خانه / علمی / کارشناس بهداشت در گفتگو با ایمنا: از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی خودداری کنید

کارشناس بهداشت در گفتگو با ایمنا: از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی خودداری کنید

بر خلاف تصور عموم مصرف داروهای گیاهی نمی‌تواند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ – ۱۹:۳۰
نفیسه آهنی کارشناس برنامه سالمندان مرکز بهداشت شماره دو در گفتگو با ایمنا با اشاره به اینکه استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی دیدگاهی است که امروزه در درمان و حفظ سلامتی تاکید بسیاری بر آن است، اظهار کرد: استفاده از داروی گیاهی به لحاظ ارزانی و در دسترس بودن و آسانی مصرف در جهان و بخصوص در کشورهای در حال توسعه رو به گسترش و زیاد شدن است.
وی عوارض جانبی بسیار زیاد داروهای شیمیایی و گرانی آنها را باعث گرایش مجدد مردم به طب گیاهی دانست و افزود: آنچه مسلم است این است است که به آثار سوء و عوارض جانبی داروهای گیاهی توجه چندانی نشده است به گونه‌ای که اکثریت افراد به غلط می‌پندارند که داروهای گیاهی بی‌زیان هستند و بدون نظر پزشک در هر شرایطی قابل استفاده‌اند.
مصرف داروهای گیاهی خودسرانه و بی‌حد و مرز شده است
این کارشناس بهداشت با اظهار اینکه بر خلاف تصور عموم مصرف داروهای گیاهی نمی‌تواند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد، یادآور شد: مساله عوارض جانبی ناشی از گیاهان، امر تازه‌ای نبوده و دانشمندان مسلمان در کتب طب سنتی تعدادی از این اثرات نظیر حساسیت، تهوع، استفراع، آکنه، کهیر را ذکر کرده‌اند .
تجویز داروی گیاهی توسط پزشک لازم است
وی با تاکید بر اینکه برای تجویز یک داروی گیاهی ابتدا باید بیمار توسط پزشک ویزیت شود و بر اساس آن داروی گیاهی مورد نظر به مقدار و دوز مشخص و مدت زمان معین مصرف شود، افزود: در غیر اینصورت و با مصرف خودسرانه داروی گیاهی ممکن است داروی انتخاب شده برای آن مرض مناسب نباشد و یا مریض مشکلات دیگری از قبیل مشکلات کبدی، قلبی، کلیوی، پوستی، تنفسی داشته باشد که آن گیاه برای وی مضر باشد.
سالمندان به گیاهان دارویی اعتقاد زیاد دارند
آهنی گفت: از آنجایی که سالمندان بیشترين جمعيتي هستند که به دليل ابتلا به ناراحتي‌هاي مختلف، هم‌زمان از داروهاي گوناگون استفاده مي‌کنند و اغلب دچار تداخلات دارویی مي‌شوند، این موضوع قابل قابل توجه است.
به گفته وی اکثر سالمندان به گیاهان دارویی اعتقاد زیاد دارند و با این باور برای درمان بیماری‌های خود از داروهای گیاهی استفاده می‌کنند.
پزشکان با گرایش به طب سنتی داوطلب تجویز داروهای گیاهی شوند
وی عنوان کرد: با توجه به کمتر بودن عوارض جانبی داروهای گیاهی و توجه به عوارض جانبی برخی داروهای شیمیایی و تداخلات احتمالی آن‌ها لازم است پزشکانی با گرایش به طب سنتی و داشتن اطلاعات کافی این داروها را تجویز کنند .
این کارشناس بهداشت اظهار کرد: بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری‌ها عرضه می‌شود و به لحاظ آلودگی‌های میکروبی، سموم کشاورزی و تاریخ مصرف و تولید، استاندارد نیستند و خواص موثر خود را از دست داده‌اند.
داروهای گیاهی موجود در داروخانه استاندارد هستند
وی با اشاره به استقبال امروز مردم به داروهای گیاهی، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند نظارت دارد از این رو داروهای گیاهی که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، معتبر و قابل استفاده‌اند و مردم می‌توانند با خیال راحت از آنها استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه به هر حال آثار دارویی گیاهان حاصل مواد شیمیایی مختلفی است که در آنها وجود دارد، ادامه داد: خواه ناخواه این مواد شیمیایی می‌توانند مولد یک سری از آثار ناخواسته باشند و به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی نمی‌توانند خود سرانه و بی‌حد و مرز باشد .

شناسه خبر : 20567

این خبر رو هم ببینید

کرونای انگلیسی به کردستان رسید

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفت =