خانه / دینی / گذری و نظری بر کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام (دوم و سوم آذرماه – قم)

گذری و نظری بر کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام (دوم و سوم آذرماه – قم)

امروزه دین مبین اسلام، کران تا کران جهان را فراگرفته است و اقبال از آموزه های حیات بخش آن به اقصی نقاط عالم گسترش یافته است. حتی در غرب شاهد گسترش روز افزون اسلام گرایی هستیم. این اقبال از یک سو مرهون تعالیم و آموزه های انسان ساز اسلام است و از سوی دیگر معلول شکست مدرنیزم و تمامی راه کارهای مادی انسان برای نیل به سعادت می باشد. چنین وضعیتی سبب شده که انسان سرگشته و حیران قرن بیستم بار دیگر به ندای فطرت خود گوش فرا دهد و با تمام وجود به سوی آیین جاودانی اسلام بشتابد.

امروزه دین مبین اسلام، کران تا کران جهان را فراگرفته است و اقبال از آموزه های حیات بخش آن به اقصی نقاط عالم گسترش یافته است. حتی در غرب شاهد گسترش روز افزون اسلام گرایی هستیم. این اقبال از یک سو مرهون تعالیم و آموزه های انسان ساز اسلام است و از سوی دیگر معلول شکست مدرنیزم و تمامی راه کارهای مادی انسان برای نیل به سعادت می باشد. چنین وضعیتی سبب شده که انسان سرگشته و حیران قرن بیستم بار دیگر به ندای فطرت خود گوش فرا دهد و با تمام وجود به سوی آیین جاودانی اسلام بشتابد.
در این میان هرچند اقبال عمومی به اسلام به شدت در عصر حاضر گسترش یافته است، اما از سوی دیگر چنین وضعیتی حقد و کینه دشمنان اسلام را دوچندان کرده است.
   بی تردید در چنین شرایطی که دشمنان اسلام تمامی توان خود را برای مبارزه با اسلام و مسلمین، بسیج کرده اند، یک دلی، هم گرایی و اتحاد مسلمانان، می تواند توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام را نقش بر آب نماید.
 
فتنۀ تکفیر و پیامدهای ویرانگر آن
متأسفانه در حالی که عموم مسلمانان می کوشند بر محور مشترکاتی همانند توحید، نبوت و قرآن گردهم آیند، و با تأکید بر ویژگی های مذهبی خود، در برابر دشمن بایستند، با انحرافاتی که خطر آن کمتر از خطر دشمنان خارجی اسلام نیست، روبرو هستند. جریان هایی که همچون غدۀ سرطانی، در پیکر اسلام و مسلمین رشد کرده و در این مسیر نیز هر روز قربانیان بیشتری از جامعه مسلمین می گیرند.
این جریان با قرائتی که از اسلام ارایه می کند، نه تنها آموزه های ارزش مند و نورانی اسلام را در برابر چشم جهانیان زشت و مشوه جلوه می دهد که تمامی مسلمانان را خارج از دایره توحید و ایمان شمرده، بر خلاف همه مذاهب اسلامی، آنان را مشرک و کافر می خواند و بر همین اساس نیز تیغ تلخ تکفیر را بر پیکر جهان اسلام فرود می آورد.
در این میان اگر مسلمانان برای این بیماری خطرناک، چاره ای نیاندیشند، دامنه شعله های سوزان آن، تمامی عالم اسلام را فراخواهد گرفت.
یکی از مهم ترین راه کارهای مقابله با این جریان ورود علمای بزرگ و اندیشمندان جهان اسلام به میدان مبارزه است. اگر توسط علمای اسلام ماهیت فتنه های تکفیری برملا شده و سخیف بودن مبانی اعتقادی آنان تبیین شود، مسلمانان به گوش جان این ندا را خواهند شنید.
در همین راستا، آیت اللّه مکارم  شیرازی (دام ظله) به همراه گروهی از علما و اندیشمندان حوزه های علمیه، در پی احساس مسئولیت در این زمینه، طرح کنگره عظیمی را درانداخته اند که در آن تمامی مسلمانان اعم از شیعه و سنّی، دست در دست هم، به تبیین و برآورد خطرات و آسیب های این جریان های تکفیری بپردازند وبا ریشه یابی مبانی فکری این جریان ها و تبیین انحراف آنها از مسیر اسلام صحیح، راه های برون رفت از آن را نیز بررسی نمایند.
به همین سبب کنگره جهانی «جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» با نگاهی جامع، به بررسی ابعاد این فتنه در جهان اسلام می پردازد. چنین کنگره ای می تواند نقطۀعطفی در مقابله و مبارزه با جریان های تکفیری باشد و زمینه های هم گرایی و وحدت مسلمانان را بیش از پیش فراهم سازد. هدایت علمی این کنگره را نیز آیة الله سبحانی(دامت برکاته)، که عمری را در مقابله علمی با این فتنه سپری کرده اند و نسبت به عملکرد، مبانی، شبهات و راه کارهای مقابله با آن، اشراف کامل دارند، به عهده داشتند.
 
اهداف و راه بردهای کنگره
با توجه به آنچه گفته شد اهداف کنگره را می توان در محورهای زیر خلاصه کرد:
الف) مقابله با فتنۀ تکفیر در جهان اسلام؛
ب) دعوت به صلح و دوستی و برادری و تعامل میان مذاهب بر اساس حکمت، موعظه و جدال احسن؛
ج) تلاش برای هوشیارکردن مسلمانان نسبت به ماهیت زشت و کریه جریان های تکفیری؛
د) ایجاد صف واحد و گسترش زمینه های هم گرایی مسلمانان برای مقابله با تکفیر؛
هـ) تلاش برای شناساندن توطئه ها و نیرنگ های جهان غرب در سایه حمایت از جریان های تکفیری.
 
راه کارهای علمی کنگره
الف) تببین پیشینه، کارنامه و عمل کرد سیاه جریان های تکفیری در جهان اسلام؛
ب) نقد و بررسی انحرافات اعتقادی جریان های تکفیری؛
ج) نقد و بررسی شبهاتی که توسط این جریان ها بر بال امواج رسانه ها و فضای سایبری جهان اسلام را تهدید می کند؛
د) نقد و بررسی پیامدهای سیاسی‌ـ اجتماعی جریان های تکفیری و هم گرایی آنها با دشمنان قسم خورده اسلام؛
هـ) بررسی راه های برون رفت از فتنه تکفیر و ترسیم جامعۀ ایده آل.
 
حاشیه های  کنگره
۱- تجمع عظیم علمای شیعه و سنی بیش از ۸۰ کشور در کنار هم.
۲- کنگره علمی و تخصصی بدون رنگ و بوی دولتی، که فکر میکنم تاثیر بهتری داشته و همچنین مسئولین با دلسوزی بیشتری به رتق و فتق امور می پرداختند.
۳- انبوه جمعیت و میهمانان در مراسم، توضیح اینکه در همه همایش هایی که شرکت کرده ام معمولا در روز دوم همایش تعداد حضور افراد ومیهمانان کمترشده به نحوی که گزارش های اختتامیه همایش با تصاویر افتتاحیه آن روی آنتن می رود، به استثنای این همایش که حضور انبوه جمعیت در روز پایانی و اختتامیه همایش اگر بیشتر از اول نباشد کمتر هم نبود.
۴-  برگزاری مراسم بدون حضور خانم ها ، نه در میان میهمانان و نه در میان خبرنگاران خانم ها حضور نداشتند.
۵- حضور سخنرانان اهل سنت در همایش ، بیشتر سخنرانان و ارئه کنندگان مقالات از علما و اندیشمندان اهل سنت داخل و کشورهای خارجی بودند.
۶- اکثر قریب به اتفاق میهمانان زمان، مکان،مدیریت همایش و اهداف آن را خوب، مفید و کاربردی ارزیابی می کردند.
۷- بسته های فرهنگی که اهدا شد(از قبیل قرآن-نهج البلاغه-صحیفه سجادیه-کتب و سی دی های  متنوع) بسیار مفید بوده و مورد استقبال قرار گرفت.
۷- ادامه چنین همايش هایی در استان های سنی نشین (در ابعاد کوچکتری) ضروری است.
۸- نشر گزیده مقالات و مناسب هر کدام از استان های مزبور توسط مرکز بزرگ اسلامی و یا دیگر مراکز فرهنگی آن استان ها مهم، مفید و ضروری می باشد.
۹- بعضی از افراد دعوت شده از طرف استان کردستان و استان های اطراف تکراری بوده و لازم نیست که بعضی از این حضرات در هرمراسم و همایشی حضوری  بی اثر داشته باشند، بهتر است از افراد جدید، تازه نفس و …. نیز استفاده گردیده تا این افکار تقریبی همگانی شود.
۱۰- عدم برنامه ریزی برای شرکت دسته جمعی در حرم حضرت معصومه(ع).
 
  عبدالسلام کریمی – مدیر سایت فرهنگی کردنور (www.kurdnoor.com)                           چهارشنبه –  93/9/5

شناسه خبر : 5665

این خبر رو هم ببینید

واکنش علمای اهل سنت سراسر کشور به هتک حرمت پرچم رسول‌الله؛ حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است/ آشوبگران بدنبال اهداف ضدامنیتی هستند

به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی اتفاقات و ناآرامی اخیر در سروان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهارده =