خانه / علمی / کارشناس ارشد پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی: ۸۰ بیماری با خون بندناف قابلیت درمان دارند

کارشناس ارشد پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی: ۸۰ بیماری با خون بندناف قابلیت درمان دارند

این بیماری‌ها در ایران شامل سرطان و تالاسمی و بیماری‌های خونی است که توسط خون بندناف نوزادان قابل درمان هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، سید هادی موسوی پیش از ظهر امروز در همایش بخشندگان خون ضامن سلامت که در مجتمع نور سنندج برگزار شد با بیان اینکه ۸۰ بیماری از طریق خون بند ناف قابلیت درمان دارند، اظهار کرد: این بیماری‌ها در ایران شامل سرطان و تالاسمی و بیماری‌های خونی است که توسط خون بندناف نوزادان قابل درمان هستند.
وی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی دارای دو خصوصیت هستند، افزود: این سلول‌ها می‌توانند خودشان را برای مدت طولانی بازتولید کنند و همچنین به سلو‌ل‌های دیگر تبدیل شوند.
وی خاطرنشان کرد: سلول‌های بنیادی شامل جنینی، بالغین و سلول‌های بنیادی خون بند ناف است که منابع سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان، خون محیطی و خون بندناف هستند.
کارشناس ارشد پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی بیان کرد: برای دسترسی به خون بند ناف پنج تا ۱۰ دقیقه فرصت هست، چون این خون خیلی سریع لخته می‌شود و بعد از آن کاربردی نخواهد داشت.
موسوی به مزایای خون بند ناف پرداخت و گفت: کاهش میزان بروز بیماری پیوند علیه میزبان، در دسترس بودن تعداد زیادی واحد خونی در بانک، کاهش خطر آلودگی‌های ویروسی و تهیه خون آسان و بدون درد و خطر برای مادر و نوزاد از جمله مزایای خون بند ناف است.
کارشناس ارشد پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی همچنین به معایب خون بند ناف پرداخت و یادآور شد: حجم پایین میزان سلول و خطر انتقال بیماری‌های ژنتیکی از جمله معایب آن به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه بانک خون بند ناف به دو شکل عمومی و خصوصی اقدام به ذخیره‌سازی خون بندناف می‌کند، افزود: فردی که به صورت عمومی خون بند ناف را ذخیره می‌کند، مالکیتی بر روی آن ندارد و به صورت رایگان نگهداری می‌شود اما در بخش خصوصی فرد به صورت سالانه هزینه‌ای بابت نگهداری خون پرداخت خواهد کرد.
کارشناس ارشد پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی کشور اضافه کرد: نخستین خون پیوند بند ناف در سال ۱۹۸۸ در یک پسر بچه ۶ ساله انجام شد و تاکنون می‌توان گفت ۳۰ هزار پیوند در دنیا صورت گرفته است.
موسوی در پایان اضافه کرد: سلول‌های بنیادی تا ۲۰ سال قابلیت استفاده شدن را دارند اما بهترین زمان استفاده از آن در پنج سال نخست نگهداری است و هر کسی که به لحاظ ژنتیکی شبیه باشد می‌تواند از آن استفاده کند.

شناسه خبر : 20555

این خبر رو هم ببینید

کرونای انگلیسی به کردستان رسید

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نوزده =