خانه / سیاسی / ۳۹ میلیارد دلار کسری بودجه/ وضع جسمانی پادشاه/ عربستان نفتی

۳۹ میلیارد دلار کسری بودجه/ وضع جسمانی پادشاه/ عربستان نفتی

انتشار ارقام بودجه اخیر عربستان چالش های پیش روی اقتصاد این کشور را در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که در واقع این کسری بودجه، بیشترین کسری در تاریخ اقتصادی عربستان خواهد بود

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۷ دی ۱۳۹۳ – ۱۳:۱۶
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، پایگاه اینترنتی آمریکایی المانیتور در تحلیلی به قلم  بروس ریدل  نوشت:  بودجه ای که عربستان  اواخر دسامبر امسال اعلام کرد با وجود کاهش درآمدهای نفتی، هزینه های داخلی و خارجی را همچنان بالا  نگه می دارد. این وضع ، بازتابی از نگرانی خانواده سلطنتی در مورد ناآرامی های داخلی چهار سال پس از تحولات اجتماعی در کشورهای عربی موسوم به بیداری اسلامی است، ولی ظاهرا انتخاب های دشوار در حال حاضر به تعویق افتاده است.
 
خبر المانیتور در مورد عربستان
 
نشریه «سعودی گازت» نوشت : بودجه عربستان برای سال آینده دویست و بیست و نه میلیارد دلار و درآمدها ۱۹۰ میلیارد دلار پیش بینی شده است. میزان کسری بودجه پیش بینی شده ، سی و هشت میلیارد و ششصد میلیون دلار است.
 
در واقع ، هزینه ها کمی بیش از سال گذشته افزایش خواهد داشت در حالی که درآمد به دلیل کمتر شدن قیمت نفت کاهش یافته است. این کسری بودجه بیشترین کسری بودجه در تاریخ عربستان خواهد بود.
 
ابراهیم عساف وزیر دارایی گفته است این کسری بودجه با برداشت از ذخایر این کشور پادشاهی تامین خواهد شد. عبدالله پادشاه عربستان دستور برداشت از ذخایر را برای بالا نگه داشتن هزینه ها صادر کرده است. پادشاه عربستان همچنین قول داده است حدود ۹٫۶ میلیون بشکه در روز نفت استخراج شود.
 
عربستان در طول دوره های قبلی سقوط قیمت نفت هزینه ها را کاهش داده است.  به عنوان مثال،  ملک عبدالله  سال ۱۹۹۸ گفت: عربستانی ها مجبور به تغییر شیوه زندگی خود و درک این موضوع هستند که زمان فراوانی پایان یافته است.  عربستان سعودی سال ۲۰۰۹  بودجه مشاغل دولتی و پروژه های عمومی را کاهش داد. در بدترین بحران دهه هزار و نهصد و هشتاد ، درآمد سرانه حدود پنجاه درصد  کاهش یافت.
 
اما از زمان شروع بیداری اسلامی در سال ۲۰۱۱، خانواده سلطنتی عربستان صرف هزینه در دولت بویژه بودجه های نظامی و امنیتی را افزایش داده است.  عبدالله  مارس ۲۰۱۱، شصت هزار شغل جدید امنیتی ایجاد کرد و این کار را اساسا به منظور افزایش امنیت دولت انجام داد و البته هزینه های واردات تسلیحات نیز همچنان بالاست.
 
تصمیم عبدالله مبنی بر حفظ بالاترین هزینه ها منعکس کننده این است که آل سعود اعتقاد دارد بزرگترین خطر برای بقای آن در داخل، شهروندان ناراضی هستند. سعودی ها بسیار بیشتر از ناظران خارجی در مورد ناآرامی های داخلی نگران هستند. البته خانواده سلطنتی عربستان در مورد تنش های داخلی از بسیاری از خارجی ها اطلاعات زیادتری دارند. در حالی که وضع جسمانی پادشاه و سلمان ولیعهد خوب نیست ، زمان برای اختلال های اجتماعی یا آزمایش های خطرناک برای برقراری اصلاحات سیاسی مناسب نیست. فراهم نکردن زمینه برای رانندگی زنان ،  بازتابی از این بینش محافظه کارانه است.
 
 هزینه های عربستان در خارج از کشور از سال ۲۰۱۱  بالا رفته است. این پادشاهی  با پرداخت یارانه سنگین ، پادشاهی های دوست خود در بحرین و اردن را در قدرت نگه داشته است.رژیم نظامی در مصر یک متحد بسیار گران است. پاکستان یکی دیگر از دریافت کنندگان عمده سخاوتمندی عربستان است. یمن ، فوری ترین بحران است. در حالی که  حوثی ها صنعا را تصرف کرده اند، پادشاهی عربستان در حال حاضر  شاهد است دشمنی دیرینه در مرز جنوب غربی آن مسلط است. در حالی که این پادشاهی کمک به دولت تحت کنترل زیدی ها را  کاهش داده است ، باید بودجه را برای افرادی  که در برابر حوثی ها مقاومت می کنند افزایش دهد. عربستان مجبور می شود به جنگ مرزی دیگری با این دشمن حوثی بپردازد.
 
نویسنده مقاله در ادامه نوشت : یکی از مقامات ارشد عربستان به طور خصوصی به من گفت پادشاهی عربستان ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ صرف تقویت دوستان خود کرد .
 
این مبلغ جدا از هزینه های جنگ در سوریه و عراق است که در آنها ریاض گروه های خاص خود را تامین مالی می کند.

شناسه خبر : 16795

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =