اخبار سیاسی

المانیتور:
ترکیه از سیاست روسیه در قبال کردها نگران است


سرویس جهان- به نوشته المانیتور، ترکیه از تاکید روسیه بر حفظ یکپارچگی خاک عراق خوشحال است اما از موضع متفاوت این کشوردرباره حقوق کردها در عراق و همکاری این کشور با کردهای سوریه نگران است هرچند فعلا سکوت را انتخاب کرده است.
سایت المانیتور در گزارشی نوشت ترکیه از سیاست های روسیه در قبال کردها در عراق و سوریه نگران است. مسکو بعد از برگزاری رفراندوم بحث برانگیز در اقلیم کردستان تعهد خود را به عراق یکپارچه و متحد اعلام کرد اما در بخش دوم اعلام موضع روسیه از طریق بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده که مسکو به آمال کردها احترام می گذارد و این چیزی است که ترکیه نمی خواهد بشنود.
به نوشته المانیتور، مسئله مهم از نظر آنکارا این است که روسیه علیرغم تاکید بر حفظ یکپارچگی عراق با آمال و رویاهای سیاسی کردها مخالفت نمی کند. هر نوع از خودگردانی، فدرالیسم وکنفدرالیسم که به کردها در عراق و سوریه داده شود تهدیدی برای ترکیه محسوب می شود زیرا از تاثیر آن بر کردهای این کشور نگران است.
در ادامه گزارش المانیتور آمده است: ترکیه همچنین از سرمایه گذاری 3.5 میلیارد دلاری شرکت های روسی در اقلیم کردستان و تلاش برای دسترسی به 60 درصد منابع نفت و گاز و خط لوله نفت اقلیم کردستان نگران است.
اونال چویکاز از سفرای پیشین ترکیه به المانیتور گفته است اقدامات روسیه منافع ترکیه را در شمال عراق تحت تاثیر قرار داده است اما ضعف آنکارا در این است که رویکرد طولانی مدت برای منطقه ندارد.
وی همچنین بازپس گیری کرکوک را از سوی بغداد به نفع کردهای این کشور می داند زیرا روسیه و دیگران به بغداد خواهند گفت که آنچه را که می خواسته به دست آورده است بنابر این باید کردها را در اقلیم کردستان به حال خود بگذارد.
از سوی دیگر ترکیه می داند کردهای سوریه در حال حاضر حمایت آمریکا را دارند و سیاست های روسیه در قبال کردهای عراق می تواند تسری پیدا کرده و بر آنها نیز تاثیر بگذارد.
ترکیه از این نگران است که روسیه قبلا در تهیه طرحی برای سوریه دست داشته که امکان گنجاندن سیستم فدرالی در آن در آینده ای نه چندان دور وجود دارد و کردهای سوریه نیز از آن منتفع خواهند شد. این چیزی است که ترکیه نمی خواهد در مرزهای جنوبی خود شاهد آن باشد.
سمیح ایدیز نویسنده بر این باور است با وجود نارضایتی ترکیه از سیاست های روسیه در قبال کردها، آنکارا سکوت را برگزیده است زیرا تنش کنونی ترکیه با غرب وابستگی آن را به روسیه افزایش داده است.
کد خبرنگار: 40101

تعداد بازدید : 97

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :