اخبار اجتماعی

باید و نبایدهای احداث زیرگذر در شهرهای کردستان


با طراحی مناسب و مکان‌یابی اصولی زیرگذر، می‌توان آن را تبدیل به فضای شهری مناسب، خاطره‌انگیز، نقش‌دهنده و جاذب جمعیت کرد و بدین ترتیب ویژگی‌های منفی زیرگذر از میان رفته و ظرفیت‌های آن به شکل شایسته‌ای استفاده خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، آغاز و پایان تمامی سفرهایی که انسان انجام می‌دهد به صورت پیاده است و همانطور که در آئین‌نامه‌های کشور ما آمده است، عابر پیاده، شخصی است که بدون استفاده از هر نوع وسیله نقلیه موتوری یا غیرموتوری حرکت کند.
پیاده‌روی دارای اهمیت اساسی در درک هویت فضا، احساس تعلق به محیط و دریافت کیفیت‌های محیطی است و شهر سنندج و به طور کلی شهرهای مختلف استان کردستان به دلیل برخورداری از جاذبه‌های گوناگون طبیعی، محل و بستر مناسبی برای حرکت شهروندان دارند.
بنابراین، اینکه شهروندان تمایل بیش‌تری به حرکت بر روی سطح زمین و دوری از ورود به زیرگذرها را داشته باشند، امری کاملا متعارف به نظر می‌رسد و نباید و نمی‌توان بر آن خرده گرفت.
با این وجود، ترافیک امروز در شهرها، ضرورت استفاده از راه‌های جایگزین برای تردد بهتر و سریع‌تر انسان و خودرو را اجتناب‌ناپذیر کرده است که از جمله این مسیرها، گذرگاه‌های غیرهمسطح هستند.
گذرگاه‌های غیرهمسطح، تسهیلاتی هستند که به منظور جداسازی ترافیک پیاده و سواره احداث و به دو دسته روگذرها و زیرگذرها تقسیم می‌شوند.
به طور کلی مردم به محیط‌های محصور و پیاده‌رو و زیرگذرها و نیز پل‌های هوایی علاقه چندانی نشان نمی‌دهند و آنها را ناآسوده، سردرگم‌کننده و بیگانه می‌پندارند؛ شهروندان تا زمانی که مجبور نباشند، حاضر به استفاده از زیرگذرها نیستند و در نتیجه هزینه‌ای که بابت ساخت این زیرگذرها می‌شود، بی‌حاصل می‌ماند.
بنابراین، اگر بتوان زیرگذر را تبدیل به یک فضای شهری نمود و در آن واحدهای تجاری و حتی کاربری‌های دیگری همچون تفریحی و فرهنگی را استفاده کرد، هزینه صرف شده جهت ساخت آن در طول زمان به دست آمده و حتی می‌تواند سودآور نیز باشد.
در عین حال، وجود زیرگذر در برخی از تقاطع‌ها، ضروری است و بنابراین همواره سعی شده تا به کمک اقداماتی از مشکلات زیرگذر از جمله ناامنی، تاریکی، نبود تغییر در خیابان‌ها و غیره کاسته شود.
می توان با افزایش جذابیت در زیرگذر و با اقداماتی مانند نورپردازی، نوع مصالح به کار برده، نقاشی دیواری، طراحی ورودی، مبلمان و تزئینات، به صورت منفرد و یا ترکیبی از آنها در این راستا حرکت کرد. طراحی اینگونه فضاها، نه تنها به بهبود سیستم ارتباطی پیاده و فضای شهری کمک خواهد کرد، بلکه موجب تبدیل فضاهای ناامن به محیطی جاذب جمعیت و از لحاظ اقتصادی به‌صرفه می‌شود که خود توسعه پایدار شهری را به دنبال دارد.
با طراحی مناسب این عناصر و مکان‌یابی اصولی زیرگذر، می‌توان آن را تبدیل به فضای شهری مناسب، خاطره‌انگیز، نقش‌دهنده و جاذب جمعیت کرد و بدین ترتیب ویژگی‌های منفی زیرگذر از میان رفته و ظرفیت‌های آن به شکل شایسته‌ای استفاده خواهد شد.
اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، اینکه، احداث زیرگذرها باید با وسواس و مطالعه کامل و همه‌جانبه صورت بگیرد و از هر گونه شتاب‌زدگی در تصمیم‌گیری‌ها پیرامون آن، پرهیز شود.
سنندج به عنوان مرکز استان فرهنگی کردستان از قابلیت‌های منحصر به فردی در جذب گردشگر برخوردار است و به یقین، اگر احداث زیرگذر در این شهر با رعایت تمامی موارد مورد نیاز باشد، آنگاه می‌توان از این طرح در راستای خدمت‌رسانی بیش‌تر به گردشگران و جذب تعداد بیش‌تری از آنان گام برداشت.
همچنان که بی‌دقتی و بی‌برنامگی در این زمینه، علاوه بر گرفتار کردن شهروندان استان به عنوان دافع توریسم و توریست، عمل خواهد کرد و صنعت گردشگری که به تدریج در حال شکل‌گیری در کردستان است را به ورطه نابودی خواهد کشاند.

تعداد بازدید : 528

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :