خانه / فرهنگی / یاشار کمال که بود؟

یاشار کمال که بود؟

یاشار کمال علاوه بر این که یک ادیب در سطح بین المللی بود، زوایای پنهان دیگری نیز داشت و آن فعالیت های سیاسی اش بود

یاشار کمال، پدر کردتبار ادبیات ترکیه، سال ۱۹۲۳ در روستای “کوکچدام” از توابع “عثمانیه” متولد شد. وی اصلیتی کرد داشت و پدر و مادرش به دلیل جنگ جهانی اول از منطقه وان ترکیه مهاجرت کرده و به عثمانیه آمده بودند. یاشار در ۵ سالگی شاهد کشته شدن پدر به دست افراد ناشناس در مسجد جامع شهر بود. کودکی که در یک خانواده اصیل کُرد متولد شده و با فقر بزرگ شد، به پیشروترین و به نام ترین نویسنده و ادیب ترکیه تبدیل شد. یاشار کمال نامی بود که مرزهای ترکیه را درنوردید و با رمان “اینچه ممد” که در سال ۱۹۴۷ آغاز به نوشتن آن کرده بود و بعد از نیمه کاره گذاشتن آن در ۵۴-۱۹۵۳ آن را تمام کرد؛ نام خود را به تمام جهانیان شناساند. زمانی که این کتاب به ۴۰ زبان مختلف دنیا ترجمه شد، جهان به وجود ادیبی برجسته از دیار کُردستان ترکیه پی برد. علاوه بر رمان اینچه ممد، رمان “داستان کودک” یاشار کمال نیز در سطح جهانی شهرت یافت و به زبان های فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی، روسی، رومانیایی و … ترجمه شد. پدر ادبیات ترکیه نامی شایسته بر قامت این ادیب جهانی بود. یاشار کمال اولین فردی از کشور ترکیه بود که موفق به نامزدی جایزه نوبل ادبیات شد.
 
یاشار کمال علاوه بر این که یک ادیب در سطح بین المللی بود، زوایای پنهان دیگری نیز داشت و آن فعالیت های سیاسی اش بود. از ۱۷ سالگی به صورت فعال وارد جریانات سیاسی شده بود. در سال ۱۹۶۲ به حزب کارگران ترکیه پیوست. از لحاظ سیاسی خواهان حکومت کارگران بود. ۸ سال در داخل این حزب سیاسی مبارزه خستگی ناپذیر از خود نشان داد و در خصوص حل و فصل مسئله کردهای ترکیه نیز از خود تلاش های بسیاری نشان داد. معروفترین سخن وی در چارچوب روند مذاکرات این بود: «باید تلاش کرد مرکب را به جای قطرات خون حاکم کرد».
 
در عرصه سیاسی، اهمیت فراوانی به فرهنگ می داد. معتقد بود دنیا یک باغچه ای با هزاران گل فرهنگ است، نبود یک گل در این باغچه عظیم، برای من، یک یأس و ناامیدی بزرگ خواهد بود. به همین دلیل با انتقاد فراوان از امپریالیسم، اعلام کرد به دلیل این که فرهنگ دشمن فرهنگ شده است، از سیاست کناره گرفت.
 
پدر ادبیات ترکیه که از سال ۱۹۵۵ تا سال ۲۰۱۳ میلادی موفق به کسب ۳۹ جایزه با ارزش و بسیار مهم از جوامع بین المللی و ادبی جهان شده بود، آخرین رمان خود را تحت عنوان “پرنده ای با یک بال” در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد. پدر کردتبار ادبیات ترکیه در نهایت، ۲۸ فوریه ۲۰۱۵ در بیمارستان دانشگاه استانبول ترکیه پس از ۹۲ سال زندگی پر بار، در میان اندوه همگان، چشم از جهان فرو بست.
 
 
 
منبع: CNNturk
 
ترجمه: خبرگزاری کردپرس

شناسه خبر : 19717

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 1 =