اخبار سیاسی

دمیرتاش در محل انفجار مرگبار آنکارا یک میتینگ حزبی برگزار کرد


دمیرتاش و نمایندگان HDP با حضور در محل انفجار آنکارا یک میتینگ کوچک حزبی برگزار کردند و با دیکتاتور خواندن اردوغان متعهد شدند که در انتخابات پیش رو به دوران زمام داری وی پایان دهند.
به گزارش کردپرس به نقل از دیلی صباح، تنها چند ساعت پس از مرگبار ترین حملۀ تروریستی تاریخ ترکیه، که به کشته شدن حداقل 95 تن و مجروح شدن حدود 150 تن انجامید، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، در حالی که مستقیماً حکومت ترکیه و رئیس جمهور رجب طیب اردوغان را مرتکبین این حمله معرفی می کرد، در محل انفجار حاضر شد تا با برگزاری یک میتینگ کوچک برای HDP از این وضعیت سود ببرد. وی در این میتینگ وعده داد که در انتخابات پیش رو در 1 نوامبر اردوغان را از مسند حکومت به زیر خواهد کشید.
دمیرتاش و نمایندگان HDP، در حالی که متهم شدند به این که در شرایط پس از انفجار خونین آنکارا که کل کشور را دچار شوک کرده در پی جلب آرای مردم هستند، قول دادند که اردوغان را از قدرت برکنار خواهند کرد و وی را دیکتاتور خواندند. در مراسم بزرگ داشت کسانی که در این حملۀ تروریستی جان خود را از دست دادند، دمیرتاش دربارۀ انتخابات پیش رو سخن گفت و عنوان کرد: «ما با نفرت و برای انتقام عمل نمی کنیم اما این را در نظر خواهیم گرفت. 1 نوامبر گام نخست است. نقطۀ پایان سقوط شما 1 نوامبر خواهد بود». دمیرتاش مجدداً اردوغان را دیکتاتور خواند.
دمیرتاش و فیگن یوکسکداغ، رؤسای مشترک HDP، همراه با سری ثریا اوندر نمایندۀ آنکارا از HDP، نه تنها به خاطر موضع فرصت طلبانۀ آنها، بلکه برای لبخندی که بر لب داشتند نیز مورد انتقاد های شدیدی قرار گرفتند.
انفجار 5 ژوئن در دیاربکر به سود چه کسی بود؟
انفجار اخیر به خاطر شباهت آن با انفجار در میتینگ HDP در دیاربکر تنها دو روز پیش از انتخابات 7 ژوئن، باعث سردرگمی و اختلاف نظر شده است. رسانه ها و روزنامه نگاران بسیاری مدعی شدند که به خاطر آن حمله HDP آرای بیشتری به دست آورد. همچنین احسان آکتاش، رئیس GENAR شرکت نظر سنجی معتبر ترکیه نیز همین ادعا را مطرح کرده و گفته بود آرای HDP سه درصد افزایش یافت. حملۀ مذکور شرایطی فراهم کرد که گویی HDP قربانی شده است و همین شرایط در نهایت به این حزب کمک کرد تا از حد نصاب 10 درصدی انتخابات عبور کند.
انفجار 20 جولای در سوروچ به سود چه کسی بود؟
یک حملۀ انتحاری در سوروچ در استان جنوب شرقی شانلی اورفا در روز 20 جولای باعث کشته شدن 34 تن شد. این حملۀ مرگبار بهانه ای شد برای PKK و با تمسک به آن دوباره دست به اسلحه برد. اگر چه برخی حکومت ترکیه را به خاطر این حمله سرزنش می کردند، اما در پی بررسی های انجام شده مسئولان این حمله معرفی شدند. عبدالرحمن آلاگوز، که حمله را ترتیب داده بود، گفته می شد که عضو نیرو های دولت اسلامی عراق وشام (داعش) است، هر چند که این گروه تروریستی هرگز مسئولیت حمله را نپذیرفت.
آیا حملۀ تروریستی آنکارا با حملات دیاربکر و سوروچ یکسان است؟
الهامی ایشیک، نویسنده ای که برای دیدگاه هایش در مورد مسألۀ کرد ها شهرت دارد، در گفتگو با دیلی صباح دربارۀ حملۀ آنکارا و شباهت سه حملۀ مذکور، گفت این حمله شرورانه طراحی شده اما در یک زمان اشتباه. ایشیک همچنین گفت که این همان بازی است اما این بار در آنکارا بازی می شود.
وی دمیرتاش را به خاطر دیدارش از صحنه انفجار مورد انتقاد قرار داد و گفت: «دمیرتاش با اظهاراتش که ممکن است به مرگ های بیشتری بینجامند، کاملاً تبدیل به کانون نا آرامی شده است. این خلاف آداب و رسوم ما است. او به خاطر اهداف سیاسی خود جامعه را قطب بندی می کند. وی باید هر چه سریعتر این شیوه را کنار بگذارد».
اورهان میر اوغلو نیز، که یک نویسندۀ نامدار کرد و نمایندۀ ماردین از حزب عدالت و توسعه (AKP) است، در گفتگو با دیلی صباح دربارۀ حملۀ آنکار و شباهت آن با حملات دیاربکر و سوروچ، گفت: «هدف بمب گذاری دیاربکر دو روز پیش از انتخابات 7 ژوئن و فاجعۀ سوروچ با هدف خونریزی روی داده در آنکارا یکی است. هدف این است که آن بخش از جامعه که حامی HDP است به خیابان ها بیاید و حس انتقام و نفرت کل کشور را در خود غرق کند».

تعداد بازدید : 457

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :