خانه / جریانات تکفیری / گزارش خبری-تحلیلی؛ آمریکا و داعش؛ ارتش جایگزین با پوشش محلی

گزارش خبری-تحلیلی؛ آمریکا و داعش؛ ارتش جایگزین با پوشش محلی

آمریکایی ها همواره مدعی مقابله با داعش از طریق ائتلاف بین المللی هستند، اما اسناد و حقایق میدانی در مناطق تحت اشغال تکفیری ها به ویژه در سوریه خلاف آنرا ثابت می کند.

گروه بین الملل- فرزاد فرهادی: همواره در رسانه ها شاهد اخباری در زمینه حمایت های پنهان و آشکار آمریکایی ها از داعشی ها هستیم. برخی اخبار از هلی برن نیروهای آمریکایی در برخی مناطق تحت اشغال داعش و انتقال سرکرده های آنها به مناطق دیگر حکایت دارد و برخی اخبار دیگر نیز به ویژه از سوی روسها درباره همسویی واشنگتن با داعش مخابره شده است.
ایگور کوناشنکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه از حمله داعش به نیروهای سوریه از منطقه استقرار نیروهای آمریکایی خبر داد. به گفته وی، در تاریخ ۲۸ سپتامبر۲۰۱۷، داعش سعی در محاصره ارتفاعات القریتین داشتند. در این عملیات تروریست ها از پست های مخفی نیروهای دولتی را دور زدند و مختصات دقیق آنها را می دانستند، این کار تنها از طریق اطلاعات مخفی هوایی امکان پذیر بود.
سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرده است: «روسیه هنوز پاسخی به این سئوال دریافت نکرده است که نیروهای نظامی ویژه آمریکایی با چه کسانی و علیه چه کسانی در سوریه در حال جنگیدن هستند. توجه شما را دوباره به این مسئله جلب می کنم که کوناشنکوف: در تصاویر بدست آمده از مواضع ترویستهای داعشی که اکنون در اختیار نیروهای ویژه آمریکایی قرار دارد، هیچ نشانه ای از درگیری نظامی یا حمله موشکی یا توپخانه ای دیده نمی شوددر تصاویر بدست آمده از مواضع ترویستهای داعشی که اکنون در اختیار نیروهای ویژه آمریکایی قرار دارد، هیچ نشانه ای از درگیری نظامی یا حمله موشکی یا توپخانه ای دیده نمی شود. ضمن اینکه همانطور که در تصاویر مشخص است، اصلا هیچ استقرار حفاظتی و نگهبانی هم در اطراف محل استقرار نظامیان آمریکایی وجود ندارد. با توجه به تجربه نظامی دو ساله بدست آمده از اقدامات گروه تروریستی داعش در جریان عملیات نیروهای نظامی روسیه در سوریه، این شواهد تنها یک سئوال را در ذهن بوجود می آورد و آن اینکه نیروهای نظامی ویژه آمریکایی واقعا با چه کسی و علیه چه کسی در سوریه در حال جنگ هستند؟ البته ما تاکنون توضیح قانع کننده ای برای این سئوال از طرف مقامات واشنگتن دریافت نکرده ایم.»
اسپوتنیک به نقل از ایگور کوناشینکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه بیان کرد: آمریکا می گوید آخرین حمله تروریستهای داعش به مواضع نیروهای سوریه درمناطق تحت کنترل آنها اتفاقی بوده است، روسیه نیز می تواند همه این اتفاقی بودنها را در آن منطقه از بین ببرد.   

اگر آمریکایی ها چنین عملیاتی را به عنوان اتفاقات غیر قابل پیش بینی و اتفاقی در نظر بگیرد، نیروی هوایی نظامی روسیه در سوریه این آمادگی را دارد تا بطور کامل این حوادث “تصادفی” را در منطقه تحت کنترل خود از بین ببرد.
درباره نقش آمریکایی و حمایت آنها از داعش سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: «داعش فانی است و از بین می رود و طرفی که جنگ با داعش را به تعویق می اندازد و مانع تراشی می کند آمریکایی ها هستند. آمریکا خواهان پایان داعش در کوههای العین، راس بعلبک و القاع نبود و برای توقف جنگ به ارتش و دولت لبنان فشار وارد آوردند و تهدید کردند. مانع تراشی آمریکایی ها در خاتمه دادن به پایان کار داعش راه به جایی نمی برد و مانع جنگ ضد داعش نخواهد شد. آمریکا عجله ای برای پایان دادن به کار داعش ندارد نصرالله: آمریکا عجله ای برای پایان دادن به کار داعش ندارد زیرا برای آنها آنچه مطلوب است نابودی ارتش ها و ملت ها و فرسایش همه است و این سیاست آمریکا در موضوع داعش است. نیروی هوایی آمریکا در برخی مناطق مانع پیشروی ارتش سوریه و متحدانش در مناطق تحت اشغال داعش می شود. ما در البادیه سوریه در اطراف شهر المیادین به پیش می رویم و آن پس گرفته خواهد شد. درباره رقم زدن سرنوشت جنگ در غرب الانبار در منطقه القائم عراق اصرار و عزم راسخ وجود دارد. آنچه در منطقه جریان دارد طرح آمریکایی-سعودی است و در عراق و لبنان شکست خورد و در سوریه در مسیر سرنوشت و خاتمه دادن است. حزب الله افتخار مشارکت در شکست طرح آمریکایی-سعودی را دارد و شهیدان مقاومت گواه آن هستند».
سندی دیگری درباره حمایت آمریکا از داعش از زبان یک مسئول ارشد در ارتش سوریه مطرح شد که طی آن اعلام کرده که سلاح ها و تجهیزات نظامی آمریکا برای داعش و جبهه النصره ارسال شده است.
ژنرال علی العلی رئیس بخش عملیات های ارتش سوریه در حین به نمایش گذاشتن سلاح هایی که از تروریست های داعش مصادره شده اعلام کرد که ایالات متحده به معارضان مسلح سوری سلاح نمی دهد بلکه تروریست های داعش و جبهه النصره را تجهیز می کند.
وی تأکید کرد که ارتش سوریه مطلع شده که در فاصله زمانی ژوئن گذشته تا ۱۵ سپتامبر دست کم ۱۴۲۱ محموله سلاح و تجهیزات نظامی به این بهانه که این سلاح ها برای مقابله با تروریسم ارسال شده است به دست عناصر داعش و جبهه النصره رسیده است.
سرتیپ محمد عیسی کارشناس نظامی و راهبردی سوری نیز گفت: «از حقایق جنگ سوریه این است که نیروهای آمریکایی نیروهای اشغالگر هستند. اینکه اعلام می کنند هدفشان جنگ با تروریسم است کدام منطقه با کمک آمریکایی ها از لوث داعش آزاد شده است؟ از سویی داعش با این حمایت لجستیک تانکی و توپخانه و پهپاد از کجا آمده است؟ دستگاههای ارتباطی ماهواره ای و هزینه های داعش چگونه تامین می شود؟
این نظامی ارشد سوری می افزاید: ژنرال سوری: داعش ارتش جایگزین ارتش آمریکاست اما با پوشش محلی داعش ارتش جایگزین ارتش آمریکاست اما با پوشش محلی که از طریق آن تحولات ژئوسیاسی مهم در منطقه خاورمیانه ایجاد کند. آمریکایی می گویند که کمک هایی که با چتر پرتاب شده است اشتباهی است چگونه ممکن است که دهها کیلومتر اشتباه شود؟
عیسی بیان کرد: پایگاه التنف محور امداد رسانی لجستیکی داعش و متحدانش است».
آنچه باید گفت این است که اصولا سیاست های غرب در قرن بیستم در ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه و بسط سلطه دیکتاتورهای نظامی در منطقه نقش مهمی ایفا کرد. آمریکا در قرن بیست و یکم نقش در ظهور و بروز جریان سلفی و داعشی ها نقش مهمی داشته است. دخالت های نظامی آمریکا به ویژه اشغال عراق فاجعه بزرگی را برای تاریخ منطقه رقم زد. هرج و مرج و بی ثباتی منطقه پس از ۲۰۰۳ تشدید شد.
تروریسم یکی از ابزاری که آمریکا از آن برای تغییر نظامهای مغایر با سیاست های خود بهره می گیرد. در جنگ های نسل چهارم آمریکا به دنبال استفاده از افراد اجیر شده برای بهره برداری در کشور مورد هدف است تا سربازانی در خدمت ایالات متحده برای تخریب و ویرانی این کشور باشند. آمریکا معمولا افراد اجیره شده را آموزش می دهد و آنگاه از آنها استفاده می کند. آمریکا معمولا برای سرنگون نظام کشور مغایر با سیاست هایش از ابزارهای مختلفی از جمله داعش و گروههای مرتبط با آن بهره می برد.
بر اساس گزارش های مخابره شده؛ نیروهای آمریکایی در منطقه التنف و دیرالزور همسویی کاملی با داعشی ها به عمل آورده اند. حضور خودروهای هامر آمریکایی و توپ های خودکششی در قلب مناطق تحت اشغال داعش آنهم بدون هیچ گونه درگیری و مقاومت یا حمله هوایی قبلی و حضور ادوات داعش در کنار آنها آنگونه که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است حمایت آتشباری و تقویت توان ارتش جایگزین ارتش آمریکا یعنی تروریستهای اجیر شده از سوی آمریکاست.

بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در این باره می گوید: زیان کننده اصلی از حمایت های پنهان و آشکار آمریکا از داعش در سوریه، عراق و یمن خود این کشورها و مردم آن هستند.   ما شاهد عبور دهها خودرو آمریکایی از عراق به شمال شرقی سوریه هستیم و این سئوال برای ما مطرح می شود که داعش این خودروهای ساخت آمریکا را کجا آورده است در حالی که کشورهای ما نمی توانند سرم کودکان برای نجات زندگی آنها به سبب تحریم ها تهیه کنند؟ داعش حقوق هزاران تروریست را می پردازد و این سئوال بزرگی درباره گردش مالی دلار آمریکایی ایجاد می کند.
وی می افزاید: رابطه میان غرب و صهیونیستها با تروریستهای داعش و جبهه  النصره و  گروه موسوم به ارتش آزاد و دیگر گروهها رابطه ای قدیمی استرابطه میان غرب و صهیونیستها با تروریستهای داعش و جبهه  النصره و  گروه موسوم به ارتش آزاد و دیگر گروهها رابطه ای قدیمی است. این گروهها از ابزار صهیونیستها برای هدف قرار دادن و استعمار کشور ما هستند».
به هر حال آنچه در منطقه ما می گذرد به نوعی مرحله جدیدی است. از سویی اروپا از رهبری آمریکا ناخرسند است و از سوی دیگر چین، روسیه و متحدان آن از رهبری دنیا از سوی غربی راضی نیستند. جنگ با داعش و تکفیری ها نیز به منزله زور آزمایی میان ائتلافی است که نمی خواهد دنیا تغییر کند و به دنبال تثبیت هیمنه آمریکاست و ائتلاف دیگری که هیمنه تک قطبی را بر نمی تابد و بر این باور است که زمان پایان آن فرا رسیده است.
نکته این است که با وجود حمایت های آمریکا از داعش، دونالد ترامپ در نطق خود از غلبه آمریکا بر داعش و تروریسم از طریق ائتلاف بین المللی سخن می گوید!
به طور کلی سیاست آمریکایی ها در راستای تجزیه منطقه صرف نظر از احساسات و تمایلات ملت های منطقه و بافت جمعیتی آن است. در سوریه طرح منطقه حائل میان سوریه و لبنان از القلمون تا قنیطره مطرح بود اما شکست خورد. طرح دیگر منطقه حائل از قنیطره تا جنوب سوریه که راه به جایی نبرد. هدف آمریکا از حمایت داعش یا همان ارتش جایگزین در واقع ایجاد مناطق حائل و تجزیه است. با ورود ارتش سوریه به مناطق شمال شرقی دیرالزور و میادین نفت و گاز طرح های تجزیه آمریکا راه به جایی نمی برد.
شناسهٔ خبر: ۴۱۰۹۱۵۷ – دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ – ۱۷:۴۸

شناسه خبر : 1977

این خبر رو هم ببینید

کشتن شیعه و سنی برای گروه‌های تکفیری تفاوتی ندارد

امامان جمعه استان کردستان با محکوم کردن اقدامات تروریستی داعش در پاکستان، می‌گویند؛ برای داعش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =