اخبار سیاسی

قائم ‌مقام وزیر کشور خبر داد:
برگزاری انتخابات مجلس در 207 حوزه انتخابیه/ آغاز ثبت‌نام نامزدها از 28 آذر


قائم‌مقام وزیر کشور با بیان این که 950 هزار نفر وظیفه اجرای انتخابات اسفند امسال را بر عهده دارند، افزود: دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در 207 حوزه انتخابیه در سراسر کشور برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، حسینعلی امیری، سن قانونی برای رای دادن در این دوره از انتخابات را 18 سال تمام اعلام و اظهار کرد: نام نویسی از نامزدهای انتخابات نیز از 28 آذر ماه سال جاری در فرمانداری های سراسر کشور آغاز خواهد شد.
وی با بیان این که 25 فرایند برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری تعریف شده است، گفت: زیرساخت‌های الکترونیکی 24 فرایند کاملا مهیا و در مورد آخرین فرایند که مرحله رای‌گیری است نیز تمهیداتی پیش‌بینی شده است.
امیری با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی در کلان‌شهرها و تعدادی از شهرستان‌های کشور، گفت: در حال رایزنی با شورای نگهبان هستیم و در صورت موافقت این شورا، شاهد برگزاری انتخابات الکترونیکی خواهیم بود.
وی با بیان این که امکانات فنی این کار فراهم شده است، افزود: در دوره قبلی انتخابات مجلس در 14 شهرستان انتخابات را الکترونیکی برگزار کردیم و تجربه خوبی در این خصوص در اختیار داریم.
قایم مقام وزیر کشور هزینه اجرای انتخابات الکترونیکی در تمام شهرها و روستاهای کشور را افزون بر 40 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و یادآور شد: با توجه به شرایط عمومی کشور امکان برگزاری الکترونیکی در تمام کشور هم اکنون وجود ندارد.
وی همچنین تعداد صندوق های اخذ رای برای انتخابات مجلس شورای اسلامی را حدود 93 هزار صندوق اعلام کرد و گفت: این تعداد با توجه به الکترونیکی شدن انتخابات در تعدادی از شهرها با تغییراتی مواجه خواهد شد.
امیری در ادامه از تشکیل کمیته ویژه بررسی تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی خبر داد و گفت: در این کمیته که وظیفه رصد و کنترل فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را بر عهده دارد، با همکاری وزارتخانه های کشور، اطلاعات و پلیس فتا تمامی تحرکات بررسی و تلاش می شود تخلفات احتمالی به حداقل برسد.
وی اظهار کرد: تخلفات تبلیغاتی در فضای مجازی هیچ تفاوتی با فضای فیزیکی ندارد و بر اساس قانون، تخلفات احتمالی در فضاهای اجتماعی و مجازی قابل پیگیری بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
امیری، رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را جزو وظایف وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام و اظهار کرد: البته در خصوص جرایم انتخاباتی نیز قوه قضائیه و دادگستری های استان ها وارد عمل شده و در صورت احراز جرم اقدام به صدور احکام می کنند.
وی با بیان این که تاکنون تخلفات بسیار جزیی در حیطه وظایف وزارت کشور و شورای نگهبان اتفاق افتاده است، گفت: این تخلفات با تذکرهای شفاهی به افراد تا حد زیادی متوقف شده است و نامزدها تذکرها را رعایت کرده اند.
امیری با اشاره به هماهنگی های ایجاد شده بین وزارت کشور و قوه قضائیه، از صدور بخشنامه ایجاد شعبه های ویژه از سوی رییس قوه قضائیه برای رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی خبر داد.

تعداد بازدید : 444

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :