خانه / فرهنگی / ۳٫۵درصد جمعیت قروه عضو کتابخانه هستند  

۳٫۵درصد جمعیت قروه عضو کتابخانه هستند  

مسئول نهاد کتابخانه‌های عمومی قروه گفت: در حال حاضر از ۱۳۶ هزار نفر جمعیت شهرستان قروه، تنها ۳٫۵ درصد عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.
 

جواد عباسی شنبه شب در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان که در فرمانداری برگزار شد، گفت: تعداد اعضای کتابخانه های عمومی در قروه ۴ هزار و ۸۵۰ نفر است که این میزان زیبنده این شهرستان نیست.
مسئول نهاد کتابخانه‌های عمومی قروه خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۴۰۴ این میزان باید به ۳۵ درصد جمعیت شهرستان برسد.
عباسی عنوان کرد: در حال حاضر پنج باب کتابخانه عمومی و یک باب مشارکتی در این شهرستان به مساحت ۷ هزار و ۷۳۵ مترمربع وجود دارد که با توجه به جمعیت ۱۳۶ هزار نفری این شهرستان، سرانه فضای مطالعه برای هر نفر ۵ صدم سانتی‌متر است.
وی افزود: ۵۸ هزار و ۵۹۱ جلد کتاب نیز در این کتابخانه‌ها، برای علاقه‌مندان به مطالعه وجود دارد که به تناسب جمعیت، هر۲ نفر از یک جلد کتاب بهره‌مند هستند.
این مسئول با اشاره به سند راهبردی افق ۱۴۰۴ گفت: بر اساس این سند، تا پایان چشم‌انداز مطرح شده، باید ۳۵ درصد جمعیت ایران عضو کتابخانه‌های عمومی باشند و به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر فضای مطالعه وجود داشته باشد.
به گفته عباسی، این رقم در حال حاضر ۸ متر برای هر۱۰۰ نفر است و برای هر ۲ نفر یک جلد کتاب وجود دارد که برمبنای این سند باید به ۴ جلد کتاب برای هر نفر ارتقا یابد.
مسئول نهاد کتابخانه‌های عمومی قروه ادامه داد: همچنین در راستای اجرایی شدن این سند، باید توجه به منابع غیر درسی در برنامه‌های آموزشی لحاظ شده و توجه به مطالعه مفید در امر اوقات فراغت ارتقا یابد.
وی خواستار همکاری و تعامل بیشتر ادارات برای دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده در افق این سند شد.
عباسی در ادامه با بیان اینکه طرح به‌روز رسانی کتاب‌های مورد نیاز مخاطبان و اعضای کتابخانه‌های عمومی با اجرای طرح کتاب من، اجرایی شده ابراز داشت: تعامل همه جانبه برای تحقق نهضت مطالع مفید الزامی است.
این مسئول افزود: نهضت مطالعه مفید حرکتی در راستای سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است که بر اساس آن ادارات آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، مراکز فرهنگی و کانون‌های تربیتی ملزم هستند تا با یاری نهاد کتابخانه‌های عمومی؛ فرهنگ مطالعه مفید، منابع مطالعاتی و فضای مطالعه به استانداردهای لازم برسد.
وی حمایت از کتابخانه‌های عمومی را در راستای توسعه فرهنگی ضروری توصیف کرد و افزود: کتابخانه‌های عمومی به عنوان نهادی غیردولتی نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مردم و مسئولان است.
مسئول نهاد کتابخانه‌های عمومی قروه عنوان کرد: حمایت از نهادی که با هدف ارتقای بصیرت و آگاهی عمومی مردم فعالیت می‎کند دارای اجر اخروی و باقیات و صالحات است.
عباسی بیان داشت: تلاش می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک انجمن خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان را تاسیس و خیرین را به سوی این نهاد فرهنگی دعوت کنیم.
این مسئول گفت: کتاب و کتابخوانی از ارکان مهم در توسعه فرهنگی جوامع است و جامعه‌ای که در آن فرهنگ مطالعه نهادینه شده باشد زودتر به توسعه فراگیر دست پیدا می‌کند.
وی در پایان تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با عنایت به نقش مهم خیرین در توسعه، بخش ویژه‌ای برای جلب خیرین به منظور حمایت از کتابخانه‌های عمومی ایجاد کرده است.

شناسه خبر : 5249

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 5 =