اخبار دینی

وحدت شیعه و سنی نقشه بیگانگان را ناکام می‌گذارد


استاد دانشگاه الازهر ضمن تاکید بر ضرورت عمل به دعوت شیخ الازهر برای وحدت بین اهل تسنن و شیعه گفت: تحقق چنین امری نقشه بیگانگان را برای تفرقه افکنی در جهان اسلام ناکام خواهد گذاشت

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۶

به گزارش خبرگزاري تقريب (تنا) «اشرف فهمی» استاد دانشگاه الازهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اهره، درخواست «احمد الطیب» شیخ الازهر برای وحدت امت اسلامی و رفع شکاف بین اهل تسنن و شیعیان را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: همه طرف‌های اهل تسنن و شیعه باید به مسئولیت خود در قبال امت اسلامی عمل کرده و اختلافات خود را کنار گذارند.

 

وی افزود: تحقق وحدت در امت اسلامی موجب پیروزی و ثبات جهان اسلام و شکست همه نقشه‌های بیگانگانی خواهد شد که به دنبال شعله‌ور کردن آتش فتنه بین طوائف مسلمان در سراسر جهان است.

 

وی گفت: مخالفت شیخ الازهر با رافضی خواندن شیعیان گامی مثبت در مسیر اتحاد جهان اسلام است و همه طرف‌های اهل تسنن باید به سخنان شیخ الازهر متعهد باشند و تا زمانی که این نهاد به نفع همه مسلمانان است، نباید با آن مخالفت کنیم.

 

استاد دانشگاه الازهر درباره راه‌های نزدیکی اهل تسنن و شیعیان گفت: اهل تسنن و شیعیان بر سر اصول اتفاق نظر دارند بنابر این باید اختلافات را کنار بگذارند و هر کدام از طرف‌ها احترام خود را به یکدیگر اعلام کنند و همدیگر را تحت هیچ شرایطی تحریک نکنند و دیدارهایی بین رهبران دوطرف برای نزدیک کردن دیدگاههایشان تحت نظارت شیخ الازهر برگزار شود.

 

احمد الطیب درنطق رمضانی خود که از تلویزیون مصر پخش شد، با بيان اینکه سب صحابه صحیح نیست و باید متوقف شود، گفت: گروهی از متعصبان اهل سنت را نیز می‌بینیم که با سخنان منفی مانند تکفیر شیعه و رافضی خواندن آنها چه بسا باعث ناراحتی آنها و ایجاد تنش در بین آنها شوند که این موضوع شایسته نیست لذا باید علمای دو گروه در امت اسلامی با هم دیدار داشته باشند تا شکاف‌ها از بین برود.

 

وی با تاکید بر اینکه هدف ما جستجوی وحدت امت اسلامی است نه تفرقه آن، تصریح کرد: الازهر هیچگاه به دنبال تفرقه افکنی بین مسلمانان نبوده است.

 

شیخ الازهر در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید باب سب صحابه بسته شود، یادآور شد: در صورتی که این باب همچنان باز باشد، هیچ گونه تفاهمی بین سنی و شیعه رخ نخواهد داد.


تعداد بازدید : 484

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :