خانه / سیاسی /  کُردها رقه را آزاد می کنند یا ترکیه و متحدانش؟ / لورا روزن

 کُردها رقه را آزاد می کنند یا ترکیه و متحدانش؟ / لورا روزن

سرویس جهان- مقامات نظامی آمریکا می گویند که عملیات برای منزوی کردن رقه شهر تحت تصرف داعش تا چند هفته ی دیگر آغاز می شود و هشدار می دهند که اطلاعات به دست آمده توسط گروه های جاسوسی نشان می دهد که در این شهر برنامه ریزی هایی برای حملات تروریستی به جاهای دیگر صورت می گیرد. این مقامات گفتند که نیروهای سوریه ی دموکراتیک که اکثریت آن را کردها تشکیل می دهند، درکوتاه مدت تنها نیروی محلی قابلی هستند که می توان با آنها در این عملیات همکاری کرد اما این مقامات همچنین اذعان کردند که رایزنی های گسترده با ترکیه در روزهای اخیر از جمله گفت وگویی تلفنی بین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در روز ۲۶ اکتبر مشکل مخالفت شدید ترکیه با استفاده از کردها در هر گونه عملیات برای گرفتن پایگاه اصلی داعش در سوریه را حل نکرده است.

سپهبد استفن تاونسند بالاترین مقام نظامی آمریکایی حاضر در عراق و سوریه روز ۲۶ اکتبر طی یک اطلاع رسانی مطبوعاتی ماهواره ای از عراق به خبرنگاران گفت:”به نظر ما منزوی کردن رقه لازم و ضروری است به این دلیل که منابع اطلاعاتی ما می گویند که برای حملات تروریستی چشمگیر از رقه و با مرکزیت آن دارد برنامه ریزی می شود.”
اما تاونسند اذعان کرد که آنکارا مخالف این طرح است.
تاونسند پرسید:”خوب، ما چگونه می توانیم کار خطیر برقراری تعادل بین رقه، نیروهای سوریه ی دموکراتیک و ترکیه، متحد ناتویمان، را پیش ببریم؟”
تاونسند گفت:”ترکیه نمی خواهد که ما در هیچ کجا به ویژه در رقه با نیروهای سوریه ی دموکراتیک عملیات انجام دهیم. پس واقعیات اینها هستند. تنها نیروی قابل در … کوتاه مدت  … نیروهای سوریه ی دموکراتیک هستند که بخش چشمگیری از آن را ی پ گ [یگان های مدافع خلق] تشکیل می دهند. خوب، ما مذاکره می کنیم، برنامه ریزی می کنیم، با ترکیه گفت وگو می کنیم و کار را مرحله به مرحله پیش می بریم.”
مقامات آمریکایی اظهار داشتند که آنها برای مرحله ی بعدی منزوی کردن رقه چاره ای ندارند جز اینکه به نیروهای کرد و نیروهای سوریه ی دموکراتیک تکیه کنند اما دارند به کارگیری نیروهای عرب برای مرحله ی متعاقب آن یعنی بازپس گرفتن شهر از دست داعش را افزایش می دهند.
تاونسند گفت:”خوب، من معتقدم که در رقه نیروهای محلی همین حالا هم به اندازه ی کافی برای آن عملیات موجود هستند اما برنامه ی ما این است که … نیروهای محلی بیشتری برای آن عملیات به کار بگیریم، مجهز کنیم و آموزش دهیم. پس بخشی از برنامه ی اردوی ما این است که نیروی رزمی بیشتری برای آن عملیات در آینده آماده کنیم.”
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در گفت وگو با خبرنگاران پس از دیدار با همتاهای فرانسوی و ترکیه ای اش در حاشیه ی اجلاس ناتو در ۲۶ اکتبر با شور و حرارت بسیار فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه را ستود اما اذعان کرد که هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته است.
کارتر گفت:”ما به هیچ توافقی نرسیدیم اما ما … این گفت وگوهای بسیار مهم را با متحد بسیار خوب مان ادامه دادیم. بنابراین ما همه می خواهیم که داعش را تحت فشار مداوم قرار دهیم – نکته ی اصلی همین است – و آن را هم در عراق و هم در سوریه شکست دهیم و این هدف مشترک همه است.”
کارتر در مورد زمان آغاز حمله به رقه تنها گفت:”هفته ها. نمی توانم دقیق تر از این چیزی بگویم.”
کارتر ادامه داد:”ما می دانیم داریم چه کار می کنیم. ما می خواهیم طبق این برنامه عمل کنیم و طبق این برنامه ما باید این نیروها را ظرف چند هفته آماده کنیم. … آماده کردن آنها و مستقر کردن شان برای منزوی کردن رقه.”
 بسام بارابندی دیپلمات سابق سوریه که در حال حاضر عضو “کمیته ی عالی مذاکره کننده ی مخالفان سوریه” است، گفت که این کمیته به دولت آمریکا گفته است که موفقیت بلندمدت هر گونه عملیاتی برای گرفتن رقه در گرو این است که به عهده ی نیروهای عرب سوریه و نه کردها گذاشته شود.
بارابندی به المانیتور گفت:”ما نمی خواهیم رقه مثل انبار شود [که] داعش هر دو سال یک بار به آن بر گردد.”
بارابندی گفت:”بهترین چیز برای ما، آمریکا و کشورهای منطقه این است که نیروهای مطلقاً عربی داشته باشیم که اهل این منطقه ی جغرافیایی هستند و آمریکا آنها را آموزش داده … و کار را آنها انجام خواهند داد و این نقش عملی بین آمریکا و ترکیه خواهد بود.”
او گفت:”نیروهای سوریه ی دموکراتیک در جنگ های هرروزه شرکت نخواهند داشت. آنها بیشتر می توانند به دور از شهر مشاوره و پشتیبانی بدهند. دولت [آمریکا] گفت که این فکر را می پسندند اما استدلال آنها این است که در حال حاضر تشکیل گروهی جدید بسیار دشوار است و ما از آنچه آنها [نیروهای سوریه ی دموکراتیک] دارند استفاده می کنیم.”
او گفت:”ما به آنها گفتیم رقه شهر کوچکی است و این اولین عملیات زمینی [بزرگ] آمریکا در سوریه خواهد بود و باید موفقیت آمیز باشد. این برای سوریه و انقلاب و برای همه خوب خواهد بود. آنطور که آمریکایی ها تا امروز فکر می کنند باعث تبدیل آن به فاجعه می شود.”
بارابندی گفت که آمریکایی ها به ترکیه ای ها گفتند که احرار الشام و جبهه نصره قبلاً رقه را در دست داشتند و آن را تسلیم داعش کردند و به همین خاطر به هیچ یک از گروه های اسلامی اجازه ی شرکت در عملیات رقه داده نمی شود. ترکیه ای ها هم گفتند که نیروهای سوریه ی دموکراتیک و کردها خط قرمز هستند و از نظر آنها تنها راه پیش رو این است که یک نیروی عمده ی عرب کار را انجام دهد.
اردوغان روز ۲۷ اکتبر با گفتن اینکه او در گفت وگوی تلفنی با اوباما همین قدر به او گفته بود، این نظر را تکرار کرد.
اردوغان گفت که در گفت وگوی تلفنی اش با اوباما به او گفته است:”ما به گروه های تروریستی مثل پ ی د و ی پ گ نیازی نداریم. من گفتم:”بیایید با هم داعش را از رقه بیرون کنیم. ما با شما این مشکل را حل می کنیم.” ما توان آن را داریم.”
آرون اشتاین کارشناس امور ترکیه که برای “انجمن آتلانتیک” کار می کند، گفت که نیروهای سوریه ی دموکراتیک نیز نگران هستند که دو سوم نیروهای ۲۵۰۰۰ نفری شان را به عملیات منزوی کردن رقه اختصاص دهند و دفاع در برابر حملات احتمالی ترکیه به شهرهای تحت کنترل خود در بخش های دیگر سوریه را به بخش کمتر نیروهای شان بسپارند.
اشتاین به المانیتور گفت:”نیروهای سوریه ی دموکراتیک نمی خواهند که مواضع خط مقدم به ویژه در اطراف تل ابیض و منبج در برابر حملات ترکیه آسیب پذیر باشند.”
او گفت:”آمریکا رقه را می خواهد زیرا … [داعش] از آنجا حمله به جاهای دیگر را برنامه ریزی می کند. اگر هدف تحلیل بردن و ویرانی داعش باشد، آنها باید آن را از آنجا بیرون برانند تا حمله کردن از آنجا به جاهای دیگر دشوار باشد.”
اشتاین گفت:”حدس من این است که آنها [ائتلاف به رهبری آمریکا] همان کاری را انجام دهند که در منبج کردند: یک شورای نظامی راه بیاندازند که به ظاهر عرب ها عهده دار اداره اش هستند اما این ستر عورت است. آمریکایی ها به قولی که به ترک ها دادند، وفا نکردند. نیروهای ی پ گ هنوز در منبج هستند. عوض کردن محل آنها و جا دادن چند عرب در میان شان جواب گو نیست.”
اشتاین گفت:”نیروهای سوریه ی دموکراتیک وجود خارجی ندارد. این نامی است که روی ی پ گ گذاشته اند. نیروهای سوریه ی دموکراتیک بدون ی پ گ کاربرد ندارد. ی پ گ ستون فقرات آن است.”
 اشتاین گفت:”اما تفاوت ی پ گ در مقایسه با دیگر گروه های سوریه در این است که ی پ گ کاملاً یکدست و منسجم است و یک مرکز فرماندهی دارد و این برای روش جنگی آمریکا ایده ال است. ی پ گ با آمریکا دشمنی ندارد و [آمریکایی ها] لازم نیست نگران ربوده شدن نیروهای شان توسط ی پ گ باشند” در حالی که در مورد برخی عناصر گروه های شورشی عرب این طور نیست.
بارابندی در اظهار نظر در مورد انتقاد دولت آمریکا از فراخوان برای به کارگیری نیروی عرب سوری جدید برای گرفتن رقه گفت که دولت آمریکا گفت مشکل این است که این کار به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و نیروی عرب می خواهد از کی تشکیل شود.
بارابندی گفت:”من به آنها گفتم سوریه عرب است. پس مشکل این است که شما عرب ها را نمی بینید.”
منبع: المانیتورکد مطلب: ۱۱۷۱۹۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۹

شناسه خبر : 12693

این خبر رو هم ببینید

وظیفه خطیر نمایندگان کردستانی در آستانه تشکیل دولت/محمد هادیفر

در چهار دهه گذشته هر چهارسال یک انتخابات ریاست جمهوری و هر هشت سال یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =