خانه / اجتماعی / ۱۱۸ هزار مهندس دارای پروانه بیکار/عمر مفید ساختمان در ایران ۳۰ سال  

۱۱۸ هزار مهندس دارای پروانه بیکار/عمر مفید ساختمان در ایران ۳۰ سال  

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران گفت: امروز چنانچه شرایط ساخت وساز شهری مساعد باشد، سالانه ۱۲۰ میلیون مترمربع امکان اجرای پروژه توسط حدود ۳۰ هزار نفر مهندس وجود دارد، درحالی که ۱۴۸ هزار نفر مهندس از این سازمان پروانه اشتغال گرفته‌اند.
 

اکبر ترکان روز دوشنبه در هفدهمین همایش سالانه بتن و زلزله در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران، اظهار داشت: اکنون شمار اعضای سازمان یادشده در سطح کشور به ۳۰۸ هزار نفر مهندس رسیده و دو نقیصه اصلی در حوزه فعالیت سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود دارد ، نخست فقدان مجری ذیصلاح و دوم ضعف نظارت در اجرا است.
وی اضافه کرد: پدیده امضا فروشی ناشی از ضعف نظارت است و حاصل آن ساخت و ساز فاقد کیفیت می شود و پاره ای از موارد به اسم بتن، مقاومت ۲۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع نیز به مردم تحویل نمی شود.
ترکان تصریح کرد: کشورهای پیشرفته امروز با مصالحی که در ایران هم مورد بهره برداری قرار می گیرد، خانه هایی با عمر یک قرن احداث می کنند، درحالی که ساخت وساز مسکونی کشورمان به عمری حدود ۳۰ سال می رسند.
وی گفت: موضوع مجری ذیصلاح در بخش ساختمان تاکنون محقق نشده، زیرا هرکس در تخصص خود تمرکز ندارد و بخش ساختمان ومسکن به عرصه فعالیت پزشکان، کسبه و صاحبان حرف مختلف تبدیل شده و به این ترتیب مساله مجری ذیصلاح که در قانون نظام مهندسی ساختمان مورد تاکید قرار گرفته، عملی نشده است.
 

شناسه خبر : 8161

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + سه =