خانه / اجتماعی / ۶ محل میراث دفاع مقدس کردستان در فهرست کشوری ثبت شد

۶ محل میراث دفاع مقدس کردستان در فهرست کشوری ثبت شد

شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی غیر منقول با ثبت ۶ محل میراث دفاع مقدس استان کردستان در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی کشور موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان در جمع خبرنگاران گفت: محوطه یادمانی دالانی، محل شهادت شهدای غریب سیرانبند، محل شهادت شهدای بوالحسن، سنگرهای عملیات والفجر ۴ زریوار، محوطه یادمانی عملیات والفجر ۴ مریوان و بیمارستان صحرایی ابوعمار آثاری هستند که در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی کشور ثبت شدند.

صابر وفایی افزود: همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس، جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی غیر منقول ویژه ثبت یادمان‌های دفاع مقدس روز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹ در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار و با ثبت این ۶ نقطه از استان کردستان موافقت شد.

وی یادآور شد: در این جلسه ۲۵ اثر و مکان مرتبط با میراث دفاع مقدس از هفت استان کشور با نظر شورای ملی ثبت آثار و کسب نظر مشورتی ستاد مرکزی راهیان نور کشور در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی ثبت شد.

پیشرفت ۹۷ درصدی  مجتمع  گردشگری سلامت در سنندج 

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: مجتمع  گردشگری سلامت واقع در شهر سنندج ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد،  این پروژه که تحت عنوان مجتمع گردشگری سلامت در حال اجراست ۱۰۰ میلیارد ریال برای ساخت آن سرمایه گذاری شده است.

حمید اسکندری اضافه کرد: از این میزان ۲۰ میلیارد ریال از تسهیلات بانکی و ۸۰ میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی است و به عنوان اولین مرکز گردشگری سلامت استان کردستان بزودی به بهره برداری می‌رسد.

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کردستان یادآور شد: در صورت آغاز به کار این مجتمع برای ۲۵ نفر به طور مستقیم ایجاد شغل خواهد شد.

 اجرای پروژه زیرساخت گردشگری روستای پالنگان تسریع می‌شود

اسکندری در رابطه با طرح احداث زیرساخت گردشگری پالنگان هم گفت: با برطرف شدن مشکلات پیش روی پروژه‌های زیرساخت گردشگری و محور گردشگری پالنگان، روند اجرایی این طرح‌ها تسریع پیدا می‌کند.

وی اظهار داشت: سال گذشته اجرای این طرح‌ها با مشکلاتی روبرو و باعث کُندی در اتمام عملیات اجرایی آنها شد که با تلاش و همکاری مجری طرح و اداره کل میراث فرهنگی کردستان این مشکلات مرتفع و کار ادامه پیدا کرد.

اسکندری با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی این طرح ها افزود: مطالعات و طراحی پروژه احداث زیرساخت محور گردشگری پالنگان با تخصیص هشت میلیارد ریال از اعتبارات عمرانی در سال ۹۷ توسط شرکت مهندسین مشاور آبادگران توسعه و ساخت میهن انجام شد.

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان تاکید کرد: قرارداد دیگری برای اجرای این مسیر با اعتبار ۶ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال با یک شرکت در سنندج منعقد شد که تاکنون ۳۵ درصد از آن اجرا شده است.

اسکندری با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه های در حال اجرا و همکاری بیش از پیش بخش خصوصی و دولتی یادآور شد: در راستای ادامه پروژه ساماندهی و اجرای زیرساخت گردشگری روستای پالنگان قرارداد دیگری با اعتبار هفت میلیارد و ۱۸۸ میلیون ریال با یک شرکت منعقد و اجرای این پروژه نیز آغاز شد

شناسه خبر : 23846

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =