اخبار سیاسی

نشست خبري سخنگوي وزارت خارجه آمريکا ( تکميلي)


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به پرسش های متعدد از جمله سفر نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به ایران ، پاسخ داد.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما؛
جان کربی در آغاز نشست خبری روز سه شنبه بیستم اکتبر در وزارت امور خارجه آمریکا به برنامه سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به اروپا و منطقه غرب آسیا اشاره کرد و گفت:
وزیر امور خارجه آمریکا از بیست و یکم اکتبر تا بیست و پنجم اکتبر به اروپا و خاورمیانه سفر خواهد کرد. جان کری در سفر به منطقه همچنین با شرکای کلیدی و مهم آمریکا در زمینه موضوعات جهانی شامل خشونت در خاورمیانه، چالش های امنیتی ، بحران در سوریه، نبرد با دولت اسلامی(گروه تکفیری صهیونیستی داعش) و نیز رویدادهای اوکراین ، بحث و گفتگو خواهد کرد.
00:01:24.13
جان کربی همچنین گفت:
آمریکا خشونت ها در جمهوری کنگو را شدیدا محکوم می کند و مصرانه از همه طرف ها می خواهد که از خود خویشتنداری نشان دهند. تاکنون کشته شدن دو نفر تائید شده است. شمار بیشتری هم زخمی شده اند. ما مصرانه از طرف های متخاصم می خواهیم که گفتگو کنند تا از تنش ها بکاهند و بدون خونریزی بیشتر، برای پیشبرد امور به اجماع برسند.
00:01:37.04
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه پیروزی جاستین ترودو به عنوان نخست وزیر منتخب کانادا را به وی و حزب لیبرال کانادا تبریک گفت.
وی گفت:
ما مشتاقیم تا با نخست وزیر منتخب کانادا و دولت او کار کنیم و همکاری نزدیک آمریکا و کانادا را بیشتر کنیم.
جان کربی پس از این صحبت های مقدماتی به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش بینی کرد که جان کری بتواند در این سفر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفتگو کند.
00:04:52.05
جان کربی افزود:
وزیر امور خارجه آمریکا مشتاق است تا جلسه ای را با حضور وزرای امور خارجه عربستان سعودی، ترکیه ، روسیه و اردن نیز داشته باشد. کارهای زیادی پیش روی وزیر خارجه آمریکا است اما برنامه دقیق سفر او مشخص نشده است.
خبرنگاری پرسید:
وزیر امور خارجه آمریکا گفت که با سرگئی لاوروف دیدارخواهد کرد. آیا روس ها با جلسه پنج جانبه ای که شما اشاره کردید موافقت کردند؟
جان کربی در پاسخ گفت:
00:04:52.05
ما پیش بینی می کنیم که جلسه چندجانبه درباره سوریه برگزار شود. شرکت کنندگان دقیق در این جلسه هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما وزیر امور خارجه آمریکا در این باره صحبت کرده بود. هم اکنون به احتمال زیاد روسیه، آمریکا، ترکیه و عربستان سعودی خواهند بود اما ما همچنان روی این مسئله کار می کنیم.
00:17:48.02
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تلاش ها برای اعلام تعلق دیوار ندبه به مسجد الاقصی در یونسکو گفت:
ما قویا مخالف این قطعنامه هستیم. با هرگونه استفاده از نهادهایی مثل یونسکو برای شعله ور کردن تنش ها در منطقه و تغییر وضعیت کنونی در اماکن مقدس مخالف هستیم. ما بر ارزش های مشترک دینی و فرهنگی اماکن مقدس اورشیلم(قدس اشغالی ) تاکید می کنیم.
00:20:14.19
خبرنگاری پرسید:
موشه یعلون در بیانیه ای خواستار گسترش شهرک سازی ها در شرق بیت المقدس ، کرانه باختری و حتی بلندی های جولان شد. واکنش شما چیست؟
جان کربی گفت:
من اظهارات وزیر دفاع(وزیرجنگ اسرائیل) را ندیده ام اما موضع ما درباره شهرک سازی ها تغییر نکرده است. از دیدگاه ما این اقدامات فاقد مشروعیت است.
خبرنگار دیگری گفت:
پنتاگون تائید کرده است که توافقنامه یا تفاهم نامه اجتناب از درگیری با روس ها در زمان پروازها در سوریه را امضا کرده است. آیا این مسئله تاثیری روی اقدامات جان کری در سفر اخیر خود خواهد داشت؟
جان کربی گفت:
هیچ تاثیری روی تمرکز جان کری برای به پیش بردن گذار سیاسی در سوریه ندارد. ما انتظار داریم که جان کری دیدارهایی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه داشته باشد. من از پنتاگون می خواهم که درباره جزئیات این موضوع توضیح بدهد اما اگر این توافقنامه به طور کامل اجرا شود و اگر روسیه از آنچه که توافق کرده است پیروی و تبعیت کند در این صورت امنیت خلبانان ائتلافی تضمین خواهد شد. این چیزی است که هدف این توافق است. هدف این توافق ، پیمان بر سر همکاری نیست. پنتاگون به صراحت اعلام کرد که همکاری یا هماهنگی با روسیه نخواهد داشت بلکه فقط می خواهد که خلبانان ائتلاف در آسمان، امنیت داشته باشند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:
آیا این توافقنامه منجر به گذار سیاسی در سوریه خواهد شد؟ خیر! موضع ما تغییر نکرده است و معتقدیم که هیچ راه حل نظامی نمی تواند برای جنگ داخلی در سوریه باشد. اگر نگاه کنید که آنها(روس ها) به چه اهدافی حمله می کنند و چه حمایت میدانی از رژیم سوریه می کنند ، فقط می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که قصد دارند از رژیم اسد حمایت کنند که فقط باعث تشدید مناقشه و تنش های فرقه ای و افراط گری بیشتر خواهد شد. امضا تفاهم نامه هرچند باعث تامین امنیت خلبانان خواهد شد اما نگرانی های ما درباره فعالیت های نظامی روسیه در سوریه را رفع نخواهد کرد.
وی مدعی شد که اقدامات روسیه تا این لحظه نشان نمی دهد که آنها در نبرد با داعش جدی باشند.
00:27:30.04
در ادامه این نشست خبری ، خبرنگاری پرسید:
نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در چند روز گذشته در ایران بوده است. وی به دنبال دریافت کمک ایران برای حل کردن آشوب سیاسی در منطقه بوده است. برخی تفسیر کرده اند که چنین چیزی امکان دارد چون آمریکا نقش کارآمد ندارد و خلائی ایجاد شده است که ایرانی ها درحال پر کردن آن هستند. آیا شما این گفته را قبول دارید؟
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:
منظور شما نبود یک نقش کارآمد در عراق است؟
خبرنگار گفت: نه ! منظور در منطقه است به خصوص در منطقه کردستان است. آمریکا نقشی کارآمد برای حل کردن مشکلات داخلی کردها نداشته است و اکنون کردها معتقدند که باید به سمت ایرانی ها بروند تا این مشکل را حل کنند.
جان کربی در پاسخ گفت:
قطعا آنها حق دارند که با هرکس که دوست دارند صحبت کنند. من به طور کامل با هرگونه فرضیه و ادعا که می گوید آمریکا نقشی مهم و پیشتاز را در تلاش های ائتلاف ضد داعش ایفا نمی کند، رد می کنم. نگاه کنید که ما چه کار کرده ایم؟

تعداد بازدید : 516

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :