خانه / اجتماعی / ۹۹ درصد کالاهای سلامت محور دستفروشان تقلبی است/ بیش از ۵۰ درصد عطاری های کردستان فاقد مجوز هستند

۹۹ درصد کالاهای سلامت محور دستفروشان تقلبی است/ بیش از ۵۰ درصد عطاری های کردستان فاقد مجوز هستند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با توجه به اینکه حدود ۹۹ درصد اجناس و کالاهای سلامت محور که توسط دستفروشان عرضه می‌شود، تقلبی و غیر استاندارد است باید این افراد از سطح شهر جمع‌آوری و اجازه فعالیت به آنها داده نشود.


به گزارش خبرگزاری کُردپرس، بابک قطبی در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت محور استان کردستان اظهار داشت: نظارت و کنترل  پخش محصولات آرایشی و بهداشتی  باید هرهفته  دو بار انجام شود و هنگام بازرسی و برخورد با دستفروشان این محصولات قاچاق و تقلبی سه بار اول به وی اخطار داده شود و در صورت استمرار فعالیت، بار چهارم کالاهای آنان جمع‌آوری شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد عطاری‌ها فاقد مجوز بوده و باید سازمان صمت نسبت به ساماندهی آنها اقدام کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اعلام شماره سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ به منظور تایید اصالت کالا، اضافه کرد: شهروندان می توانند برای تایید اصالت کالا، کد درج شده بر روی برچسب را به این شماره پیامک کرده و از تقلبی یا اصلی بودن آن اطمینان حاصل کنند.

قطبی در ادامه با بیان اینکه تعداد بازرسی های روتین در ۶ ماه اول سال  ۴۳ هزار و ۴۳۸ مورد بوده است، گفت: بازرسی از مراکز عرضه و پخش مواد آرایشی و بهداشتی ۴۸۰ مورد ، مراکز عرضه و پخش مواد غذایی  ۴۷ هزار و ۶۱۴ مورد، بازرسی از دارو خانه ها یک هزار و ۴۲۱ مورد، بازرسی از مراکز درمانی  و عرضه و پخش تجهیزات و ملزومات پزشکی  ۵۰ مورد، بازرسی از عطاری ها و مراکز فروش مکمل  ۲۷۴ مورد بوده است.

وی همچنین تعداد بازرسی های گشت مشترک را در ۶ ماه اول سال  یک هزار و ۵۰۰ مورد عنوان کرد و افزود: بازرسی از داروخانه ها ومراکز پخش ۱۴ مورد، بازرسی از مراکز عرضه و پخش محصولات آرایشی و بهداشتی  ۴۲۴ مورد، بازرسی از سالن های آرایش بانوان ۶۸۹ مورد، بازرسی از مراکز عرضه و پخش مواد غذایی ۱۲۸ مورد، بازرسی از عطاری ها ۶۵ مورد، بازرسی از باشگاه های ورزشی ۱۷۶ مورد و بازرسی از تجهیزات پزشکی ۴ مورد بوده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان  با اشاره به اینکه ۷۸ پرونده به تعزیرات حکومتی معرفی شده است، ادامه  داد: تعداد مکمل های توقیف شده و منهدم شده  ۶۷ مورد، تعداد دارو های غیر مجاز و قاچاق ۱۲ قلم، تعداد مواد غذایی توقیف شده ۴۵۱ مورد و تعداد مواد آرایشی بهداشتی توقیف شده  یک هزار و ۴۱۱ مورد بوده است.

 به دستفروشان محصولات بهداشتی، اخطاری و ارشادی تذکر داده شود

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان  نیز در ادامه این کارگروه با اشاره به اینکه موضوع اصلی کارگروه افرادی هستند که وسایل آرایشی و بهداشتی و مواد پروتیئنی غیرمجاز در سطح شهرعرضه می کنند، گفت: با دستفروشان وسایل آرایشی و بهداشتی تاناکورا تا زمانی که جایگزینی مناسب برای آن ها در نظر گرفته نشود نمی توان برخورد قهری کرد.

علی خدا ویسی با تاکید بر اینکه با دستفروشانی که محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی عرضه می کنند برخورد ارشادی و اخطاری صورت گیرد، افزود: شهروندان در صورت اطلاع از ضررهای استفاده از اجناس، همکاری خوبی در برخورد و جمع‌آوری دستفروشان محصولات آرایشی بهداشتی قاچاق تقلبی با ما خواهند داشت.

 مشخص نبودن متولی جمع آوری دستفروشان یک معضل است

سیروان بهرامی کارشناس مسئول دبیرخانه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان نیز در ادامه این کارگروه با بیان اینکه دستفروشان سطح عرضه در یک ساعت مشخص و شلوغ شهر بساط می کنند، اضافه کرد: مشخص نبودن متولی جمع آوری دستفروشان معضل اصلی در تمامی گشت های مشترک  است.

شناسه خبر : 23319

این خبر رو هم ببینید

نقش موثر مدیریت بهره برداری منابع اجتماعی در مقابله با تحریم‌ها

البته تحریم ها ناشی از دسیسه های دشمنان است اما وظیفه دستگاه های اجرایی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 8 =