خانه / اجتماعی / کردستان یکی از کانونهای زلزله در ایران

کردستان یکی از کانونهای زلزله در ایران

سنندج- براساس نقشۀ پهنه بندی خطر زلزله که در آئین نامۀ زلزلۀ ایران مشهور به آئین نامه ۲۸۰۰ آمده است بیشتر مناطق کردستان بر روی خط زلزله قرار دارد

ایران تنها یک درصد جمعیت جهان را دارد، در حالی که شش درصد تلفات بلایای طبیعی جهان را داراست به این دلیل ایران جزو پنج کشور بلاخیز جهان است .
 
بر اساس اظهارات دکتر عباسعلی تسنیعی رئیس پژوهشکدۀ زلزله شناسی و مهندسی زلزله هر ده سال یک زلزلۀ بزرگتر از هفت ریشتر و مخرب در کشور رخ داده است.
 
تقریبا” در هر روز حدود ۲۰ زلزلۀ کوچک و بزرگ در کشور رخ می دهد.
 
کشور ما بر روی کمربند زلزلۀ آلپ – هیمالیا قرار دارد. بر روی این کمربند گسل های فعالی وجود دارند که عامل اصلی زلزله می باشند که یکی از این مناطق استان کردستان است.
 
وضعیت زلزله خیزی استان کردستان
 
باید گفت تقریبا” تمامی مناطق استان کردستان روی خط زلزله قرار دارد. براساس نقشۀ پهنه بندی خطر زلزله که در آئین نامۀ زلزلۀ ایران مشهور به آئین نامه ۲۸۰۰ نیز آمده است شهرهای مریوان، سروآیاد، کامیاران و سنندج در منطقه با خطر نسبی بسیار زیاد قرار دارند. ضمن اینکه سنندج بر روی دو گسل معروف شامل گسل زاگرس جوان و گسل مریوان – سیرجان قرار دارد.
 
تاکنون علم نتوانسته است زمان دقیق زلزله را پیش بینی کند. تنها راه که بشر توانسته زمان زلزله را پیش بینی کند محاسبۀ زمان بروز موج عرضی و طولی است که با تأخیر زمانی چند ثانیه ای به دنبال هم رخ می دهد. در حال حاضر این روش در ژاپن استفاده می شود و در این زمان اندک کلیۀ نیروگاههای هسته ای، رأکتورها و تأسیسات زیربنایی دیگر متوقف می شوند.
 
زمان وقوع زلزله را نمی توان بدرستی پیش بینی کرد اما می توان با مقاوم سازی ابنیه از ایجاد خسارات پیشگیری نمود.
 
مقاوم سازی در علم مهندسی عمران به معنای بالابردن مقاومت یک سازه (ساختمان) در برابر نیروهای وارده می باشد. امروز از این اصطلاح بیشتر در مورد نیروی زلزله استفاده می شود. از دیدگاه علمی، مقاوم سازی واژۀ کاملا” درستی برای این منظور نیست، چرا که منظور از اصطلاح «مقاوم سازی» به طور قطع بالابردن مقاومت در برابر نیروی زلزله نیست بلکه منظور بهبود عملکرد اجرای سازه (ساختمان) در برابر نیروی زلزله است. به همین دلیل اصطلاح «بهسازی لرزه ای» اصطلاح درست تری می باشد.
 
اصولا زلزله چگونه موجب تخریب ساختمانها می شود?
 
زلزله حرکت ناگهانی و سریع زمین می باشد که به صورت نامنظم، سریع و تصادفی به پی های ساختمان منتقل می شود و تولید حرکتهای نوسانی شدیدی در طبقات ساختمان می نماید. در صورتی که ساختمان به حرکاتی مقاوم باشد و جابجایی طبقات در حد معینی باشد سازۀ ساختمان فرو نخواهد ریخت اما در صورتی که جابجایی هر طبقه نسبت به طبقۀ بالایی و یا پاوینی خود از حد بیشتر باشد سبب تغییر شکل بیش از حد ستونها و در نتیجه تخریب آنها و ریزش سقف ها خواهد شد. جهت جلوگیری از تخریب لازم است ساختمان در برابر نیروهای زلزله که برخلاف وزن ساختمان به صورت افقی و نه عمودی به ساختمان وارد می شود مقاومت کافی را داشته باشد. البته راه حلهای دیگری نظیر جلوگیری از انتقال نیروی زلزله از پی ساختمان به ستونها، تیرها و سقف ها و دیگر المانهای سازه ای با استفاده از جداسازه های لرزه ای (جدا نمودن پی ساختمان از سازۀ آن) وجود دارد که بعلت هزینۀ فراوان و تکنولوژی نسبتا” پیچیدۀ آن بسیار پرهزینه و در ساختمانهای مسکونی متعارف بسیار غیراقتصادی می باشد.
 
پس وجود دیوارهای عریض سنگی و آجری در ساختمانهای دیوارباربر و یا ستونهای فلزی قوی صرفا” مقاومت ساختمان را در برابر وزن و نیروهای قائم افزایش می دهد و در برابر نیروهای زلزله که به صورت افقی به ساختمان وارد میشوند مقاومت ناچیزی دارند.
 
مهندس مجید شاه اویسی
 
(عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان)
 
 
 
کد مطلب: ۷۴۱۸۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۸  |- کرد پرس 

شناسه خبر : 8225

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =