خانه / اجتماعی / کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است

کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است

سنندج – خبرگزاری مهر: معاون برنامه ریزی استاندار کردستان گفت: در چند سال اخیر کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان ازهاری شامگاه گذشته در دومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در سنندج تشکیل شد، گفت: رهبر معظم انقلاب در سفر به کردستان در سال ۸۸ اشتغال و سرمایه گذاری را دو مشکل و دغدغه اصلی مردم این استان عنوان کردند.
وی عنوان کرد: تولید ناخالص داخلی کردستان بر اساس آمار سال ۹۰، در حدود ۶ هزار میلیارد تومان است که این میزان ۹۸ صدم درصد سهم استان در کشور را شامل می شود و از این لحاظ رتبه ۲۴ را کشور داریم.
وی اظهارداشت: کردستان از نظر میزان درآمد سرانه هم جایگاه ۲۷ را درمیان استان های مختلف کشور داراست.
معاون برنامه ریزی استاندار کردستان اعلام کرد:۱۵.۳ درصد ارزش افزوده کردستان در تولید ناخالص داخلی مربوط به کشاورزی، ۲۱.۳ درصد مربوط به بخش صنعت و ۶۳.۴ درصد آن نیز مربوط به بخش خدمات است.
ازهاری با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در جمعیت سنی ۱۵ تا ۲۹ سال کردستان ۲۸.۱ درصد است بیان کرد: از میزان نرخ بیکاری ۳۱.۸ درصد آن مربوط به نقاط شهری و ۲۳ درصد آن نیز در نقاط روستایی استان است و از این نظر استان ۲۵ کشور هستیم.
وی ارزش افزوده بخش صنعت کردستان را ۲۱ صدم درصد ذکر کرد و اظهارداشت: کردستان از نظر ارزش افزوده بخش صنعت در جایگاه ۲۹ کشور قرار دارد.
وی عنوان کرد: براساس سند ملی توسعه استان، توسعه استان بر اساس اولویت دادن به مباحث مربوط به آب، کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و تجارت خارجی صورت می گیرد.
معاون برنامه ریزی استاندار کردستان افزود:شبکه های آبیاری و زهکشی، توسعه باغات در اراضی شیبدار مستعد، ایستگاه های پمپاژ و کشت های گلخانه ای جزو مواردی است که برای توسعه استان تعریف شده است.
ازهاری بر تامین اعتبار برای ایجاد شهرک های صنعتی در استان تاکید کرد و اظهارداشت: وجود ۸۵۰ هکتار زمین صنعتی جوابگوی نیاز کردستان نیست.
وی ادامه داد: اعتبار لازم برای خرید زمین مورد نیاز ایجاد شهرک های صنعتی و تامین تسهیلات ارزی و ریالی طرح های سرمایه گذاری از طریق صندوق توسعه ملی مشخص شود.
وی بیان کرد: سهم اعتبارت کشاورزی کردستان از این صندوق مشخص است ولی متاسفانه اعتبارت بخش صنعت از این صندوق توزیع استانی ندارد و این موجب شده کردستان در سنوات گذشته کمترین بهره را از اعتبارت این صندوق ببرد.

شناسه خبر : 9101

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =