اخبار فرهنگی

کشف آثاری مربوط به شش هزارسال قبل از میلاد در سردشت


سردشت-مدیر پروژه کاوش های باستان شناسی در شهرستان سردشت از کشف آثاری مربوط به شش هزارسال قبل از میلاد در این شهرستان خبر داد.
به گزارش کردپرس «یوسف فلاحیان» در جریان بازید فرماندار شهرستان سردشت از پنج محوطه در حال کاوش این شهرستان که جزئیات آن را روابط عمومی فرمانداری شهرستان سردشت منتشر کرد، گفت: به دنبال احداث پروژه سد سردشت از اول مهرماه کاوش های باستان شناختی در پنج محوطه ی باستانی حوزه سردشت شامل بالان،نیسک آباد،باغی،برو ه و برسیو به منظور ترسیم تاریخ و شیوه زندگی مردم این منطقه از دوران پیش از تاریخ تا دوران تاریخی شروع شده و مطالعات ژئوفیزیک آن انجام شده است.
وی افزود:کاوش های باستان شناسی حوزه سردشت توسط 5 تیم باستان شناس متشکل از 30 نفر کارشناس باستان شناسی و تیم مطالعات اجتماعی مردم شناسی در حال انجام است و تا یک ماه دیگر ادامه دارد.
فلاحیان تصریح کرد: به دنبال مطالعات صورت گرفته در منطقه باغی آثاری از سکونت و تدفین در دوران نوسنگی که در حدود 6000 سال قبل از میلاد بوده روئیت و در محوطه بالان و بروه نیز آثاری از سکونت در دوران اشکانیان و ساسانیان مشاهده شده است.
وی اضافه کرد: کشفیات نشان می دهد که آثار این منطقه با شمال غرب ایران حوزه دریاچه ارومیه و زاکرس مرکزی در ایران و بین النهرین مرتبط است.
فلاحیان با بیان اینکه فعالیت های باستان شناسی در سردشت کمتر صورت گرفته،کاوش های مذکور را جهت حفاظت از آثار تاریخی موجود در منطقه مهم برشمرد و یادآور شد: با انجام این مطالعات و کشف آثار مربوط به دوره های مختلف تاریخ نظر به اهمیت این آثار نسبت به ثبت و حفاظت از آنها اقدام خواهد شد.
در شهرستان سردشت 33 آثار باستانی ثبت شده وجود دارد ، سایت های باستانی ربط مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد ، گرمابه بیستون از دوران قاچاریه و پل قلعه تاسیان مربوط به دوره ساسانیان از مهمترین این آثار هستند.

تعداد بازدید : 578

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :