خانه / سیاسی / کشف هویت عاملان انفجار سفارت ایران در لبنان/ روایت فداکاری سرتیم حفاظت سفارت ایران/شکست اطلاعاتی صهیونیست‌ها در حمله به غزه

کشف هویت عاملان انفجار سفارت ایران در لبنان/ روایت فداکاری سرتیم حفاظت سفارت ایران/شکست اطلاعاتی صهیونیست‌ها در حمله به غزه

«غضنفر رکن‌آبادی» سفیر سابق ایران در لبنان با تشریح عملیات تروریستی مقابل سفارت ایران در لبنان، گفت: با همکاری خوب میان دستگاه‌های ذی‌ربط لبنانی و سفارت ایران، هویت عاملان انفجار و عوامل دست‌اندر کار آن شناسایی شد.
 

 
«غضنفر رکن‌آبادی»، سفیر سابق ایران در لبنان با حضور در خبرگزاری فارس در خصوص آخرین تحولات لبنان و غزه با خبرنگاران این خبرگزاری به گفت‌وگو پرداخت.
وی در ابتدای گفت‌وگوی خود با فارس اظهار داشت: یکی از مطالب مورد اهتمام صحنه لبنان در حال حاضر انتخاب رئیس‌‌جمهوری است که بر حسب قانون اساسی لبنان رئیس‌جمهور از سوی پارلمان انتخاب می‌شود.
 
وی در خصوص انتخاب رئیس جمهور از سوی پارلمان این کشور، افزود: تعداد نمایندگان پارلمان لبنان ۱۲۸ نماینده هستند که به طور مساوی میان مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده است (۶۴ نماینده مسلمان و ۶۴ نماینده مسیحی) برای انتخاب رئیس‌جمهور اولا شرط رسیدن تعداد نمایندگان به حد نصاب است یعنی دو سوم اعضای کل نمایندگان مجلس باید حضور داشته باشند تا اینکه جلسه به حد نصاب برسد و رئیس‌جمهور انتخاب شود، بعد از اینکه جلسه به حد نصاب رسید در نخستین جلسه‌ تعداد آراء دو سوم نمایندگان کل مجلس برای انتخاب رئیس‌جمهور ضروری است اما در جلسات بعدی شرط رسیدن به حد نصاب با مشارکت دو سوم اعضای کل مجلس ضروری می‌باشد و بعد از رسیدن جلسه به حد نصاب رئیس جمهور، با رأی نصف به علاوه یک اعضای کل مجلس یعنی ۶۵ رأی انتخاب می‌شود. بر این اساس با توجه به ثقل جریان‌های سیاسی در پارلمان لبنان توافق میان جریان‌های سیاسی به منظور رسیدن به این دو سوم حداقل به منظور تأمین حد نصاب جلسه ضروری می‌باشد.
وی تصریح کرد: بدیهی است که در صورت توافق، رئیس‌جمهور در سریع‌ترین زمان ممکن انتخاب می‌شود و اساسا با توجه به نقش برجسته پارلمان لبنان در صحنه سیاسی این کشور، همواره قانون انتخابات در مراحل و دوره‌های مختلف مورد بحث و مناقشه بوده است.
رکن‌آبادی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران همیشه تاکید کرده که لبنان و لبنانی‌ها ظرفیت لازم را دارند که با یکدیگر به توافق برسند بدون اینکه دخالت خارجی وجود داشته باشد. نظر می‌رسد همه لبنانی‌ها با خطری که از سوی تکفیری‌ها آنها را تهدید می‌کند می‌توانند از این موضوع به عنوان عامل مثبت برای وحدت و تقویت پیوندهای ملی استفاده کنند.
 
*دستگیری و کشف هویت عاملان انفجار سفارت ایران در لبنان
سفیر سابق ایران در لبنان در خصوص وقوع انفجارهای صورت گرفته مقابل سفارت ایران و مقابل رایزنی فرهنگی کشورمان گفت: به این نکته اشاره کنم که از وقوع حادثه تروریستی همکاری خوبی میان دستگاه‌های ذی‌ربط لبنانی و سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین دستگا‌ه‌های ایران صورت گرفت.
وی افزود: در این راستا کشف هویت عاملان انفجارها در سریع‌ترین زمان ممکن (حدود ۲۴ ساعت) قابل توجه است. همچنین شناسایی و دستگیری تعدادی از عوامل دست‌اندر کار و طراح پشت پرده انفجارهای صورت گرفت.
رکن‌آبادی خاطرنشان کرد: با توجه به بازجویی‌های به عمل آمده در واقع این پرونده سیر خوبی را طی می‌کند.
وی با گرامیداشت یاد و خاطرات شهدای این حادثه تروریستی گفت: حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی کشورمان، سرتیم حفاظت رضوان فارس و سه محافظ (بلال ظراقب، احمد ظراقب، محمد عنان هاشم) و خانم شهیده رقیه حسین زاده همسر یکی از همکاران سفارت از جمله شهدای این حادثه تروریستی بودند که در کنار ۲۴ شهروند بی‌گناه لبنانی به شهادت رسیدند که در مجموع تعداد شهدای این حادثه ۳۰ شهید هستند.
*روایت فداکاری سرتیم حفاظت سفارت ایران
سفیر سابق ایران در لبنان با تقدیر از فداکاری قهرمانانه سرتیم گروه حفاظتی شهید رضوان فارس، گفت: شهید رضوان فارس در میان دوستان به حاج رضا معروف بود. این شهید بزرگوار با اقدام قهرمانانه خود باعث شد تا تعداد زیادی از مردم در این انفجار شهید نشوند و تعداد کشته‌ها به حداقل خود برسد.
سرتیم رضوان فارس زمانی که خودش را به مقابل در سفارت رساند با آن ذکاوتی که داشت تشخیص داد که یک خودرو آماده عملیات تروریستی است که در خیابان پشت سر ماشین آب قرار گرفته و قصد انفجار دوم وجود دارد با این حال مانع حرکت ماشین آب شد تا بتواند بدین وسیله سد معبری برای ورود خودروی تروریست‌ها باشد و از طرف دیگر هجوم مردم برای کمک به مصدومین را هم مد نظر داشت و با زدن تیر هوایی مردم را پراکنده کرد و از نیروهای زیرمجموعه خودش خواست تیر هوایی شلیک کنند تا مردم متفرق شوند و این موضوع را خانواده‌های لبنانی ذکر کردند که با تیراندازی هوایی این قهرمان توانستند نجات یابند.
رضوان از ماشین آب خواست به سمت عقب حرکت کند تا ماشین تروریست‌ها راهی برای نفوذ نداشته باشد. با درخواست این شهید ماشین به سمت عقب می‌رود و مانع حرکت  خودروی تروریست‌ها به سمت سفارت و مردم می‌شود. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که راننده تروریست دائما می‌خواهد که از سوی ماشین آب‌پاش نیم‌متر به او راه داده شود تا بتواند عبور کند و دائما خودش را به ماشین آب می‌کوبد که راه باز شود ولی این اجازه به وی داده نمی‌شود و از سوی دیگر پلیس لبنان هم که به دلیل تخلفاتی که خودروی تروریست‌ها در طول مسیر انجام داده بود به دنبال آن‌ها سر می‌رسد و علت تصادف آن را با دیگر خودروها جویا می‌شود که انفجار صورت می‌گیرد و ۳۰ نفر در این حادثه انفجار به شهادت می‌رسند.
 
 
*تحولات غزه/ صهیونیست‌ها به دنبال جبران شکست‌های گذشته خود هستند
سفیر سابق ایران در لبنان در خصوص تحولات پیش‌روی غزه، گفت: اسرائیل همیشه از یک عقده حقارت رنج می‌برده و آن به خاطر شکست‌هایی بود که به صورت اساسی سال ۱۹۹۳، ۱۹۹۶ (خوشه‌های خشم)، ۲۰۰۰ (عقب‌نشینی از اراضی اشغال شده لبنان) از سوی گروه‌های مقاومت دیده و همیشه صهیونیست‌ها تلاش می‌کردند که این شکست‌ها را جبران کنند و برایشان سخت بود که در مقابل مقاومت و نیروهای مردمی شکست بخورند و جریان به نفع مقاومت باشد.
وی افزود: رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۶ تلاش کرد تا دوباره شکست‌های خودش را جبران کند اما با اعتراف خود اسرائیلی‌ها طرف برنده مقاومت بود. صهیونیست‌ها دوباره به دنبال تغییر معادله بودند و اقدامات دیگری انجام دادند که بررسی آنها نشان داد که نه توان هجوم و نه توان مقابله با گروه‌های مقاومت را دارند، اسرائیل از دیر باز غزه را به عنوان ضعیف‌ترین حلقه در نظر داشته (فلسطین، لبنان، سوریه، ایران) ارکان اصلی مقاومت هستند و تجربه آنها نشان داد که به لبنان نمی‌توانند حمله کنند و با خیال اینکه همچون گذشته می‌شود به راحتی وارد غزه شد به این منطقه حمله کردند و تست‌هایی انجام دادند و با تحلیل‌های اینچنین که منطقه دچار تحولاتی شده و اختلاف‌هایی میان گروه‌های مقاومت است به غزه حمله شدند.
*شکست اطلاعاتی اسرائیل در حمله به غزه
وی تصریح کرد: ابتدا سال ۲۰۱۲ (جنگ ۸ روزه) به غزه حمله کردند و با اعلام آتش بس یک طرفه شکست خودشان را اعلام کردند و آن زمان مقاومت هم اعلام کرد که پایان جنگ را ما اعلام می‌کنیم نه صهیونیست‌ها چرا که زمان شروع آن را صهیونیست‌ها برعهده داشتند. هر چند اسرائیلی‌ها با رایزنی‌هایی که در مصر داشتند آتش‌بس صورت گرفت. این امر شکست کلی برای اطلاعات اسرائیل محسوب شد.
رکن‌آبادی تصریح کرد: حزب‌‌الله و مقاومت چند پاسخ به تجاوزات اسرائیل داد و به همین خاطر از لبنان ناامید شدند و دوباره رفتند سراغ غزه و تصورشان این بود که مسائل منطقه می‌تواند آنها را به اهدافشان برساند.
وی یادآور شد: شرایط غزه کاملا با لبنان متفاوت است. موقعیت جغرافیایی غزه دشت است ولی لبنان ناهموار و دارای پستی و بلندی است با این وجود که غزه هموار و مسطح است یک تانک اسرائیلی نتوانست وارد غزه شود و کمترین هجوم زمینی از سوی صهیونیست‌ها را شاهد بودیم.
 
 
*اسرائیل چاره‌ای جزء پذیرش شرایط مقاومت ندارد
این کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: این بار هم شکست مفتضحانه‌ای برای اشغالگران محسوب شد و آتش‌بس اعلام کردند و مقاومت گفته این ما هستیم که آتش‌بس را با ذکر شرایطی اعلام می‌کنیم و شروط مقاومت (آزادی اسراء، مرز، سلاح و …) یک شکست دیگری برای اسرائیل است.
وی ادامه داد: نیروی دریایی مقاومت و … ضربات کاری بر اسرائیل زد و صهیونیست‌ها به دلیل بار روانی تعداد کشته‌شدگانشان را درست اعلام نمی‌کند. حتی زمانی که در لبنان جسد یکی و نصفی جا گذاشته بودند را اعلام نکردند تا اینکه سیدحسن نصرالله به آنها گفت چرا کشته‌شده‌های خود را اعلام نمی‌کنید که این امر موجب شد تا صدایی بزرگ و  جوی روانی برای اسرائیل به وجود آید و منجر به تبادل شهدا و اسراء گردید که شاهد آن بودیم.
در غزه هم اسرائیل چاره‌ای ندارد که خاضعانه شروط مقاومت را بپذیرد وگرنه روز به روز کشته‌های آنها زیاد می‌شود.
*تجاوزات صهیونیست‌ها به غزه دستاوردی برای اسرائیل در بر نداشت
آنها باید جوابگو باشند که دستاوردشان از این حمله چه بوده است؟ در جنگ ۳۳ روزه هم دستاوردی نداشتند و گفتند چاره‌ای نداریم که شروط مقاومت را بپذیریم. در غزه هم چاره‌ای جز پذیرش شروط مقاومت ندارند و شاهد تماس‌های تلفنی سیدحسن نصرالله با رهبران مقاومت بودیم و اسرائیل می‌داند که در عرصه مقاومت کم می‌آورد و معاون وزیر جنگ آنها در همان روزهای اول جنگ اعلام کرد که ما شکست خوردیم و آن را اخراج کردند. اکنون هم چاره‌ای جز پذیرش شروط مقاومت ندارند و دستگیری سرباز اسرائیلی می‌تواند تأثیر زیادی در تبادل اسراء و شهدا داشته باشد.
 تنظیم مصاحبه: روح‌الله فرقانی فدافن

شناسه خبر : 18609

این خبر رو هم ببینید

رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام(ره) بود/ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد؛ دستگاه های مسئول جبران کنند/ نابسمانی را با انتخاب درست باید جبران کرد نه با عدم شرکت در انتخابات

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی به مناسبت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) که هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =