خانه / سیاسی / کابینه دولت به کدامین سو می رود؟

کابینه دولت به کدامین سو می رود؟

سرویس ایران- انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و اینک بازار نظرات سیاسیون کشور در رابطه با در اختیار گرفتن پست های مدیریتی کشور داغ است

به گزارش کردپرس؛ بعد از اتمام انتخابات تا روی کار آمدن دولت جدید و در دست گرفتن زمام امور بیشک از اهمیت خاصی به لحاظ انتصابات مدیریتی برخوردار است. در این بازه زمانی بیشترین رایزنی ها برای در اختیار گرفتن پست های مدیریتی کشور صورت می گیرد. احزاب و شخصیت ها هر کدام برای دستیابی به موقعیت های مد نظر خود به رقابت چشم گیری با یکدیگر می پردازند. در این راستا مباحثی مطرح است که در این گزارش به آن ها پرداخته شده است.
 
 “کاسبان به اصطلاح اصلاح‌طلبی که باج خواهی رسانه‌ای و سیاسی از رییس‌جمهور را آغاز کرده‌اند”
شاید تا زمانی که حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری با انتشار پیامی تویتری به وضعیت سهم خواهی عده ای در بعد از انتخابات اعتراض نکرده بود، کمتر شدت این وضعیت برای کسی قابل تصور بود. وی در پیام خود آورده بود: کاسبان به اصطلاح اصلاح‌طلبی که باج خواهی رسانه‌ای و سیاسی از رییس‌جمهور را آغاز کرده‌اند، بدانند روحانی خاتمی نیست؛ نه تعارف می‌کند نه مأخوذ به حیا می‌شود.
 
 سهم خواهی قبل از انتخابات
مدت ها قبل از برگزاری انتخابات اصلاح طلبان به ترکیب کابینه دولت اعتراض نمودند و به حضور افرادی غیر وابسته به جریان اصلاحات در کابینه انتقاد وارد نمودند. برای نمونه سعید حجاریان در آن مقطع ترکیب وزرای «روحانی» را نقد و آن را بر خلاف انصاف معرفی کرد و گفته بود: به اعتقاد من سهم اصلاح‌طلبان در دولت باید بیشتر شود.
 
 سهم خواهی احزاب
مصطفی کواکبیان «دبیر کل حزب مردم‌سالاری و نماینده اصلاح‌طلب مجلس» در همایش «مطالبات اصلاحات از دولت اعتدال» که از سوی حزب مردم‌سالاری در هتل المپیک تهران برگزار شد، در مقام مطالبه گری از دولت دوازدهم، گفت: ما کابینه‌ای می‌خواهیم که در خط مطالبات مردم باشد، کسانی که در این انتخابات دولت را همراهی نکردند باید به آن‌ها بگوییم خداحافظ. این‌ها در مسیر مطالبات مردم نیستند.
علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اراده ملت ایران با طرح انتظارات اصلاح‌طلبان از روحانی خاطرنشان کرد: انتقاد اصلاح‌طلبان از کابینه روحانی بیشتر جنبه سیاسی دارد چرا که اعضای کابینه دولت کمتر از جریان اصلاح‌طلب بودند، حال بعد از انتخاب مجدد روحانی آن هم با حمایت قاطع اصلاح‌طلبان، به نظر می‌رسد، گام مطالبه‌گری و سهم‌خواهی این جریان آغاز شده است.
 
بهانه ای برای انحصارطلبی
روزنامه آرمان نیز در مقاله ای به اعتماد مدیران دولتی به رییس جمهور اشاره کرده و توصیه کرده است «دولت جدید باید در تمامی استان‌ها استانداران و فرمانداران همسو با خود را به کار بگیرد، زیرا لازمه تحقق اهداف و برنامه‌های دولت جدید وجود اشخاصی است که با برنامه‌های منتخب مردم در یک راستا حرکت می‌کنند. به همین دلیل باید تمامی استانداران، یعنی نمایندگان عالی دولت در استان‌ها همگرا با برنامه‌های دولت جدید باشند.»
حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم هم از همراه نبودن برخی وزرا با دولت انتقاد دارد و می گوید «در دولت یازدهم شاهد آن بودیم که برخی از وزرا و همچنین برخی از مدیران در سطوح عالی و میانی با منویات و برنامه‌های رئیس جمهور و حامیان دولت همراه نبودند و این در حالی است که کسانی باید وزیر و مدیر شوند که متناسب با وعده‌ها و برنامه‌های رئیس جمهور باشند.
 
 امیدواری اصولگرایان
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی استاد حوزه و از مراجع تقلید در این رابطه به دولتمردان توصیه می کند اگر همه وزرا، استانداران و فرمانداران از یک جناح باشند در این صورت شعار وحدت یک شعار توخالی خواهد بود و همه جناح‌ها باید در مدیریت کشور سهیم باشند.
پرویز کاظمی چهره سیاسی نزدیک به اصولگرایان و از وزرای احمدی نژاد به آسیب زننده بودن سهم خواهی‌ها از دولت دوازدهم اشاره دارد و می گوید«با توجه به درایتی که آقای روحانی دارند معتقدم این موضوع در دولت دوازدهم جایی نخواهد داشت. معتقدم مدیران بسیاری وجود دارند که فارغ از جناح بندی‌ها افراد خدوم و شایسته ای هستند که می‌توانند به دولت آینده کمک کنند. مطمئنم با درایت و هوشمندی رئیس جمهور و همکاری مجلس مشکلی از این بابت نداشته باشیم.
حمیدرضا ترقی اما چندان خوش بین نیست و معتقد است که وضعیت اصولگرایان در کابینه دوازدهم از دولت یازدهم بهتر نمی شود و وزن اصولگرایان در این کابینه نسبت به کابینه قبل قطعا کمتر می شود.
 
اهل سنت و اندیشیدن به حضور در کابینه
صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و فعال اصلاح طلب در پایانی یادداشتی در روزنامه اعتماد خطاب به حسن روحانی می نویسد: ورود افرادی از اهل سنت را به کابینه پیشنهاد می‌کنم. آقای روحانی باید با سعه‌صدر و سنجش تمامی جوانب، وزرای خود را انتخاب کند.
در همین رابطه جلال جلالیزاده، عنوان نموده است: امید می‌رود از نخبگان و مدیران ارشد اهل سنت هم در کابینه خود استفاده کند مثلا برای استان‌هایی که از اکثریت اهل سنت برخوردارند، استاندارانی اهل سنت از همان استان را به کار گیرد و حتی کرسی‌هایی از هیئت دولت را به مدیرانی برخاسته از اهل سنت اختصاص دهد. اهل سنت با توجه به شخصیت حسن روحانی و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل او که همواره یک سیاست لبخند توأم با قاطعیت را دارند، امیدوار است روحانی توانایی شکستن تابوی فراهم‌آوردن حضور مدیریتی اهل سنت را داشته باشند.
 
روحانی در چینش کابینه دستش باز است
شاید خبر خوشی که در این رابطه به گوش میرسد اظهار نظری از محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم است که گفته است: سهم‌خواهی از روحانی در چینش کابینه اصلاً تفکر درستی نیست، مردم در ۲۹ اردیبهشت ۲۴ میلیون رأی به آقای روحانی دادند و از رئیس‌جمهور انتظار دارند به وعده‌هایش عمل کند، بنابراین دست رئیس‌جمهور در چینش کابینه باید باز باشد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه باید در کابینه آینده بهترین‌ها و تمامی کسانی که برنامه و وعده‌های دکتر روحانی را قبول دارند، حضور داشته باشند، اظهار داشت: اگر قرار باشد رئیس‌جمهور کابینه تحمیلی داشته باشد که نمی‌تواند به وعده‌هایش عمل کند. دست رئیس‌جمهور برای چینش کابینه باز خواهد بود.
 
کدخبرنگار: ۱۰۲۰۵
 
کد مطلب: ۱۳۱۷۹۸  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۳۱  |  ساعت: ۸ : ۱۷

شناسه خبر : 11593

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =