خانه / دینی / پیام وزیر امور آیینی ترکیه بە مناسبت روز عاشورا: راهی کە امام حسین برای آن جان دادند، راه حضرت محمد (ص) است

پیام وزیر امور آیینی ترکیه بە مناسبت روز عاشورا: راهی کە امام حسین برای آن جان دادند، راه حضرت محمد (ص) است

پروفسور محمد گورمز، وزیر امور آیینی ترکیە گفت: “امروز کربلا باید آگاهی جدیدی بە ما ببخشد. کربلا برای جدایی میان ما نیست، بلکە باید وسیلەای برای اتحاد و برابری بودە و ما را محکمتر از همیشە بە هم پیوند دهد.”

به گزارش خبرنگار کردپرس از دیاربکر، پروفسور محمد گورمز وزیر امور آیینی ترکیه پیامی بە مناسبت ماه محرم و روز عاشورا منتشر کرد. در این پیام آمده است: “بە نام خداوند بخشندەی مهربان. هر سال با فرارسیدن دهمین روز ماه محرم، تمامی برادرانی کە حزن کربلا و حب اهل بیت در دل دارند، را غمی، اندوهی و آزاری فرا می‌گیرد.  این اندوە کە دلها را خون می‌کند، اندوهی مشترک میان تمامی مٶمنین جهان بدون در نظر گرفتن تفاوتهای مذهبی، مشربی، نژادی، قومی و جغرافیایی است. ایستادگی قهرمانانە و مبارزەی بی‌ امان در مقابل بی عدالتی کە در این قضیه مطرح شدە است، شهید کردن بی‌رحمانەی حضرت امام حسین (ع) و یارانش در کربلا را بر قلب هر مٶمنی می نشاند. کسانی کە این ظلم را بر ایشان و نزدیکانش روا داشتند، از دید هر انسان مسلمانی محکوم و منفور هستند.
 
درست نیست کە کربلا را تنها اندوهی تاریخی بدانیم و تنها با ماتم گرفتن از آن یاد کنیم. درک صحیح کربلا، حسین وار زندگی کردن است، درک درست کربلا، درک درست عدالتی است کە حسین جانش را فدای آن کرد. کربلا نام مقاومتی است در برابر بی عدالتی‌ها.”
 
“راهی کە حضرت امام حسین و یارانش برای آن جان دادند، راه محمد المصطفی است.”
 
گورمز با بیان اینکە کربلا مکتبی برای آیندە سازی است، ادامە داد: “هر کس هر دین و آیینی داشتە باشد، می‌تواند از این مکتب درس بگیرد. و بدون شک بزرگترین معلم این مکتب، حضرت امام حسین (ع) است. باید این را بە خوبی بدانیم راهی کە امام حسین (ع) و یارانش برای آن جان دادند، راه محمد المصطفی است. هدف اصلی امام حسین، تحقق کربلاهای جدید، پس از اوست. نباید هرگز دعایی را کە در خطبەی منا خواند از یاد ببریم: “پروردگارا شهادت من را وسیلەی وحدت امتم قرار بدە!”
 
امروزە باید بە همان اندازە کە بە این فکر می‌کنیم شهدای کربلا در راه کدام ارزشهای والا جان باختند، باید همان اندازە نیز بە انحرافاتی کە یزیدهای قاتل دچار آن گردیدە بودند، تغییراتی کە در آیات خدا دادند و چە تهمتها و افتراهایی بە رسول اکرم (ص) زدند نیز نظر بیفکنیم. اگر ما اکنون پس از ١٤ قرن هنوز تلاش داریم در جغرافیای اسلام بر روی آه و فغانهای کربلا دولت و قدرتی تأسیس کنیم، این بدان معناست کە کربلا را درک نکردە و خود را از حالتی کە یزیدیان بە آن گرفتار شدە بودند، نرهاندەایم. امروزە در شرایط حساسی کە جهان اسلام در آن قرار گرفتە است، کسانی کە بە سبب تفاوتهای مذهبی، برادران مسلمانشان را می‌کشند و مذهب و فرقەگرایی را دستاویز قرار می‌دهند، کسانی هستند کە کربلا را درک نکردە و از آن درس نگرفتەاند.”
 
وی در ادامە گفت: “امروز کربلا باید آگاهی نوینی بە همەی ما ببخشد. کربلا بە معنای جدایی و تبعیض میان ما نیست، کربلا باید وسیلەی اتحاد و برابری میان ما گشتە و پیوند میان ما را مستحکمتر نماید. وظیفە و مسئولیتی کە کربلا بر دوش ما می‌گذارد، این است کە دربهای قلبمان را بە روی هم گشودە و دلمان را بە صحرای کربلا تبدیل کنیم. با این احساس و افکار، درسهای لازم را از کربلا گرفتە، و بە بارگاه خداوند متعال دعا کنیم کە جهان اسلام را از جنگ بە صلح، از ظلم بە عدالت، از خشونت بە مرحمت و مهربانی و از ذلت بە عزت ارتقا دهد.
 
پروردگارا این جغرافیا را دوبارە بە سرزمین صلح، آرامش و انعطاف پذیری تبدیل بفرما!
 
“سلام و صلوات بر پیامبر اعظم، محمد المصطفی و خاندان مطهرشان، سلام بر سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و شهیدان کربلا و تمامی کسانی کە تا بە امروز در راه حق و حقیقت، عدالت، اخلاق، شرف و فضیلت جان باختەاند.”
 
کد مطلب: ۱۱۵۹۳۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۱  |  ساعت: ۱۵ : ۴۳

شناسه خبر : 5361

این خبر رو هم ببینید

واکنش علمای اهل سنت سراسر کشور به هتک حرمت پرچم رسول‌الله؛ حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است/ آشوبگران بدنبال اهداف ضدامنیتی هستند

به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی اتفاقات و ناآرامی اخیر در سروان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =