خانه / اقتصادی / کارشناسان اقتصادی بررسی می کنند: امکانات و ظرفیت های پیرانشهر برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری

کارشناسان اقتصادی بررسی می کنند: امکانات و ظرفیت های پیرانشهر برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری

در حالی که نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس معتقد است همه شهرهای استان آذربایجان غربی ظرفیت تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارند اما بنا به اظهار تعدادی از کارشناسان علم اقتصاد در پیرانشهر ، این شهرستان هنوز ظرفیتهای لازم برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری را ندارد

سرویس گزارش- از دیدگاه تعدادی از مدرسان علم اقتصاد در دانشگاه ، شهرستان پیرانشهر هنوز بسترهای لازم برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری را ندارد چرا که به عقیده آنان اگر چه تبدیل شدن این منطقه به ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری می تواند گامی مثبت و مهم در راستای توسعه اقتصاد و تجارت منطقه وکشور محسوب شود اما بدون شک برای رسیدن به این هدف باید زیرساختها و فاکتورهای لازم برای اجرای این مهم را دارا بود لذا با توجه به شرایط کمی و کیفی موجود، شهرستان پیرانشهر فاصله زیادی با بسترهای لازم برای تحقق این آرزو دارد از این رو با توجه به اهمیتی که موضوع اجرای منطقه ویژه اقصادی پیرانشهر برای ساکنان این شهرستان و منطقه دارد، خبرنگار کردپرس به بررسی این موضوع از تمام زوایای مورد نظر و ترسیم افق اقتصادی پیرانشهر از دیدگاه تعدادی از کارشناسان حوزه علم اقتصاد و همچنین دیدگاه های  نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی پرداخته است.
منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی سکوهای صادراتی
میرقاسم سید احمدی، که مدرس دانشگاه در حوزه علم اقتصاد و دانشجوی دوره دکتری می باشد در پاسخ به سوال خبرنگار کردپرس در خصوص تعریف منطقه ویژه اقتصادی و تفاوت آن با منطقه آزاد تجاری، گفت:
نکته مهمی که در ابتدای سخن باید به آن اشاره کرد، نقش این مناطق و تسهیلات قانونی آنها در توسعه صادرات غیر نفتی کشور می باشد و اگر مناطق ویژه اقتصادی به درستی انتخاب شوند  می توانند فضای مناسبی را برای صادرات شرکت های تولیدی ایجاد کرده و با جذب عوامل سرمایه در کنار یکدیگر بعنوان یک سکوی صادراتی عمل نمایند.
وی ادامه داد، بطور کلی در تعریف مناطق ویژه اقتصادی می توان گفت : مناطقی هستند که به منظور پشتیبانی از فعالیتهای اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی و تحرک در اقتصاد منطقه ای و تولید و پردازش کالا، صادرات غیر نفتی، ایجاد اشتغال مولد، و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات مجدد، عبور کالا بصورت ترانزیت، انتقال کالا در محدوده ای از سرزمین اصلی ایجاد می شوند، این مناطق اهدافی از قبیل جذب سرمایه گذاری های خارجی، دست یابی به فن آوری پیشرفته، کسب دانشهای مدیریتی، ایجاد فرصت های شغلی جدید، محرومیت زدایی از مناطقی که امکان رشد و توسعه بالقوه را دارند، جذب نقدینگی سرگردان داخلی و کمک به مهار تورم، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات را تعقیب می کند.
اما در خصوص تفاوت میان مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی می توان به نکات زیر اشاره کرد:
– معافیت مالیاتی به مدت ۱۵ سال در مناطق آزاد وجود دارد ولی در مناطق ویژه اقتصادی تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور است.
– خرده فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان پذیر است ولی در مناطق آزاد تجاری خرده فروشی برای اتباع خارجی و داخلی امکان پذیر  می باشد.
– مقرارت روادید برای اتباع خارجی در مناطق ویژه بر اساس ضوابط داخل کشور است ولی در مناطق آزاد روادید در مرزهای ورودی اعطا می گردد.
یونس برومند، یکی دیگر از کارشناسان حوزه اقتصادی در شهرستان پیرانشهر  است که در پاسخ به این سوال به خبرنگار کردپرس گفت: منطقه ویژه اقتصادی محدوده جغرافیایی مشخص در مبادی ورودی یا داخل یک کشور را شامل می­شود که به منظور حمایت از تولید و تامین کالای موردنیاز برای مصارف داخلی کشور بدون رعایت قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات ایجاد می­شود.
وی در ادامه به مزایای مناطق ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: از جمله مزایای این مناطق می­توان به معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی، ورود ماشین­آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی، صدور مجوز ساخت و پایان کار به­صورت رایگان و … اشاره نمود.
در مقابل، منطقه آزاد تجاری طبق تعریف بانک جهانی « قلمرو معینی است که غالباً در محدوده داخل یک بندر یا در مجاورت آن قرار گرفته و در آن تجارت آزاد با سایر نقاط جهان مجاز شناخته شده است». در این منطقه می­توان کالاها را بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی صادر یا وارد کرد.
تاثیرات اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی بر منطقه
سید احمدی در ادامه این گفتگو در خصوص اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی و تاثیر آن بر منطقه بطور مستقیم و غیر مستقیم اظهار داشت: با اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی ورود کلیه ماشین آلات خط تولید و لوازم و قطعات مورد مصرف در منطقه از خارج کشور اعم از نو و مستعمل مجاز از پرداخت هر گونه حقوق و عوارض گمرکی معاف می باشند. همچنین از جمله مزیتهای عمده مناطق ویژه اقتصادی بر اساس قانون این است که جزء قلمرو گمرکی محسوب نمی شود وکلیه درآمدهای حاصله از مناطق صرف توسعه و آبادانی و عمرانی منطقه خواهد شد و این مناطق از تسهیلات قانونی خاص در مورد صادرات و واردات کالا و سرمایه گذاری و ثبت و صدور مجوز برای فعالیتهای اقتصادی و حضور اتباع خارجی برخوردار می باشد.
برومند، هم اظهار داشت: ایجاد یک منطقه ویژه در صورت موفقیت می­تواند آثار مثبتی برای اقتصاد منطقه به همراه داشته باشد. مثلا می­تواند به جذب سرمایه خارجی در بخش­های مولد منجر شود. جذب و انتقال تکنولوژی (به­دلیل معافیت گمرکی) یکی دیگر از امتیازاتی است که مناطق ویژه از آن بهره­مند می­شوند.با انجام سرمایه­گذاری و انتقال تکنولوژی، شرایط برای تولید بیش­تر در بخش­های مختلف اقتصادی بویژه صنعت فراهم می شود و لذا به­ دنبال آن فرصت­های شغلی مناسب در منطقه برای افراد ایجاد می­شود. این مناطق هم­چنین در وارد ساختن کشور به بازارهای جهانی، آشنایی با تجارت خارجی و متنوع کردن محصولات صادراتی نقش عمده­ای بازی می­کنند. تربیت نیروی انسانی متخصص و به­ دنبال آن افزایش کارایی اقتصادی، کمک به ورود کالاهای واسطه­ای و سرمایه­ای با شرایط و قیمت مناسب­تر و افزایش درآمد منطقه ناشی از افزایش فعالیت­های خدماتی (حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانکداری، بیمه، توریسم و …) از دیگر مزایای مناطق ویژه اقتصادی است.
پیرانشهر بستر لازم جهت تبدیل شدن به منطقه ویژه را ندارد
این مدرس دانشگاه در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که آیا در موقعیت کنونی اجرای طرح ویژه اقتصادی به نفع پیرانشهر و منطقه است یا خیر، عنوان کرد، شهرستان پیرانشهر به دلیل داشتن مرز مشترک با کردستان عراق شرایط مناسبی جهت تبدیل به یک منطقه ویژه اقتصادی دارد و در صورتی که با کشور همسایه خود بویژه اقلیم کردستان روابط حسنه­ای داشته باشیم می­توانیم بازارهای موثری برای کالاهای صادراتی خود در آن­جا پیدا کنیم لیکن برای آن­که یک منطقه مثل پیرانشهر به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود نیاز به ایجاد بسترهای فراوانی است.
 
که متاسفانه در حال حاضر پیرانشهر بستر لازم جهت تبدیل شدن به یک منطقه ویژه را نداشته و در صورت اعلام آن بعنوان یک منطقه ویژه (با امکانات موجود) نمی­توان انتظار بازدهی چندانی را داشت.
میر قاسم سید احمدی نیز با اشاره به فاکتورهای لازم برای تبدیل یک منطقه به ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری معتقد است،در موقعیت کنونی که شهرستان پیرانشهر جزء مناطق محروم و کم توسعه کشور محسوب می گردد و ابزار لازم درآمد مردم منطقه کشاورزی و فعالیت اقتصادی بصورت تسهیلات مرزنشین که از طرف دولت اعمال گردیده، می باشد و با توجه به پتانسیل های موجود در منطقه که بدلیل عدم هماهنگی بلااستفاده مانده و مردم منطقه هیچگونه سود و بهره ای عایدشان نمی شود لذا بر اساس قانون امور مربوط به اشتغال نیروی انسانی- روابط کار- بیمه و تامین اجتماعی در منطقه براساس مقررات مصوب و جاری در مناظق آزاد تجاری- صنعتی خواهد بود و اشخاص برای فعالیت در محدوده منطقه از پرداخت هر گونه عوارض در کشور معاف خواهند بود، لذا با وجود آمارهای بالای بیکاری در منطقه، اجرای طرح در درازمدت به نفع شهرستان و منطقه خواهد بود.
وی همچنین ادامه داد، با عملیاتی شدن این طرح در منطقه اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه مشغول به فعالیت و تولید کالا و خدمات می باشند برای فعالیت خود در محدوده منطقه تعریف شده از پرداخت هر گونه عوارض معمول در کشور معاف خواهند شد همچنین امور مربوط به اشتغال نیروی انسانی، روابط کار و بیمه تامین اجتماعی در منطقه بر اساس مقررات مصوب در مناطق آزاد- تجاری- صنعتی خواهد بود.
همچنین با اجرای این طرح محدویت متروکه شدن کالا در منطقه ویژه برداشته خواهد شد و بصورت رایگان مجوز ساخت و پایان کار صادر خواهد شد.  
 یونس برومند نیز تصریح کرد،همچنان که اشاره شد در صورتی­که بستر های لازم فراهم شوند و پیرانشهر به یک منطقه ویژه اقتصادی موفق تبدیل گردد، وضعیت اقتصادی شهرستان بسیار بهتر خواهد شد و منطقه به سمت صنعتی شدن گام خواهد برداشت. این مهم از طریق افزایش سطح اشتغال و در پی آن افزایش درآمد مردم نه ­تنها سطح رفاه منطقه را افزایش خواهد داد بلکه می­تواند نقش مهمی در خروج از بحران عقب­ماندگی کشور ایفا کند.
فاکتورهای لازم برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی
میرقاسم سید احمدی نیز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فاکتورهای لازم برای تبدیل شدن یک منطقه به ویژه اقتصادی یا آزاد تجاری یادآور شد، پیش نیازهای لازم برای تامین مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیازمد هزینه های سنگینی است که باید با همکاری بخش های خصوصی و دولتی فراهم شود از جمله این پیش نیازها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– ایجاد انبارهای مناسب و تامین آب، برق و سوخت منطقه
– ایجاد محوطه های مناسب برای باراندازی و همچنین استقرار تجهیزات از قبیل جرثقیل، لیفتراک و….
– ایجاد یا توسعه فرودگاه و ساختن ترمینالهای مناسب
-ایجاد دبستان، بیمارستان، فروشگاه و شرکت های خدماتی و……
– اعطاء مجوز فرود به هواپیماهای مسافری که از خارج عازم منطقه می شوند.
–       و …
 که با توجه به فاکتورهای اعلام شده متاسفانه شهرستان پیرانشهر هنوز شرایط لازم برای احراز منطقه ویژه یا آزاد تجاری را نداشته و باید مسئولان و بویژه بخش خصوصی با جدیت تمام وارد مرحله اجرایی شدن برنامه های لازم و سرمایه گذاری های کلان برای رسیدن به یک منطقه ویژه اقتصادی و یا تجاری در منطقه شوند.
وی در ادامه یکی از اهداف توسعه اقتصادی منطقه را افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه(ریشه کنی فقر) دانست و تصریح کرد، در این راستا باید مسئولین منطقه و بویژه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به معرفی پتانسیل های موجود منطقه در سطح ملی و کسب امیتازهای ویژه و امکانات و تسهیلات مورد نیاز با جذب سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی و با به کار گماردن نیروی انسانی بومی در کارخانه های تولیدی و صنعتی سطح رفاه و آرامش مردم منطقه را افزایش دهند.
سید احمدی، همچنین پیشنهاد کرد،
-ایجاد شهرک صنعتی( با جامعیت و پشتیبانی پایدار مسئولین )
– حمایت از بخش کشاورزی و دامپروری در منطقه
– آموزش بهداشت و درمان به علاوه تاسیس مراکز بهداشتی و درمانی مجهز
– ایجاد مکانهای ورزشی و رفاهی و زینتی و….
می تواند تا حد بسیار مطلوبی می تواند گره گشای این مشکلات باشد.
 برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی نباید احساسی عمل کرد
یونس برومند، مدرس و فعال اقتصادی در شهرستان پیرانشهر نیز معتقد است که برای تحقق  آرزوی دیرینه مردم پیرانشهر که همان تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری می باشد، بر همگان بویژه سرمایه گذاران و مسئولان دولتی لازم است تا گامهای اساسی بردارند چرا که تبدیل پیرانشهر به منطقه ویژه اقتصادی یک گام بزرگ در راستای رشد و تعالی این شهرستان به­شمار می­رود اما جهت انجام این مهم نباید اقدامی احساسی و غیر کارشناسانه صورت گیرد، که اگر چنین شود نقض غرض خواهد بود. شهرستان پیرانشهر به­دلیل وضعیت آب و هوایی منحصر به­فرد خود حتی می­تواند منطقه­ای جهت جذب سرمایه­گذاری در بخش کشاورزی لحاظ گردد. اگرچه این شهرستان از بحران بی­آبی که سراسر کشور را دربرگرفته در امان نمانده است اما با استفاده صحیح و بهینه از منابع آبی آن می­توان امیدوار بود که به یکی از مهمترین قطب­های کشاورزی در کشور تبدیل شود. طبیعت بکر این منطقه نیز می­تواند از طریق جذب توریست باعث رونق شهرستان گردد، البته اگر دولت امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی را در مناطق توریست­زا ایجاد نماید.
لازم به ذکر است که علی رغم تمام مشکلات و کمبودهای اشاره شده در سطح منطقه و شهرستان پیرانشهر استارت تبدیل پیرانشهر به منطقه ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری در طی دو سال اخیر مکرراً از سوی مسئولان استانی و شهرستانی بویژه فرماندار و نماینده مجلس مطرح شده است که همواره با استقبال مردم مواجه بوده اشت.
همه ی شهرهای استان ظرفیت تبدیل شدن به منطقه آزاد را دارند
 دکتر رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم معتقد است نه تنها پیرانشهر بلکه تمام شهرستانهای استان ظرفیت تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارند.
 دکتر خضری در خصوص اظهارات ارائه شده توسط تعدادی از کارشناسان حوزه اقتصادی در منطقه به خبرنگار کردپرس گفت: گرفتن چنین امیتازی برای یک منطقه از نظر اقتصادی می تواند باعث بزرگترین تحولی شود که تاریخ سالها از آن به نیکی یاد خواهد کرد بنابراین بعضی از افراد که با اعمال چنین تغییری شاید منافعشان به خطر بیفتد از هر دری وارد می شوند تا کمبودها و مشکلات طبیعی موجود در منطقه را بزرگ جلوه دهند و به جای اینکه با سیاستهای اعمال شده همسو و همگام باشند با طرح چنین مشکلاتی چوب لای چرخهای آن می گذارند.
وی ادامه داد، هیچ منطقه ای در ابتدا دارای چنین شرایطی که کارشناسان اشاره کردند، نبوده است بلکه تبدیل این گونه مناطق به ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری فرصتی را فراهم می آورد تا گام به گام و مرحله به مرحله این زیرساختها تکمیل شود که در این شرایطِ زمانی، نه تنها پیرانشهر بلکه تمام شهرستانهای استان ظرفیت و پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارند که انشاءلله این عمل در سفر آینده ریاست جمهوری به شهرستان رسماً اعلام خواهد شد.
این نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد ،در صورت تبدیل شهرستان های سردشت و پیرانشهر به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی شاهد تحول بزرگی در عرصه ریشه کنی بیکاری در این منطقه خواهیم شد بطوریکه در این مناطق فرصت اشتغال زایی برای حدود ۳۵ الی ۴۰ هزار نفر بوجود خواهد آمد.
به گزارش کردپرس، در شرایط فعلی ورود بحث مناطق ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری در خصوص شهرستانهای پیرانشهر و سردشت می تواند بعنوان نقطه عطفی در پرونده اقتصادی این شهرستانها مطرح باشد چرا که اگر پرونده محرومیت و مرزنشینی ، امکانات رفاهی و اقتصادی ساکنان این مناطق بدرستی واکاوی شود بر همگان آشکار خواهد شد که تاسیس منطقه آزاد تجاری و یا ویژه اقتصادی کمترین سهمی  است که مسئولان نظام در مقابل محرومیت ها و کم امکاناتی این مناطق می توانند به آنها هدیه دهند علاوه بر اینکه اجرای این طرح ها می تواند سبب شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کلان کشوری شود.
 
 
تهیه گزارش: عثمان حسن زاده
 
کد مطلب: ۷۵۲۰۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۲۷  |  ساعت: ۷ : ۱۳

شناسه خبر : 1679

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =