خانه / فرهنگی /   کامکارها لباس و ساز خود را اهداء کردند  

  کامکارها لباس و ساز خود را اهداء کردند  

بیژن کامکار و قشنگ کامکار در آستانه برگزاری جشنواره فیلم «خورشید» لباس و ساز خود را به گنجینه آثار اهدایی هنرمندان هدیه دادند.
 

بیژن کامکار در آستانه برگزاری جشنواره فیلم «خورشید» لباس کردی (مرز) خود را که در چندین کنسرت از جمله در «کنسرت صلح نوبل» در تور آمریکا و اروپا به تن داشت به گنجینه آثار اهدایی هنرمندان هدیه داد.
بیژن کامکار، نوازنده دف و رباب، خواننده ایرانی و عضو گروه کامکارها، با هدف حمایت از گنجینه آثار اهدایی هنرمندان در راستای حمایت از فیلمسازان مستقل، لباس مرز خود را هدیه داد.
این هنرمند طی یادداشتی همراه این هدیه که توسط خبرگزاری های مختلف منتشر شد نوشته است:
«عزیز همیارهای نازنین، با سلام، لباس های کردی که با همکاری خوب شما و برای یاری هنری ابتیاع گردید، توسط عثمان علی خواننده معروف کردستان عراق که شغل خیاطی هم داشتند در ۲۰ سال پیش هنگام سفر کامکارها به آنجا از طرف خودش و تلویزیون «کرد ست» به یادگار برای ما دوختند و در چندین کنسرت کامکارها از جمله در کنسرت صلح نوبل در تور آمریکا و اروپا و در خود کردستان عراق و در تلویزیون «کرد ست» و «کردستان تی وی» بعنوان یونیفورم استفاده شد و اینجانب آن را پوشیده ام و اکنون بعنوان همیاری و سپاس از یاری شما نصیب شما عزیز گرامی شد.»
نام این لباس کردی «مرز» و دست دوز است که از پشم نایاب بز ساخته شده است این بز بیتشر در مناطق کردستان وجود دارد و از پشم آن لباس مخصوص و ارزشمندی ساخته می شود. لباس کردی یا (چوخه رانک) که مرز نام دارد از پشم و کرک و مو است از نوع موی بزی معروف به مرغوز یا (مه ره ز) تولید می شود.
همچنین، قشنگ کامکار، نوازندهٔ سه‌ تار و ویلن و از اعضای گروه کامکارها نیز اولین ساز زندگی‌اش را به گنجینه آثار اهدایی هنرمندان هدیه داد.
در متن اهدای این هدیه آمده است:
«ارزشمندترین و عظیم ترین دارایی انسان قدرت و توانمندیش است. کلید رموز هر موفقیتی از این ارزشها و توانایی هاست و بزرگترین سرمایه هر انسان در عرضه و ارائه هنرش، جوانی، شادابی و سلامتی فکر اوست. کسی که عاشق کارش است قادر به انجام هر سختی است، چه دارا باشد چه ندار. برای این عشق هیچ محدودیتی نیست. عاشق کار و حرفه ات باش تا در تمام اهداف زندگیت کلید رمزش را بیابی و مایه افتخار خود باش. خودت را دوست بدار تا دیگران را دوست داشته باشی. عشق واقعی هدایت کننده است. من خود به عشق خانواده ام و به پشتوانه این خانواده پر مهر و پر از عشق تا این دم ایستاده ام. اولین ساز زندگیم را به شماها جوانان پرشور این سرزمین تقدیم می کنم.»
«پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل» در راستای حمایت از فیلمسازان مستقل ایرانی، برای کمک به احیای چرخه تولید و عرضه فیلم های ارزشمند کوتاه و مستند در عرصه های بین المللی اقدام به افتتاح «گنجینه آثار اهدایی هنرمندان» کرده است که با استقبال جامعه هنری روبرو شده است.

شناسه خبر : 10279

این خبر رو هم ببینید

اولین توصیه رهبر انقلاب به دولت سیزدهم: زمان شتابان می‌گذرد، از هر لحظه این چهارسال استفاده کنید

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه تا حدی آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =