خانه / اجتماعی / کشف کتابخانه بزرگ دیجیتال وابسته به داعش

کشف کتابخانه بزرگ دیجیتال وابسته به داعش

پژوهشگران موسسه استراتژیک«الحوار» در انگلیس توانستند به یکی از بزرگترین منابع صوتی و تصویری و مکتوب داعش دست یابند.در این کتابخانه دیجیتال بیش از ۹۰ هزار عنوان وجود دارد و ماهانه ده هزار نفر از این کتابخانه بازدید می کنند.تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۸ زمان انتشار : ۱۱:۳۸:۰۰ منبع : ترجمه اختصاصی دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری

طبق نظر پژوهشگران این کتابخانه می تواند فرصت مناسبی برای بازیابی محتواهای افراطی در فضای اینترنت باشد.حذف و حک کردن این کتابخانه نیز کار دشواری است زیرا محتویات موجود در این کتابخانه در چندین پایگاه الکترونیکی ذخیره شده است.

اگرچه دستگاه های ضد تروریسم انگلیس و آمریکا از وجود چنین کتابخانه دیجیتالی باخبر هستند اما همچنان این کتابخانه در حال رشد می باشد.

پس از کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در اکتبر ۲۰۱۹، چندین نفر از فعالان همسو با داعش در فضای مجازی لینکی را منتشر نمودند که به کاربر اجازه می داد منابع مکتوب و صوتی را به ۹ زبان مشاهده نماید.

در میان این منابع، گزارش هایی از حملات داعش از جمله حمله به منچستر در ۱۱ ماه می ۲۰۱۷، حمله به لندن در جولای ۲۰۰۵ و حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ در ایالات متحده آمریکا دیده می شود.

مصطفی عیاد جانشین مدیر موسسه ای که وجود این آرشیو را کشف کرده است می گوید:«در این آرشیو هر آنچه برای شناخت طرح های داعش برای انجام حملات تروریستی لازم است، وجود دارد. به عبارت دیگر هر آنچه برای این که یک فرد تبدیل به یک تروریست گردد در این کتابخانه دیجیتال یافت می شود»

وی ضمن نامگذاری این کتابخانه دیجیتال به «مخزن الخلافة» از تلاش های ماهانه پژوهشگران برای پی بردن به کیفیت اداره این کتابخانه و کشف هویت کاربران و بازدیدکنندگان خبر داد.

ایجاد کنندگان این آرشیو از راه های دیگری نیز محتواهای خود را نشر می دادند. از جمله حساب های افراد مشهور و ورزشکاران را حک کرده و محتواهای مورد علاقه خود را منتشر می کردند. به عنوان مثال داعش صفحه توییتر خواننده معروف«جاستین بیبر» را حک کرده و از این صفحه برای ترویج این کتابخانه دیجیتال استفاده نمود.

در نمونه دیگری داعش صفحه مجازی یکی از اعضای تیم راگبی انگلیس را حک کرده و از آن به عنوان صفحه یکی از طرفداران وی استفاده نمود در حالیکه در حال نشر مطالب مورد نظر داعش بوده است.

همه محتواهای این کتابخانه پیرامون افراط گرایی و خشونت طلبی نیست بلکه کاربر می تواند منابعی با موضوعات مختلف از جمله روایات اسلامی، توضیح ادعیه و طبیعت زندگی در پرتو حکومت داعش را مورد مطالعه قرار دهد.

طبق اظهارات پژوهشگران این محتواها می تواند مورد استفاده دخترانی که از خانواده های گریخته اند و به داعش پیوسته اند که موسوم به «عروس های فراری» می باشند، قرار گرفته باشد.

لازم به یادآوری است که بیشتر مراجعه کنندگان به این کتابخانه جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله بوده اند.۴۰% مراجعه کنندگان از طریق شبکه های اجتماعی و به خصوص یوتیوب به این مطالب دسترسی پیدا کرده اند.

«مخزن الخلافة» تنها کتابخانه دیجیتال تکفیری ها نیست بلکه آرشیو های کوچکتر دیگری نیز وجود دارد که توسط دیگر گروه های افراطی ایجاد شده است.

شناسه خبر : 23792

این خبر رو هم ببینید

نگاهی از درون به توسعه کردستان/ محمد هادیفر

استان کردستان، با برخورداری از موقعیت ویژه جغرافیایی از جمله قرارگرفتن بر شاهراه اصلی جنوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =