اخبار فرهنگی

اتحادیه‌ علمای دینی اقلیم کردستان عراق:

باید اسلام مرجع اصلی قانون گذاری در اقلیم کردستان باشد


اتحادیه‌ علمای دینی اقلیم کردستان در واکنش به‌ منازعات در گرفته‌ در اقلیم بر سر مرجع بودن یا نبودن دین اسلام در بازنگری و تدوین قانون اساسی اقلیم با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد که‌ باید اسلام مرجع اصلی قانون گزاری در اقلیم باشد

به‌گزارش خبرگزاری کردپرس: پس از اینکه‌ اخباری مبنی بر اینکه‌ کمیته 21 نفره بازنگری و تدوین قانون اساسی اقلیم کردستان بر سر مرجع بودن و یا نبودن دین اسلام در بازنگری و تدوین این قانون، دچار اختلاف نظر شده منتشر شد، اتحادیه‌ علمای دینی اقلیم کردستان عراق نسبت به‌ این اختلافات واکنش نشان داد.

این اتحادیه‌ با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به‌ 5 حزب اصلی اقلیم کردستان  اعلام کرد که‌ با توجه‌ به‌ نقش این احزاب در کمیته‌ بازنگری قانون اساسی اقلیم کردستان لازم است، این احزاب و نمایندگان آنان در کمیته‌ در نظر داشته‌ باشند که‌ قانون اساسی باید معرف هویت دینی  و خواست مردم اقلیم کردستان باشد و با توجه‌ به‌ اینکه‌ اکثریت مردم اقلیم مسلمان هستند، باید دین اسلام مرجع اصلی در بازنگری و تدوین قانون اساسی باشد و از تصویب قوانینی که‌ با آموزه‌ ها و قوانین اصلی و تغییرناپذیر  اسلام منافات دارند، جلوگیری شود.

در این اطلاعیه‌ اشاره‌ شده‌ که‌ قانون اساسی اقلیم در عین حال باید حقوق و آزادی های دیگر ادیان و طیف های اقلیم کردستان را در نظر گرفته‌ و به‌ آن ها نیز احترام بگذارد.

اتحادیه‌ علمای دینی اقلیم همچین تاکید می کند که‌ باید قانون اساسی اقلیم به‌ نحوی تدوین شود که‌ از بروز و پیدایش هرگونه‌ تفکر و اعمال تندروی و افراط گرایی تحت عنوان هر دین و مذهبی اعم از اسلام، مسیحی و یا ایزدی، جلوگیری کند.

همچنین اشاره‌ شده‌ که‌ در قانون اساسی تمامی کشورهای مسلمان جایگاه ویژه‌ دین اسلام در نظر گرفته‌ شده‌ و در قانون اساسی اقلیم نیز به‌ هیچ عنوان نباید جایگاه دین اسلام تضعیف شود.

این در حالی است که‌ کامران نشأت عضو کمیته 21 نفره‌ به پایگاه خبری کُردی زبان خندان گفت که بخشی از اعضای کمیته تاکید می کنند که باید دین اسلام مرجع اصلی قانون اساسی باشد و در کنار آن از منابع دیگر نیز استفاده شود، به‌ شرطی که‌  نباید هیچ یک از قوانین آن با آموزه های اسلامی در تناقض باشد، اما برخی دیگر از اعضا درخواست می کنند که فقط برخی قوانین بنیادین و تغییرناپذیر اسلامی در قانون اساسی اقلیم لحاظ شده و مرجع قرار گیرد و در تدوین قانون به اصول حقوق بشر نیز توجه شود.

لازم به‌ ذکر است؛ کمیته 21 نفره بازنگری و تدوین قانون اساسی اقلیم با مصوبه پارلمان کردستان عراق تشکیل شده و تاکنون بخشی از کارهای خود را در این زمینه‌ به اتمام رسانده است.

 

کد مطلب: 87406  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۱۶  |  ساعت: ۱۰ : ۳۱


تعداد بازدید : 264

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :