
بنان السلطان که مدتی در وزارت مالیه فعالیت داشت به مقام ریاست کابینه وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه انتخاب شد.
 
۵ فروردین ۱۲۹۸
سردارمعظم خراسانی(تیمور تاش) باهدف مبارزه علیه نیروهای میرزا کوچک خان جنگلی به حکمرانی گیلان منصوب شد.
 
۵ فروردین ۱۲۸۹
میرزا علی قلی خان کاشی(نبیل الدوله) جانشین ممتاز الملک وزیر مختار ایران در آمریکا شد. ممتاز الملک که در ۱۲۸۵ هجری خورشیدی، این پست را در اختیار داشت، پس از بازگشت به ایران در کابینه ولیخان سپهدار اعظم به وزارت علوم و معارف منصوب شد.
 
 
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد ۱)

شناسه خبر : 9403

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =