خانه / اقتصادی / کردستان؛ بازیگر جدید بازار صادرکنندگان گاز طبیعی؟

کردستان؛ بازیگر جدید بازار صادرکنندگان گاز طبیعی؟

رهبران اقلیم خودمختار کردستان برنامه های بلندپروازانه ای برای افزایش چشمگیر تولید و صادرات گاز طبیعی در سر دارند.

 گفته می شود در ابتدای دهه ۲۰۲۰ میلادی، تولید سالانه گاز طبیعی در این منطقه از مرز ۲۰ میلیارد متر مکعب فراتر خواهد رفت. این شرایط بیش از همه می تواند باعث شادمانی رهبران ترکیه شود. این کشور که هم اینک برای واردات گاز طبیعی، قراردادهایی با سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان دارد، امیدوار است با افزایش واردات گاز از منطقه بکر و دست نخورده کردستان، از قدرت چانه زنی بیشتری در مذاکرات آتی بر سر تعیین قیمت گاز طبیعی خریداری شده، برخوردار گردد.
 
تاکنون شرکت های بین المللی نفتی فعال در منطقه کردستان، تمایل اندکی برای توسعه میادین گاز طبیعی این اقلیم نشان داده اند. در مقابل، رهبران کردستان با ایجاد جذابیت اقتصادی تلاش نموده اند تا قراردادهای جذاب تری به شرکت های بین المللی پیشنهاد کنند.تونی هایوارد از مدیران صنعت نفت و گاز ترکیه معتقد است: کردستان در مسیر تبدیل شدن به یک قدرت تولیدکننده گاز طبیعی قرار گرفته است. پیش بینی ها حاکی از آن است که ۱۷۷ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز طبیعی کشف نشده در این منطقه وجود دارد. این حجم گاز طبیعی می تواند کل نیاز ترکیه به گاز طبیعی را به مدت ۵۰ سال تامین نماید.
 
وی می افزاید: ما امیدواریم تا گاز طبیعی خریداری شده از اقلیم کردستان را در بخش های تولید برق و مصارف خانگی و صنعتی استفاده نماییم.تاکنون یک قرارداد برای صادرات سالانه ۴ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از کردستان عراق به ترکیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به امضا رسیده است. همچنین با توافق دو طرف، حجم گاز صادراتی در این قرارداد در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۰ میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت.
 
گفته می شود امکان افزایش مقدار گاز صادراتی به ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال های بعد در آن پیش بینی شده است. هرچند به دلایلی نظیر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، ظهور گروه های تروریستی و کاهش تمایل شرکت های نفتی به سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز طبیعی، تردیدهایی در مورد تحقق این ارقام وجود دارد.
رویاهای گازی اقلیم کردستانبا وجود تاخیر در اجرای طرح های توسعه میادین گازی اقلیم کردستان، رهبران این منطقه امیدوارند تا در سال های فرارو به آرزوهای بزرگ خود در صنعت گاز طبیعی، جامه عمل بپوشانند. چند شرکت خصوصی ترک نیز با خریداری سهام شرکت های بین المللی در میادین در حال توسعه منطقه کردستان، تلاش نموده اند تا علاوه بر کسب منافع مالی، فاصله زمانی کنونی تا آغاز عملیات صادرات گاز طبیعی کردستان به ترکیه را کوتاه تر کنند.رهبران کردستان اعلام نموده اند که بهای هر یک میلیون بی تی یو گاز صادراتی این منطقه به ترکیه ۱۸/۱ دلار خواهد بود. این عدد در مقایسه با بهای گاز خریداری شده ترک ها از ایران، روسیه و آذربایجان بسیار کمتر است. 
البته به نظر می رسد به دلایلی نظیر نیاز به سرمایه گذاری هنگفت مورد نیاز در طرح های اکتشاف، تولید، فرآورش و انتقال گاز طبیعی صادراتی، بهای تمام شده بسیار بیشتر از این عدد باشد. دولت مرکزی عراق نیز خواهان دریافت حقوق خود از درآمدهای صادراتی فروش گاز طبیعی کردستان است.پیش بینی ها حاکی از آن است که هزینه های بخش بالادستی تولید گاز طبیعی در کردستان ۹/۲ میلیارد دلار و هزینه های بخش میان دستی، حدود ۵/۲ میلیارد دلار است.
 
رهبران آنکارا به خوبی دریافته اند که امضای قراردادهای بلندمدت واردات گاز طبیعی به معنای تثبیت روابط سیاسی با شرکای اقتصادی خواهد بود. لذا به سرعت با فراموش نمودن اختلافات دیرپای سیاسی، به دنبال ایجاد زمینه های همکاری های نزدیک اقتصادی و راهبردی با رهبران اربیل هستند.
 
نگرانی از امنیت عرضه و سازوکار قیمت گذاریکردستان به سرعت در حال تبدیل به یک شریک گازی برای ترک ها است. همچنین در بلندمدت می توان امیدوار بود که گاز طبیعی تولید شده در اقلیم کردستان روانه بازارهای اروپایی گردد. این شرایط جدید به معنای کاهش وابستگی آنکارا به گاز وارداتی از ایران و روسیه خواهد بود که در جنگ فرسایشی سوریه، در برابر رهبران آنکارا صف کشیده اند. قیمت های پایین کردها برای گاز طبیعی صادراتی نیز به افزایش جذابیت اقتصادی این تولیدکننده نوظهور، کمک شایانی نموده است.
 
گزارش های آماری شرکت گازپروم نشان می دهد در سال ۲۰۱۴ میلادی در مجموع ۳۳/۲۷ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی توسط ترکیه از روس ها خریداری شده است. این عدد اندکی بیش از ۵۰ درصد از کل گاز طبیعی وارداتی ترکیه در آن سال که ۶/۴۷ میلیارد متر مکعب بوده، می باشد. اما فراموش نکنید که در سایه بحران سیاسی سایه افکنده بر روابط دو طرف، آینده پروژه بلندپروازانه خط لوله ترکیش استریم با ظرفیت صادرات سالانه ۳۲ میلیارد متر مکعب به این کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. هرچند همه کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که پیش بینی اتفاقات آینده این منطقه، دشوارتر از همیشه شده است.
کد خبر: ۳۵۷۱۴۷لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 1089

این خبر رو هم ببینید

ناکارآمدی شوراها، مانعی در مسیر توسعه شهرها / بهزاد خالوندی

“شوراها طی این سال‌‌ها به جای تسهیل در امر توسعه، مانعی مهم بر مسیر توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =