خانه / اقتصادی / کردستان طلایی تر شد/تولید سه تن طلا در معدن ساریگونی قروه
24 Oct 2007, Ouro Preto, Brazil --- Brazil, Minas Gerais state, Ouro Preto, gold nugget from a mine (Gold Route, Estrada Real) --- Image by © Bertrand Rieger/Hemis/Corbis

کردستان طلایی تر شد/تولید سه تن طلا در معدن ساریگونی قروه

سنندج – ایرنا – معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: طبق اکتشافات انجام شده در سال های ۹۵ و ۹۶، ذخیره قطعی طلا در معادن این استان از ۱۱ درصد به ۳۰ درصد کل ذخایر طلا در کشور رسیده است.


مهدی مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اکنون ۳۴۰ تن ذخیره طلای قطعی ایران است، اظهار کرد: پیش از انجام این اکتشافات ذخیره قطعی طلا در کردستان ۳۷ تن معادل ۱۱ درصد ذخایر کشور برآورد می شد اما با این اکتشافات این میزان به حدود ۱۰۸ تن معادل ۳۰ درصد ذخایر طلای کشور رسید.
وی افزود: اکتشافات سازمان زمین شناسی نشان می دهد کشف ذخایر ارزشمند طلا در کردستان شامل معدن طلای قلقله با ذخیره ۱۰ میلیون و ۲۹ هزار تن کانسنگ با عیار ۱٫۲ گرم در تن، طلای کرویان با ذخیره سه میلیون و ۳۴۰ هزار تن کانسنگ با عیار ۱٫۱۸ گرم در تن و طلای قبغلوجه با ذخیره یک میلیون و چهار هزار تن کانسنگ با عیار یک گرم در تن است. (سنگ معدن یا کانسنگ گونه‌ای سنگ حاوی فلزات و عناصر ارزشمند و مهم است)
مرادی تاکید کرد: در حوزه معادن طلای استان تاکنون ۲ پروانه بهره برداری در معدن ساریگونی قروه و قلقله سقز صادر شده و سه گواهی کشف برای متقاضیان نیز در کرویان، قبغلوجه و میرگه نقشینه صادر شده است.
معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: محدوده‌های پتانسیل دار طلای کردستان که توسط سازمان زمین شناسی معرفی و در دست مطالعه است یا در آینده نزدیک مطالعه می شود نیز شامل محدوده انومالی پیرخدر، محدوده انومالی قره‌چر، محدوده انومالی سرد کوهستان، محدوده انومالی زاوه کوه و محدوده انومالی گندمان است.
وی گفت: تا امسال سه پروانه اکتشاف طلا در کردستان بنام سازمان زمین‌شناسی در حمزه قرنین، کس نزان، میرگه نقشینه صادر شده که هم اکنون یکی از آنها به گواهی کشف تبدیل شده است.
* تولید سه تن شمش در کردستان
معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه فعالیت معدن طلای ساریگونی قروه از یک سال قبل آغاز شده است، افزود: این معدن در سال جاری سه تن شمش طلا تولید شده و که این میزان شامل ۶۰ درصد میزان تولیدی در معادن طلای کشور است.
مرادی اضافه کرد: هم اکنون ۶۸۵ شغل مستقیم در معدن طلای ساریگونی قروه مشغول بکار هستند که این میزان حدود ۵۰ درصد از ظرفیت واقعی اشتغال معادن استان است.
به گفته وی، احداث معدن قلقه سقز نیز چند ماه قبل با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی آغاز شده که انتظار می رود این معدن حداکثر تا ۲ سال آینده به مرحله تولید شمش برسد و در آن حدود ۳۰۰ نفر مشغول کار می شوند.
وی افزود: سه محدوده قلقله، کرویان و قبغلوجه در سال ۹۱ از طریق فراخوان مزایده عمومی با مجموع ۱۷ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم طلای خالص واگذار شد است.
به گزارش ایرنا، در استان کردستان ۳۸۷ پروانه بهره برداری معدنی صادر شده که از این تعداد ۱۳۴ واحد فعال، ۲۴۳ واحد غیرفعال و ۱۰ واحد در حال تجهیز است.
ذخیره قطعی معادن استان ۶۱۴ میلیون تُن است و اشتغال اسمی پروانه های بهره برداری چهار هزار و ۴۷ نفر است و اکنون یک هزار و ۸۵۱ نفر در معادن استان مشغول فعالیت هستند.
سهم کردستان از ذخیره قطعی ۴۸ هزار میلیون تنی معادن کشور ۱٫۲ درصد و در بخش اشتغال سهم استان سه درصد از ۱۳۸ هزار و ۸۷۹ نفر اشغال اسمی کشور دارد.
معادن استان برای مصالح ساختمانی، سنگ های تزینی، فلزات، سلیس، فلدسپات، باریت و نمک استخراج می شود.
خبرنگار: حسن حسین زاده **انتشار: سلیمانی
۳۰۳۴/۹۱۰۲

شناسه خبر : 21358

این خبر رو هم ببینید

صدور ۲۸۹۰ مجوز صنایع‌دستی در کردستان

یعقوب گویلیان گفت: از دو هزارو ۸۹۰ مجوز صادر شده در سال گذشته، تعداد ۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =