خانه / اجتماعی / ۷۲ درصد جمعیت کشور در شهر زندگی می کنند / روند مهاجرت روستاییان کنترل شود !

۷۲ درصد جمعیت کشور در شهر زندگی می کنند / روند مهاجرت روستاییان کنترل شود !

رئیس شورای عالی استانها گفت : در حال حاضر، ۷۲ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می کنند که این آمار مناسب نیست و نشان می دهد جمعیت روستایی ، رو به کاهش است .

به گزارش خبرنگار ما ، مهدی چمران صبح پنجشنبه در سومین اجلاس سراسری روسای شورای استانهای کشور در ارومیه با تاکید بر اینکه باید روند مهاجرت از روستا به شهر کنترل شود اظهارداشت: نباید با بیکاری و عدم اشتغال روستاییان، زمینه برای مهاجرت روستانشینان به شهرها ایجاد شود.
وی با بیان اینکه باید زمینه ای فراهم کنیم تا مهاجرت از روستاها به عنوان مکان های تولید به شهرها در کشور حذف شود عنوان کرد: مسیر آبادانی شهرها از روستاها می گذرد و اگر روستاها آباد نشوند، شهرها نیز آباد نمی شوند.
چمران با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی، اساس و پایه پیشرفت کشور هستند که این تولیدات نیز نتیجه تلاش روستاییان هستند عنوان کرد: روش آبادانی شهرها این است که روستاها آباد شوند و اگرچه پیشانی کشور که شهرها هستند، نباید از روستاها غافل شویم.
رئیس شورای عالی استان‌های کشور توجه حاضران را به ضرورت توسعه و آبادانی روستا‌ها معطوف کرد، ادامه داد: آبادانی فقط به معنای توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد اشتراکات آب، برق و احداث مدرسه نیست، بلکه برای اشتغالزایی باید اهتمام شود.
چمران لازمه کاهش مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها به مراکز استان‌ها را اشتغالزایی در مناطق مختلف دانست و ادامه داد: سازندگی و عمران مناطق روستایی نباید به فراموشی سپرده شود.
وی در ادامه با تاکید بر توسعه فرهنگی در کشور اضافه کرد: فرهنگ ازدواج آسان، دوری از چشم و هم چشمی، زندگی ساده توام با تقوا باید در کشور فراهم شود.
رئیس شورای عالی استانها اظهار داشت: نباید مشکلات ازدواج های پرهزینه، گرانی مسکن و نبود اشتغال، جوانان را از تشکیل زندگی بازدارد که این امر نتایج نامناسبی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینکه لایحه بودجه قبل از تصویب در مجلس شورای اسلامی باید در شورای عالی استان ارائه شود، ادامه داد: این نهاد طبق قانون حق بررسی و اظهار‌نظر در این لایحه را دارد.
چمران ضمن ابراز تاسف از اینکه قانون مورد اشاره تاکنون به شکل رضایت‌ بخشی اجرا نشده است، بیان داشت: در سال‌های اخیر برای نهادینه‌سازی این تفکر و ضرورت آن اقداماتی صورت گرفته است.
وی گفت: از رئیس جمهور دولت یازدهم درخواست شده است که لایحه بودجه زودتر و در زمان مناسب آماده شود، تا اینکه مجال بررسی این موضوع در شورای عالی استان‌ها فراهم شود.

شناسه خبر : 8437

این خبر رو هم ببینید

دیدار فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با دبیرکل مجمع تقریب

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در این دیدار که در محل مجمع جهانی تقریب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 15 =