اخبار فرهنگی

یاد گنجینه موسیقی فولکلور کُردی در بوکان گرامی داشته شد


آژانس خبری-تحلیلی کُرد نور؛ یاد علی گلبانی مشهور به «ماموستا علی کردار»یکی از گنجینه های موسیقی فولکلور کردی در سیزدهمین سالگرد در گذشت وی گرامی داشته شد.
به گزارش کُرد نور به نقل از کُردپرس، عصر روز چهارشنبه (14مردادماه) با حضور مسئولان و صاحب نظران موسیقی کردی در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی شهر بوکان واقع در پارک ملت شهر بوکان یاد «ماموستا علی کردار» گرامی داشته شد.
در ابتدای این مراسم »محمد (آوات) دکاندار» مسئول کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بوکان ضمن تشریح عملکرد این کمسیون و شورای شهر در عرصه فرهنگ و هنر از برگزاری همایش سردار عزیزخان مکری در بوکان خبر داد و افزود: که این همایش در روزهای 25 و 26 شهریورماه برگزار می شود .
بعد از سخنرانی دکاندار، بخش اول این مراسم با عنوان موضوع « ادبیات عامیانه، ویژگیهای بیت خوانی» آغاز شد که در این بخش احمد بحری، عزیز ولیانی، دکتر حسن میکائیلی و قادر آزمند سخنرانی می کنند.
در بخش دوم این مراسم، منصور بهرام بیگی» و «شورش محمودی» به بررسی جایگاه علی کردار در موسیقی فولکلوریک کردی می پردازند.
اجرای تعدادی از آثار علی کردار از سوی هنرمندان بوکانی بخش پایانی این مراسم بود که با حضور گسترده علاقمندان به موسیقی فولکلور کردی برگزار شد.
مراسم گرامیداشت یاد «ماموستا علی کردار» در سیزدهمین سالگرد در گذشت وی به همت شورای اسلامی شهربوکان و شهرداری این شهر و همکاری کمیسیون فرهنگی این شورا برگزار شد.
علی گلبانی مشهور با «علی کردار» گنجینه ای از موسیقی فولکلور کردی است که در بخشهای مختلف این موسیقی چون بیت، حیران، لاوک و مقام دستی توانا داشته است و در سالهای قبل از انقلاب با دعوت "سواره ایلخانیزاده" در رادیو تهران نیز برنامه هایی را اجرا کرده است، وی در 11مرداد سال 81 فوت کرد و در روستای باغچه به خاک سپرده شد.

تعداد بازدید : 506

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :