اخبار سیاسی

درگيري در کردستان عراق يک کشته بر جاي گذاشت


مقامات منطقه کردستان عراق روز جمعه اعلام کردند اعتراضات خشونت آمیز در این منطقه یک کشته بر جای گذاشت.
همچنین بر اساس اعلام این مقامات، در جریان این اعتراضات خشونت آمیز که در شهر «قلعه دیزه Qaladize » رخ داد پنج نفر زخمی شدند. اعتراضات در این منطقه از یک هفته پیش آغاز شد و ثبات و آرامش اوضاع را در منطقه کردستان عراق تهدید می کند. این در حالی است که ساکنان این منطقه با اعضای گروه تروریستی صهیونیستی داعش درگیر هستند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از اربیل، بر اساس گزارش های منتشر شده، مهمترین عامل تشدید ناخرسندی معترضان، بحران اقتصادی در این منطقه شمرده می شود که باعث شده است دولت منطقه ای کردستان نتواند حقوق کارمندان خود را پرداخت کند.
این دو مقام ارشد در این باره اعلام کردند تظاهرات اعتراض آمیز روز جمعه پس از آن به خشونت کشیده شد که معترضان به سمت ستاد «حزب دموکرات کردستان» در «قلعه دیزه» حمله ور شدند.
محمد امین اعضای شورای استانی «سلیمانیه» و عضو حزب مخالف «گوران» در این باره گفت: «شلیک گلوله به سمت معترضان از (دفتر) حزب دموکرات کردستان صورت گرفت. اعتراضات در حال ادامه است و به سمت و سویی خطرناک پیش می رود.»
این در حالی است که «حمید قلعه دیزه ای» از اعضای حزب دموکرات کردستان شلیک گلوله به سمت معترضان را تکذیب و اعلام کرد آن دسته از معترضان که اقدام به پرتاب سنگ می کردند، مسئول کشته شدن این فرد هستند.
وی در این باره گفت: «ما به شیوه ای بسیار مسئولانه اقدام کردیم. افرادی در پشت معترضان هستند که آنها را تحریک می کنند. شمار نیروهای پلیس برای حفاظت از ما و کنترل اوضاع، کافی نیست.»
بحران اقتصادی در منطقه کردستان اوایل سال 2014 و پس از آن رخ داد که بغداد بودجه این منطقه را قطع کرد. جنگ با ستیزه جویان داعش و کاهش بهای نفت نیز این اوضاع را وخیمتر کرده است، به گونه ای که این منطقه در آستانه ورشکستگی قرار دارد.

تعداد بازدید : 545

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :