خانه / علمی / گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد!

گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد!

سرانجام گوگل نیز پای خود را به عرصه خدمات و نرم‌افزارهای امنیتی گذاشت و با انتشار ابزار Software Removal ‌توجهش را به دغدغه‌های امنیتی کاربران نشان داد. این موضوع پس از اخبار وسیع یک ماه اخیر در خصوص سرقت‌های اطلاعاتی سایبری جای توجه دارد؛ هرچند گوگل تنها کاربران مرورگر خود را مخاطب قرار داده است.

سرانجام گوگل نیز پای خود را به عرصه خدمات و نرم‌افزارهای امنیتی گذاشت و با انتشار ابزار Software Removal ‌توجهش را به دغدغه‌های امنیتی کاربران نشان داد. این موضوع پس از اخبار وسیع یک ماه اخیر در خصوص سرقت‌های اطلاعاتی سایبری جای توجه دارد؛ هرچند گوگل تنها کاربران مرورگر خود را مخاطب قرار داده است.
به گزارش «تابناک» با توجه به انتشار وسیع بد‌افزارهایی که این روز‌ها از طریق نت منتقل می‌شود و بعضا هیچ نرم‌افزار امنیتی نیز قادر به شناسایی و متوقف ساختن آن‌ها نیست، نمی‌توان به درستی حدس زد ‌چه هنگام سیستم ما آلوده به یک بد‌‌افزار خواهد بود. در نتیجه چاره کار پیشگیری از ورود بد‌افزار به سیستم از طریق مرورگر است.
بنا بر این گزارش، بد‌افزار‌ها به دو طریق کلی از راه مرورگر‌ها منتقل می‌شوند. دسته نخست به وسیله کد‌های مخرب و با انتقال مراجعه به وب‌سایت‌های آلوده از مرورگر به سیستم منتقل می‌شوند. دسته دوم به واسطه تغییر در تنظیمات مرورگر همچون صفحه نخست و موتور جستجو و نهایتا Redirect کردن یا انتقال کاربر به صفحه آلوده منتقل می‌شوند.
راه پیشگیری در دسته دوم باز‌گرداندن مرورگر به حالت اولیه و تنظیمات اصلی آن است که هر چند در برخی موارد این کار از طریق خود کاربر یا نرم‌افزارهای جانبی امکان‌پذیر است،‌ در بسیاری از موارد دچار خطا ‌می‌شود و به درستی عمل نمی‌کند.
گوگل اقدام به انتشار ابزار Software Removal Tool کرده است که ‌کاربران را در حذف بد‌افزارهایی که تنظیمات مرورگر را تغییر داده و حذف خود آن‌ها یاری می‌کند.
البته این ابزار هم‌اکنون در نسخه Beta است. پیشنهاد ما این است که پیش از نصب آن از تنظیمات مرورگر نسخه پشتیبان تهیه کنید. بنا بر اظهارات شرکت گوگل، این ابزار مرورگر، گوگل کروم را به حالت Factory یا اولیه Reset می‌کند و در عین حال نرم‌افزار‌هایی که ‌روی سیستم نصب شده‌اند و تنظیمات کروم را تغییر داده‌اند، حذف می‌کند.
اما طرز کار ابزار چگونه است؟
نخست این ابزار را از صفحه اصلی خود ـ اینجا ـ دانلود و اجرا کنید. این ابزار نیازی به نصب ‌ندارد و مستقیم‌ می‌توانید آن را اجرا کنید. شاید پس از اجرا، ابزار به شما بگوید ‌چیز مشکوکی ‌پیدا نکرده، یا اینکه فهرستی از برنامه‌هایی که به آن‌ها مشکوک است، به شما ارائه کند.
در این صورت، کافی است بر ‌دکمه Remove Suspicious Programs کلیک کرده و منتظر پیغام تکمیل فرایند پاکسازی باشید. شاید در این عملیات، برخی از برنامه‌ها بسته شوند. به صورت پیش فرض اطلاعات عملیات برای گوگل فرستاده می‌شود، مگر آنکه خود تیک مربوط به این گزینه را در صفحه نتایج بردارید.
گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد
ممکن است، سیستم شما پس از پاکسازی نیاز به راه‌اندازی دوباره داشته باشد. بار بعد که گوگل کروم را اجرا می‌کنید، با صفحه Reset مواجه می‌شوید که باید آن را دنبال کنید.
البته این ابزار به دنبال همه نوع از بد‌افزارهای موجود بر روی سیستم نمی‌گردد و از سوی دیگر، همه نرم‌افزارهایی که این ابزار در حکم نرم‌افزار مشکوک حذف می‌کند، الزاما بد‌افزار نیستند. بهتر است بگوییم، ‌این ابزار بیش از همه برای‌‌ همان کروم طراحی شده است و نه حتی Chromium و یا هیچ مرورگر دیگری که مبنای آن Chromium باشد.

شناسه خبر : 20613

این خبر رو هم ببینید

کتاب خدمات کردها به اسلام و ایران نوشته شود

معاون امور حوزوی دفتر مقام معظم رهبری از کردستان به عنوان قطعه جواهر از ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =