اخبار ورزشی

کوهنورد کردستانی قله «پدر کوه یخ جهان» را فتح کرد


سنندج-کوهنورد کردستانی اهل شهر دیواندره توانست به قله 7546 متری موستاق آتا معروف به قله «پدر کوه یخ جهان» در کشور چین صعود کند
به گزارش خبرگزاری کردپرس سعید مجیدی کوهنورد دیواندره ای توانست با موفقیت به قله 7546 متری موستاق آتا چین معروف به «پدر کوه یخ جهان» صعود کند.
موستاق آتا که به معنای پدرکوه یخ(MUSTAGH ATA) است با 7546 متر ارتفاع در رشته کوه کونلون در صحرای تاکلا ماکان چین قرار دارد. این رشته کوه در استان سینجان جمهوری خلق چین است.
قله موستاق آتا یک کوه منفرد است و یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های قابل اسکی در جهان است.
نخستین تلاش برای رسیدن به قله موستاق آتا از سوی کاشف و جغرافیدان سوئدی در سال 1894 صورت گرفت. بعد از آن تلاش‌های دیگری برای صعود به این قله توسط کوهنوردان دیگر کشورها صورت گرفت و اولین صعود به این قله در سال 1956 توسط یک گروه بزرگ از کوهنوردان چینی و روسی بود، از طریق خط‌الراس غرب که در حال حاضر مسیر استاندارد صعود به این قله است و صعودهای بسیاری از همین مسیر استاندارد انجام شد.
در سال‌های بعد تیم‌های مختلفی از دنیا برای صعود به این قله به منطقه رفته و آن را صعود کرده‌اند که از ایران نیز در سال‌های گذشته تیم‌ها و کوهنوردان مختلفی به این قله صعود کرده‌اند که تعدادی از آنان کردستانی بوده اند که می شود به بیان فاضلی کوهنوردی از دیار کردستان اشاره کرد و این بانوی مهابادی 28 ساله با فتح قله مستاق آتا در چین رکورد دیگری برای ایران و کردستان ثبت کرد.

تعداد بازدید : 560

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :