خانه / اجتماعی / ۴۸۰ مورد ایدز در استان کردستان شناسایی شده است

۴۸۰ مورد ایدز در استان کردستان شناسایی شده است

متاسفانه در استان کردستان بیش از ۴۸۰ نفر مبتلا به ویروس HIV یا همان ایدز شناسایی شده اند و این در حالی است که در هر ماه بین ۲ الی ۳ نفر نیز شناسایی شده و بر این امار افزوده می گردد

مریوان – خبرگزاری کردپرس : معاون بهداشتی درمانگاه علوم پزشکی استان کردستان گفت : متاسفانه در استان کردستان بیش از ۴۸۰ نفر مبتلا به ویروس HIV یا همان ایدز شناسایی شده اند و این در حالی است که در هر ماه بین ۲ الی ۳ نفر نیز شناسایی شده و بر این امار افزوده می گردد.
 فرزام بیدارپور در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت : بر طبق بررسی های صورت گرفته بیشترین دلیل افزایش آمار مبتلایان به ایدز از رفتارهای پرخطر بوده و کمترین آمار ان را نیز از طرق مختلفی همچون تزریق شناسایی شده است.
وی ترویج رفتارهاتی پرخطر را ماییه نگرانی عنوان کرده و اظهار داشت : ایدز از تماس جنسی و یا از طریق خون وارد بدن انسان می شود و متاسفانه به دلایلی رفتارهای پر خطری همچون تماس جنسی در برخی از افراد زیاد شده است که باعث ترویج این ویروس در جامعه می گردد.
وی همچنین آمار مبتلایان به ایدز استان کردستان را نسبت به دیگر استانهای کشور در وضعیت سفید دانسته و بیان کرد : رشد ویروس ایدز در بین مردم استان کردستان بسیار کندتر از سایر استانهای کشور است اما این دلیلی بر بی توجه شدن به ان نیست و باید برای شناخت مردم از این بیماری کلاسهای آموزشی گذاشته و مردم را برای داشتن روابط سالم تشویق نمود.
وی ایجاد آموزش های خاص به خانواده ها را در زمینه ایدز الزامی عنوان کرده و افزود : برای پیشگیری از ترویج این ویروس در بین افراد سالم جامعه باید از هم اکنون به فکر بود چراکه فردا بسیار دیر خواهد شد.
بیدارپور با اعلام روند نگران کننده روبه رشد سرطان در استان کردستان بیان کرد : در طول سال ۹۲ بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر مبتلا به انواع سرطان شناخته شده و به صراحت می توان گفت که بیش از ۱۴درصد مرگ و میرهای استان کردستان ناشی از بیماری سرطان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان ادامه داد : آلودگی های هوا، تغیر الگوی در خوراک و تغذیه و میزان کم تحرک در افرد بیشترین عامل محرکی برای ایجاد سرطان در افراد است.
دکتر فرزام بیدارپور بیان کرد : بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و سوانح رانندگی بیشترین دلایل مرگ و میر در استان کردستان است که متاسفانه به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات و همچنین عدم زیرساخت های راه و جاده ها بیشترین مرگ و میر استان ناشی از سوانح رانندگی است.
 
کد مطلب: ۷۰۷۳۱  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۶  |  ساعت: ۹ : ۱۸

شناسه خبر : 8379

این خبر رو هم ببینید

سقز، شهر هزار صحنه/ ابراهیم محمدحسینی*

نام سقز، زبانزد عام و خاص است؛ این شهرت به دلایل مختلفی است که صاحب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =