اخبار اجتماعی

مدیریت شهری سنندج قربانی سیاسی‌کاری و اهمال‌کاری منفعت‌طلبان!


برگزاری  مراسم  " هه‌لپه‌رکی " کنار برج میلاد یا عکس گرفتن کنار اعضای شورای تهران و یا آماده باش برای حضور در مراسم فاتحه‌خوانی و ترحیم در مساجد سطح شهر به اندازه تلاش برای پرداخت حقوق معوقه کارگران شهردای، برای شورای شهر سنندج ثواب ندارد!
به گزارش کُردتودی، متاسفانه این روزها شهرداری سنندج با بحران مالی بسیار نگران کننده‌ای روبروست، از پرداخت نشدن حقوق کارگران شهرداری مرکز استان فرهنگی کردستان چند ماه گذشته که می‌تواند مزیدی بر این نگرانی  باشد  اما چرا باید شاهد چنین تراژدی مالی و معیشتی برای نیروهای شهرداری باشیم؟
 
اگر دفترچه خاطراتمان را مروری کنیم نیمه دوم سال نود و چهار نیز چنین حالتی بر شهرداری سنندج حاکم بود زمانی که شورای شهر شهردار وقت مهندس شادمان را عزل نمودند اما از یادها نرفته است زمانی در نیمه دوم اسفند نود و چهار دکتر فخری، کلید طلایی شهرداری سنندج را تحویل گرفت در آن دوران نیز بحران مالی بسیار شدیدتر از امروز شهرداری سنندج را تهدید می کرد اما او با تجارب خویش توانست این بحران را در آن برهه بسیار خوب  مدیریت کند و در کمتر از پانزده روز تمامی حقوق معوقه و عیدی و پاداش بیش از دو هزار نفر را پرداخت نماید، شاید پس از سالها بهترین شب عید برای کارکنان شهرداری همان شب عید سال نود و پنج بود زیرا سفره هیچ نیروی شهرداری‌ای در آن زمان خالی نبود، از آن هنگام تا شهریور نود و شش  هیچکدام از نیروهای شهرداری دغدغه پرداخت حقوق را نداشتند متاسفانه هنگامی که به گفته رئیس شورای شهر سنندج، شورای جدید پروژه " تغییر" را در شهرداری سنندج با عدم انتخاب مجدد دکتر فخری  استارت زدند، همین دیدگاه کاملا با رنگ و لعاب سیاسی شورائیان سفره بیش از دو هزار نفر از کارکنان شهرداری سنندج را در معرض آسیب جدی قرار داد.
 
متاسفانه عده‌ای از شوراهای جدید با نگاه کاملا سیاسی  "بومی "  و " غیربومی "  به ساختار مدیریت شهری شدیدترین آسیب را وارد نمودند بدون تردید همه مردم بر این امر آگاهند که شهر سنندج از منظر مدیریت شهری  این روزها به  " کما " فرورفته است. باید این اطمینان خاطر را به آن دسته از شورائیانی که با پروژه تغییر شهردارسنندج معیشت کارکنان شهرداری را تهدید کردند داده شود که حافظه تاریخی مردم شریف و متدین سنندج این اتفاق سیاسی و مهندسی شده را هیچوقت فراموش نخواهند کرد و جواب آنان را در سالهای آتی و در پای صندوقهای رای خواهند داد.
 
به هرصورت شورای شهر با تغییر شهردار قبلی نسبت به انتخاب شهردار جدید اقدام نمودند اما پس از دو ماه هنوز وضعیت مدیریت شهری سنندج در هاله‌ای از ابهام وجود دارد چرا باید مردم و بیش از دو هزار نفر از کارکنان شهرداری این روزها تازیانه حب و بغض سیاسی عده‌ای را بخورند؟ آیا اتنخاب کنندگان شهردار منتخب تا پایان عمر شورای پنجم نسبت به شهردار منتخب خویش وفادار خواهند ماند؟ یا اینکه همان تعداد از شوراها که در برهه‌ای اصرار بر انتخاب مهندس صیدی را داشتند، آیا روزی هم خودشان پیشقدم در عزلشان نخواهند شد؟ زیرا که مردم این تجربه را از شورای شهر قبلی به یادگار دارند که روزی با دعوتنامه افراد را به عرصه مدیریت شهری می‌آوردند، آنگاه پس از گذشت زمان شاهنامه هیجده صفحه‌ای برایشان تنظیم می‌کردند!  هر چند که امروز از آن همه شاهنامه ( البته نه سوال بلکه بهانه ای برای عزل!) گویا کلمه‌ای هم برای یادآوری به نسلهای آینده برجای نمانده است.
 
اما طرح چند سوال از اعضای شورای شهر در این برهه خالی از لطف نیست. آیا پس از تایید حکم مهندس صیدی همین یاران و ارسال کنندگان کارت دعوت برایش  در  شورای شهر اجازه فعالیت و تلاش را در دوران مدیریتی  به ایشان خواهند داد؟  یا اینکه امروزه برایشان فصل انتقام فرار رسیده و در دستان هر کدام لیستی از محبوبین و مغضوبین پرسنل شهرداری وجود دارد که حتی پس از حضور ایشان به نحوی در چینش پیش خدمتهای شهرداری هم دخالت خواهند کرد؟!
 
آیا همین دوستان مهندس صیدی دست ایشان را پس از حضورشان در نوع چیدمان ساختار نیروی انسانی بر اساس تجربه و شایسته سالاری  باز خواهند گذاشت یا اینکه مدیریتهای شهرداری را همچون گوشت قربانی در بین خود تقسیم خواهند کرد؟!
 
  آیا باز هم تراژدی تزریق نیروی انسانی ناکارآمد و سفارشی شوراها  به شهرداری سنندج مانند گذشته‌ها  در دوره جدید مدیریت شهری نیز  تکرار خواهد شد؟! 
 
اما شورای دور پنجم باید بدانند که  قطعا این دوره بسیار متفاوت با دوره‌های قبلی خواهد بود زیرا مردم و فضای مجازی اینبار نمایندگان خود را در شورا در تمامی ابعاد رصد خواهند کرد به هر صورت به منتخبان مردم در شورا این توصیه را داریم برای یکبار هم که شده بدون حضور لنز دوربین عکاسان و یا برگزاری  مراسم  " هه‌لپه‌رکی " کنار برج میلاد  یا عکس گرفتن کنار اعضای شورای تهران که بیگمان چنین نمایشهای تبلیغاتی کوچکترین تاثیری بر مدیریت نوین شهری سنندج را نداشته و ندارد یا انتشار عکس در کانالهای شخصی که این جنس تبلیغات چندش آور هم  ذره‌ای از دردها و مشکلات  مردم و یا اینکه در پرداخت حقوق معوق نیروهای شهرداری نخواهد کاست، اینبار بدور از هر دوربین و شانتاژ خبری به خود زحمت بدهید و در وزارت کشور حضور یابید و این مشکلات و بحران موجود را در آنجا رایزنی کنید و مقداری از مرکز اعتبار بگیرید باور کنید ثواب این بیشتر از آماده باش برای حضور در مراسم فاتحه‌خوانی و ترحیم در مساجد سطح شهر است !
 
نویسنده: هدایت کردستانی
 
انتهای پیام/sh.s

تعداد بازدید : 25

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :