خانه / ورزشی / کوهنورد کردستانی قله «پدر کوه یخ جهان» را فتح کرد

کوهنورد کردستانی قله «پدر کوه یخ جهان» را فتح کرد

سنندج-کوهنورد کردستانی اهل شهر دیواندره توانست به قله ۷۵۴۶ متری موستاق آتا معروف به قله «پدر کوه یخ جهان» در کشور چین صعود کند

به گزارش خبرگزاری کردپرس سعید مجیدی کوهنورد دیواندره ای توانست با موفقیت به قله ۷۵۴۶ متری موستاق آتا چین معروف به «پدر کوه یخ جهان» صعود کند.
موستاق آتا که به معنای پدرکوه یخ(MUSTAGH ATA) است با ۷۵۴۶ متر ارتفاع در رشته کوه کونلون در صحرای تاکلا ماکان چین قرار دارد. این رشته کوه در استان سینجان جمهوری خلق چین است.
قله موستاق آتا یک کوه منفرد است و یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های قابل اسکی در جهان است.
نخستین تلاش برای رسیدن به قله موستاق آتا از سوی کاشف و جغرافیدان سوئدی در سال ۱۸۹۴ صورت گرفت. بعد از آن تلاش‌های دیگری برای صعود به این قله توسط کوهنوردان دیگر کشورها صورت گرفت و اولین صعود به این قله در سال ۱۹۵۶ توسط یک گروه بزرگ از کوهنوردان چینی و روسی بود، از طریق خط‌الراس غرب که در حال حاضر مسیر استاندارد صعود به این قله است و صعودهای بسیاری از همین مسیر استاندارد انجام شد.
در سال‌های بعد تیم‌های مختلفی از دنیا برای صعود به این قله به منطقه رفته و آن را صعود کرده‌اند که از ایران نیز در سال‌های گذشته تیم‌ها و کوهنوردان مختلفی به این قله صعود کرده‌اند که تعدادی از آنان کردستانی بوده اند که می شود به بیان فاضلی کوهنوردی از دیار کردستان اشاره کرد و این بانوی مهابادی ۲۸ ساله با فتح قله مستاق آتا در چین رکورد دیگری برای ایران و کردستان ثبت کرد.

شناسه خبر : 10897

این خبر رو هم ببینید

کردستان میزبانی شایسته برای مسابقات ورزشی

سنندج – میزبانی از رقابت های مختلف ورزشی در استان کردستان یکی از اولویت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =