خانه / اجتماعی / ۱۳۶ کشته، ۹۹ مصدوم و ۳۲۵ مفقود ایرانی حاصل فاجعه منا تا پایان روز سوم/ بررسی فاجعه منا در سازمان ملل/ اتفاقات مکه بی تدبیری نیست بلکه جنایت است + اسامی

۱۳۶ کشته، ۹۹ مصدوم و ۳۲۵ مفقود ایرانی حاصل فاجعه منا تا پایان روز سوم/ بررسی فاجعه منا در سازمان ملل/ اتفاقات مکه بی تدبیری نیست بلکه جنایت است + اسامی

رئیس سازمان حج و زیارت از کشته شدن ۱۳۶ زائر، مجروحیت ۹۹ نفر و فقدان ۳۲۵ ایرانی تا این لحظه خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان آخرین وضعیت کشته‌ها مفقودان و مصدومین فاجعه دو روز گذشته منا را تشریح کرد.
وی افزود: تا به این لحظه، تعداد کشته‌های فاجعه منا به ۱۳۶ نفر رسیده است.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تعداد مصدومان و مجروحان به ۹۹ نفر رسیده است.
اوحدی تصریح کرد: در این میان تا این لحظه ۳۵۴ مفقودی گزارش شده است.
۱۰ تیم ویژه جست‌وجوی مفقودان را از صبح امروز آغاز کردند/ منابع غیررسمی تعداد کشته‌های ایرانی را ۱۳۴ نفر اعلام می‌کنند
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، براساس اعلام مسئولان سازمان حج و زیارت کشور از صبح امروز ده تیم فعالیت جستجویی خود را آغاز کردند.
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت شب گذشته عنوان کرده بود که با توجه به هماهنگی‌ها انجام شده قرار است از امروز صبح ده تیم کار جستجوی مفقودین را آغاز کنند.
تاکنون و براساس اعلام مسئولان سازمان حج و زیارت ۱۳۶ نفر از زائران ایرانی کشته شده‌اند.
این در حالی است که براساس اعلام منابع غیر رسمی تعداد کشته‌های ایرانی از میان زائران به ۱۳۴ نفر رسیده است.
۱۰:۰۳/
سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): به دلیل ممانعت رژیم سعودی از شناسایی اجساد جانباختگان و از بین رفتن یا مفقود شدن موبایل‌های زائران ایرانی در زمان حادثه امکان یافتن مفقودین سخت شده است.
۱۰:۵۰/
حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج و زیارت): شمار جانباختگان ایرانی حادثه منا به ۱۳۶ نفر و تعداد مفقودان نیز به ۳۴۴ نفر رسید. تعداد مجروحان ایرانی این حادثه ۹۵ نفر است که تعدادی از آنها ترخیص شده‌اند.
۱۲:۳۵/
جدیدترین فهرست اسامی جانباخته‌ها، مفقودین و مجروحین ایرانی حادثه منا منتشر شد. این فهرست را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.
۱۲:۴۵/
حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج و زیارت): تعداد مفقودان ایرانی حادثه منا به ۳۳۳ رسید. ۱۰ نفری که به تازگی پیدا شده اند در سلامت کامل به سر می‌برند و به کاروان‌هایشان بازگشته‌اند.
۱۳:۰۴/
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی (دادستان کل کشور): فاجعه منا به عنوان یک بی کفایتی نباید مطرح شود بلکه باید به عنوان یک جنایت مطرح شود چون سعودی‌ها موظف بودند امنیت جان زائران را تأمین می‌کردند.
این مسئله باید بررسی شود و ما به عنوان دادستانی از دولت عربستان می‌خواهیم این مسئله را نه به عنوان محاکمه عوامل دم‌دستی بلکه این جرمی است که دولت مردان عربستانی باید محاکمه شوند و اگر رسیدگی نشود از محاکم بین المللی خواهیم خواست تا با آنها برخورد کنند.
۱۳:۰۵/
سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): هم‌اکنون ۹۳ زائر ایرانی در مراکز درمانی سعودی و ایرانی بستری هستند. ۵۰ نفر از جانباخته‌ها، مفقودین و مجروحین شناسایی شدند. ۱۰ تیم جست‌وجو را برای شناسایی اجساد اعزام کرده‌ایم.
مسئولان سعودی عکس ۵۰۰ زائر را در اتاقی در سردخانه زده بودند که نیروهای ما عکس آنها را تهیه کرده‌اند. منتظریم تا حجاج به مکه بیایند و در هتل این عکس‌ها را بزنیم تا مدیران کاروان بیایند و آنها را شناسایی کنند.
امیدواریم بتوانیم با اولین پروازها پیکرهای جانباختگان ایرانی را به کشور منتقل کنیم.
۱۳:۱۱/
حرکت زائران ایرانی به سوی مکه آغاز شده است و تا پایان شب تمام حجاج در مکه مکرمه جمع می‌شوند.
۱۴:۳۴/
حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج و زیارت): هم‌اکنون آمار مفقودین به ۳۲۹ نفر رسیده است. تاکنون ۱۲ زائر ایرانی نیز پیدا شدند که حالشان خوب بود و به کاروان‌هایشان بازگشتند. تعداد ۹۹ زائر ایرانی نیز در بیمارستان‌ها بستری‌اند.
۱۵:۱۰/
محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه): رسیدگی به وضعیت مجروحان و مفقودان، بازگشت پیکرهای مطهر جانباختگان به ایران و رسیدگی به وضعیت خانواده‌های آنان اولویت‌های ما در فاجعه منا است.
ما توقع داریم دولت عربستان به صورت جدی در زمینه امور فاجعه منا همکاری کند و این موضوع یکی از موضوعاتی است که ما در سازمان ملل بررسی می‌کنیم.
۱۶:۰۶/
حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج و زیارت): هم‌اکنون منا از زائر ایرانی خالی شده و تمام زائران به مکه بازگشتند. نیروهای ستادی در منا حاضرند و در پی آخرین تلاش‌ها برای یافتن مفقودین در این سرزمین هستند.
۱۶:۴۷/
حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج و زیارت): هم‌اکنون آمار مفقودین به ۳۲۵ نفر رسیده و تعداد ۱۰۳ زائر ایرانی نیز در بیمارستان‌ها بستری‌اند.
۱۵:۱۵/
سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): هم‌اکنون نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار زائر در حال ورود به مکه و هتل‌هایشان هستند و همین ازدحام باعث کند شدن مراجعه به مراکز درمانی برای شناسایی افراد شده‌است.
۸ زائر ایرانی در بیمارستان جده شناسایی شدند و هم‌اکنون در صدد اخذ مجوز تردد بین شهری برای انتقال مجروحان ایرانی به بیمارستان‌های مرکز پزشکی هستیم.
۱۸:۵۰/
سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): عدم اعتقاد رژیم سعودی به مسئولیت‌پذیری و مشورت کردن با کشورهای دیگر از مهمترین علل بروز این فاجعه بود.
باید زمانی فرا برسد که عربستان متوجه شود نیاز به مشورت گرفتن از دیگر کشورها را دارد.
هنوز که توسعه‌ای انجام نشده اینگونه اتفاقات می‌افتد، اگر قرار باشد در سال‌های بعد ظرفیت را افزایش دهند با این وضع باید منتظر حوادث ناگوارتر باشیم.
۱۸:۵۴/
مصطفی خاکسار قهرودی (رئیس اسبق سازمان حج و زیارت): حق دیگر کشورها است که در تامین امنیت حجاجشان در موسم حج دخالت کنند.
عربستان باید با دیگر کشورها مشورت کند و ما آماده کمک در این زمینه هستیم. اگر اطلاعات اولیه در اختیار مسئولان سازمان ج قرار می‌گرفت امکان مدیریت این حادثه وجود داشت.
۲۱:۲۰/
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر (سرپرست حجاج ایرانی): خود سعودی‌ها راه را بر روی زائران بسته‌ و باعث بروز این حوادث شده‌اند. مسئولان عربستانی حتی آمادگی کمک رسانی در زمان وقوع حوادث را هم نداشتند.

شناسه خبر : 7297

این خبر رو هم ببینید

رهبر انقلاب: نباید بگذاریم اختلاف در کشور رخ دهد/ در ایران شیعه و سنی در کنار هم قرن‌هازندگی کردند و می‌کنند

رهبر معظم انقلاب با تحسین گرایش مردمی و محسوس دولت، تقویت و تکمیل این حرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =