خانه / سیاسی /   گسترده شدن انتقادات از عملکرد سیاسی دولت در آذربایجان غربی  

  گسترده شدن انتقادات از عملکرد سیاسی دولت در آذربایجان غربی  

اگر حسن روحانی با اعتماد ۵۱درصدی رای دهندگان کشور به پاستور رفت، در استان کُردستان ۷۲درصد، در آذربایجان غربی ۶۲/۹۲درصد و در کرمانشاه و ایلام نیز بالای ۵۰درصد به او و دولتش رای اعتماد دادند.
 

دلیلی این اعتماد بالای کُردها به دولت تدبیر و امید را شاید نتوان در شخصیت رئیس جمهوری  و جریانهای سیاسی که پشت  وی صف آرایی کردند، پیدا کرد، اما می توان این دلیل اعتماد را در بیانیه ۱۰ بندی اقوام روحانی جست.
حال با گذشت یک سال و چند ماه از عمر دولت تدبیر و امید، کردها جواب این اعتماد را نگرفتند و حتی  هنگامی که روحانی کابینه اش را به مجلس معرفی کرد، دیوار ” امید” بر سرکُردها فرو ریخت و بوی بی «تدبیری» به مشام رسید.
 جناب آقای روحانی که وعده داد با کلیدش قفلها را می گشاید، در همان قدم اولش که معرفی کابینه به مجلس شورای اسلامی است، در حق کُردها خلف وعده کرد و بند دوم بیانیه اقوام خود را از یاد برد.
 روحانی در بند ۲ ماده اقوام خود آورده است: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی _ اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.
حال نماینده دولت در استان آذربایجان غربی نیز این بیانیه و بند دو آن را به مانند رئیس جمهور از یاد برده است و انتقادات زیادی را از سوی کُرد زبان این استان متوجه خود کرده است، به گونه ای که هفته گذشته سلیمان منگوری ،عبدالعزیز مولودی ،علی آبادیان، صلاح الدین خدیو چهار تن از فعالان مدنی کُرد آذربایجان غربی    با حجت‌الاسلام والمسلمین “علی یونسی” دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی،” علی عبدلعلی زاده” مشاور عالی وزیر کشور در امور توسعه مناطق و دکتر کوثری و دکتر جلالی(مشاوران وزیر کشور)  دیدار کردند و از عدم مشارکت دادن کُردها در اداره استان آذربایجان غربی انتقاد کردند.
“احسان هوشمند” پژوهشگر کُرد مقیم تهران در دیدار با یونسی گفت: متاسفانه در دوره احمدی نژاد با وجود یکی دو مدیر کل کرد در ارومیه ، مشارکت کردها در اداره استان از حالا پررنگتر و جدی تر بوده است!
 در همین ارتباط ” محمد قسیم عثمانی” نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی « راهکارهای فکری و فرهنگی برای تبدیل چالش ها به فرصت در مناطق سنی نشین کشور» در دانشگاه ادیان و مذاهب  گفت: در حال حاضر در کل استان آذربایجان غربی یک مدیر کل اهل سنت وجود ندارد، آیا این به مصلحت نظام است؟ آیا نظام این را می خواهد؟ به نظر بنده به هیچ وجه. بنده عرض میکنم که نباید سلیقه های فردی جایگزین مصالح کشور و نظام بشود و این جفا به نظام است. بیایید اجازه ندهیم در حق نظام و مردم جفا بشود چون از تضعیف نظام، خود مردم هستند که لطمه می بینند و نباید به این مردم خسارت زد بلکه باید برایشان جبران خسارت و جبران محبت نمود.
انتقادهای از عملکرد دولت روحانی در استان آذربایجان غربی به ارومیه نیز رسد و” عابدفتاحی” نماینده کُرد زبان مردم ارومیه تهدید به استعفا کرد و گفت: برای اینکه حق و حقوق مردم کُرد در این استان ضایع نشود وظیفه شرعی و ملی خودم می دانم که کنار بکشم.
وی با اظهار گلایه مندی از مدیریت ارشد استان آذربایجان غربی به سایت ندای ارومیه گفت: اکثرا مدیران استان که در زمان دولت جدید روی کار آمده اند هیچ همکاری با من ندارند و این سبب اعمال فشار از سوی مردم به من می شود و این سبب می شود که من شکایتی که تا به امروز نکرده ام را در هفته وحدت بکنم مردم به من و خانواده من توهین کردند توهینهایی که تاکنون به هیچ کسی نشده است.
این نماینده با بیان اینکه طرفدار وحدت هست و خواهان روی دادن هیچ مشکلی برای مردم و استان نیست افزود: از عدم همکاری مسئولین دولت روحانی رنج می برم و این موضوع سبب شده که من دیگر ادامه نمایندگی را بر خودم مقدور نمی دانم./

شناسه خبر : 16675

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شش =